Tulajdonjogi aggályok gátolják Mátyás király szülőházának felújítását


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Tulajdonjogi aggályok merültek fel Mátyás király kolozsvári szülőházának felújításakor, félő volt, hogy a fejlesztési tárca részben vagy egészben „kivonja” az épületet az egyetem tulajdonából – közölte a Maszol.ro-nak írt válaszában a Kolozsvári Művészeti és Formatervezési Egyetem (UAD) rektora.

Az egy hónapja rektorrá kinevezett Eugen Savinescu a hírportálnak küldött válaszában azt írta: elődje, Radu-Marcel Moraru és az igazgatótanács az egyetem szenátusa elé terjesztette a műemléképület felújítására tette minisztériumi ajánlatot, de további pontosításokra volt szükség.

A szenátus felvilágosítást kért, „mivel a sajtóban megjelent, de a Cseke miniszter úr által néhány kollégánkkal közvetlenül is közölt információk szerint a minisztériumnak az volt a szándéka, hogy az épületet részben vagy egészben kivonja a Művészeti Egyetem tulajdonából, és Mátyás szülőházának oktatási célú használatát megváltoztassa” – idézte a rektor válaszát a Maszol.

Savinescu szerint „az említett kilátások” negatívan és súlyosan befolyásolták volna az egyetem oktatási tevékenységét, sőt, „a helyi művészeti és oktatási élet dinamikáját is”. Hozzátette: ezután elődje nem terjesztett újabb felvilágosítást a szenátus elé, és „nem hívta fel az akadémiai közösség figyelmét a finanszírozás esetleges megtagadásának tervezetére”.

Cseke Attila fejlesztési miniszter a Maszolnak cáfolta, hogy a szaktárca el akarta volna tulajdonítani az épületet, szerinte egyetlen egyszer sem vetődött fel, hogy elvennék vagy átvennék, még a beruházás idejére sem, mivel nincs is erre törvényes keret. „Ez egy kifogás, amit most kitaláltak” – mondta a Maszolnak.

Hozzátette: a szaktárca még nyitott az együttműködésre, szívesen segít, ha lesz újabb kérés. „Továbbra is úgy gondoljuk, ez egy olyan épület, amely mindenki, de elsősorban Kolozsvár büszkeségére szolgál” – idézte az RMDSZ miniszterét a Maszol.

Cseke Attila elmondta: az UAD 2021. április 22-én küldött hivatalos kérést a minisztériumba, amelyben támogatást igényelt. Ezt követően személyesen is találkozott a rektorral, akitől egy emlékszoba kialakítását kérte, hangsúlyozva, hogy „nem egy egyszerű középkori házról van szó”. „Meg is egyeztünk, elindítottuk az ilyenkor szokásos procedúrát” – állítja a miniszter, aki szerint az egyetem egy hónapon belül elállt a tervtől, amit 2021. május 24-én hivatalos levélben tudatott is Bukaresttel. Arra hivatkoztak, hogy a szenátus nem hagyta jóvá a tervet.

Cseke Attila február 21-én jelentette be az Erdélyi Magyar Televíziónak nyilatkozva, hogy elmarad Mátyás király kolozsvári szülőházának tervezett felújítása, miután az épület tulajdonosaként az egyetem elállt a megállapodástól. Oláh Emese kolozsvári alpolgármester a Maszolnak azt mondta: a tárgyalás a Kolozsváron született magyar uralkodó tiszteletére kialakítandó emlékszoba kapcsán torpant meg.

Mátyás király Kolozsvár belvárosában található szülőházának felújításáról évek óta folyik a huzavona. Szakemberek szerint a reneszánsz és gótikus jegyeket egyaránt magán viselő ingatlant statikailag is meg kell erősíteni, mert a legutóbbi nagyobb javítást 1940-ben, Kós Károly vezetésével végezték rajta.

A Mátyás király szülőházaként számon tartott épület Gaal György helytörténész szerint két vagy három ingatlan összeépítéséből alakult ki, ebből a középső, gótikus stílusú egység állt már az uralkodó születésekor. Az ingatlan az 1440-es években Méhfi Jakab jómódú polgár és szőlősgazda tulajdonában volt. Szilágyi Erzsébet rendszerint nála szállt meg, ha Kolozsvárra látogatott, és 1443. február 23-án itt született meg a fia, Hunyadi Mátyás is.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. június 25.

Vádalku alapján szabadon hazatérhet Julian Assange

Szabadon visszatérhet Londonból hazájába, Ausztráliába Julian Assange, a WikiLeaks kiszivárogtató portál alapítója, akinek kiadatásáról az amerikai hatóságok vádalku alapján lemondtak.

2024. június 24.

Az EU elfogadta az orosz energiaszektort is célzó 14. szankciós csomagot

Az Európai Unió Külügyek Tanácsa az Ukrajna ellen folytatódó háborúra tekintettel elfogadta tizennegyedik szankciós csomagját, amely egyebek mellet az orosz pénzügyi és energiaszektorban, valamint a kereskedelem területén tevékenykedő orosz vállalatokat sújtja, és fellép a korlátozó intézkedések kijátszásával szemben – közölte az uniós tanács hétfőn.