Trump mellé állt az amerikai AB


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az Egyesült Államokban az alkotmánybíróság szerepét betöltő szövetségi legfelső bíróság Donald Trump elnök mellé állt kedden a bevándorlást átmenetileg felfüggesztő rendelet ügyében.


A legfelső bíróság keddi döntésével lehetővé tette, hogy átmenetileg korlátozzák a menekültek beutazását hat országból. Az egyik bíró, Anthony Kennedy már hétfőn meghozta a döntést, de kedd délig lehetett fellebbezést benyújtani ellene. Mivel nem érkezett fellebbezés, a legfelső bíróság kihirdette az érvényes határozatot.

A döntés azután történt, hogy az igazságügyi minisztérium hétfőn beadványt nyújtott be a legfelső bírósághoz, arra kérve a testületet: mondja ki semmisnek az egyik kerületi szövetségi fellebbviteli bíróság határozatát. Az alsóbb fokú bíróság még júliusban felfüggesztette az elnöki rendelet egészének végrehajtását és lehetővé tette volna, hogy a már az Egyesült Államokban tartózkodók rokonai is beutazhassanak. Ez mintegy 24 ezer menekült beengedését jelentette volna. Anthony Kennedy bíró a minisztériumi kereset beadásától számított két órán belül döntött, és a kormányzatnak adott igazat. A fellebbezés keddi határidejének lejártáig azonban testületi határozat nem születhetett.

 

Bár az alkotmánybírósági döntés a 9-es számú (San Franciscóban lévő) kerületi fellebbviteli bíróság határozatára vonatkozott, a Hawaii-on lévő fellebbviteli bíróság is elfogadta, és ezt kedden, az alkotmánybírósághoz címzett beadványában tudatta is.

Ám egyelőre a testületi döntés sem jelent végleges győzelmet a kormányzat számára. Október 10-én ugyanis az alkotmánybíróság meghallgatást rendez az elnöki rendelet alkotmányosságának vizsgálatára, s végleges döntés akkor születik meg.

Donald Trump március elején hozta nyilvánosságra második – s az elsőhöz képest némileg módosított – elnöki rendeletét, amely átmeneti időre megtiltja a beutazást hat országból. A Szíriára, Iránra, Líbiára, Szudánra, Szomáliára és Jemenre vonatkozó rendelet 90 napra függeszti fel a beutazást, amíg a belbiztonsági minisztérium ki nem dolgozza a határellenőrzés új módszereit.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. szeptember 16.

Senyei György: Az igazságszolgáltatás helyzete hiperakut

Jelentősen csökkent az elhúzódó ügyek száma, a magyar igazságszolgáltatás pedig az európai élmezőnyben van – állítja Senyei György, az Országos Bírósági Hivatal elnöke, annak ellenére is, hogy – más területekkel ellentétben – már harmadik éve nem kaptak fizetésemelést a bírók és a bírósági dolgozók. A 24.hu interjúja az OBH elnökével.

2024. szeptember 16.

A pórul járt légi utasok békéltető testületi eljárást is választhatják

Többórás, esetleg többnapos késés, problémás utasfelvétel, elveszett poggyász – az ilyen kellemetlenségekért akár több százezer forintos kártérítés is járhat. Miközben az Európai Unióban jogszabályok védik az utasok jogait, a légitársaságok nem restek kibújni a felelősség alól. Ha nem sikerül megegyezni, akkor a követelés érvényesítésének egyik hatékony módja, hogy a vitás ügy ingyenes, gyors és szakszerű rendezése céljából az utas a Budapesti Békéltető Testülethez fordul.

2024. szeptember 16.

Hamarosan újabb zöld törvénynek kell megfelelni az EU-ban, és ez jó

Tavaly lépett hatályba és idén december 30-tól kell betartani az unió erdőpusztulással kapcsolatos rendeletét. Csoki, kávé és miegymás hamarosan csak fenntartható gazdálkodásból jöhet. Dr. Szalay Rita, a PwC igazgatója, ESG-szakértő segít megismerni az EUDR-t.