Ügyvéd is lehet közvetett tettes


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az ingatlan haszonélvezeti jogának jogosultja sérelmére a zárcserével megvalósuló magánlaksértés elkövethető. Ha a tulajdonos az ügyvédje tanácsának jogszerűségében bízva cserélteti le a zárat, és ezért tévedés címén nem büntethető, az ügyvéd közvetett tettesként felel.


Az alapügy

A jogerős ítéletben megállapított tényállás lényege szerint az ingatlan tulajdonosa az ingatlan használatára az élettársa részére – annak haláláig – haszonélvezeti jogot biztosított. Kapcsolatuk azonban időközben megromlott, ezért többször felszólította az ingatlanból történő kiköltözésre, amelyeknek a sértett nem tett eleget. Az ingatlan tulajdonosa ezt megelégelve ügyvédhez fordult, aki tájékoztatta a lehetséges jogi lépésekről, azok várható tartamáról, valamint lehetséges megoldásként említette, hogy a tulajdonos cserélje le az ingatlan zárját, ezáltal kizárva a volt élettársát az ingatlan használatából. A tulajdonos ez utóbbi megoldás jogszerűségében bízva, az ingatlan zárját lecseréltette, ekként lehetetlenné tette a sértett részére az ingatlan használatát. Az ingatlan tulajdonosával szemben – joghatályos magánindítvány alapján – indult nyomozást az ügyészség tévedés címén megszüntette.

A jogerős határozatok ellen a terhelt védője terjesztett elő felülvizsgálati indítványt arra hivatkozva, hogy hiányoznak a közvetett tettesség megállapításának anyagi jogi feltételei, mivel az ügyész nem bizonyította, hogy a cselekmény elkövetése miatt az ingatlan tulajdonosa tévedés miatt nem büntethető; továbbá, hogy alaptörvény-ellenes az a bírói gyakorlat, amely a lakás használójának a házi jogát akkor is védelemben részesíti, ha nem jogszerű a lakáshasználat, mivel ez sérti a polgári jogban rögzített tulajdonosi jogokat, és az ingatlan tulajdonosa a Ptk. által szabályozott jogos önhatalommal élve védte meg a tulajdonát, amire a Btk. 24. §-a alapján jogszabályi engedélye volt. Véleménye szerint a vád sem volt törvényes, mert a sértett nem a terhelttel, hanem az ingatlan tulajdonosával szemben terjesztett elő magánindítványt.

Ezért a megtámadott határozatok megváltoztatására és a terhelt felmentésére tett indítványt.

[htmlbox be_jogszabalytukor]

A Kúria megállapításai

A felülvizsgálati alaptalan. A felülvizsgálati eljárásban a jogerős határozattal megállapított tényállás az irányadó.

A sértett a feljelentésében valóban akként nyilatkozott, hogy feljelenti volt élettársát, mert a családi ház zárjait leszereltette, illetve az ingóságait az ingatlanból elszállíttatta. A magánindítvány előterjesztésére jogosult sértett bármelyik elkövetővel szemben előterjesztett magánindítványa mind az elkövetéskor, mind az elbíráláskor hatályos büntető törvény szerint valamennyi elkövetővel szemben hatályos, és a magánindítvány nem vonható vissza, az előzőekre tekintettel nincs jelentősége annak, hogy a sértett a terhelttel szemben külön előterjesztett-e magánindítványt.

Az ingatlan tulajdonosával szembeni magánindítvány attól függetlenül joghatályos, hogy az eljárás későbbi szakaszában kiderült: ő tévedés miatt nem büntethető.

Az ügyészség által emelt vád megfelelt a Be. követelményeinek, mivel azt az arra jogosult ügyészség nyújtotta be a bírósághoz, meghatározott személlyel szemben, a büntető törvénybe ütköző cselekmény miatt, és abban a bíróság eljárását kezdeményezte. A vád azonosításra alkalmas módon tartalmazta a terhelt megnevezését és személyi adatait, az általa elkövetett cselekmény pontos (a történeti tényállásban történt) leírását, s ebben a terhelt konkrét cselekvőségét. A vád tárgyává tett cselekmény vádiratban rögzített történeti tényállása tartalmazta az anyagi jogszabály megfelelő tényállási elemeit, az indítvány pedig arra irányult, hogy a bíróság e cselekmény miatt folytassa le az eljárást, s ebben állapítsa meg a terhelt bűnösségét és emiatt szabjon ki vele szemben büntetést. Mivel az ingatlan tulajdonosával szemben az ügyészség nem emelt vádat, így büntetőjogi felelősségéről a bíróság nem is dönthetett.

Az a védelmi állítás sem állja meg a helyét, miszerint az ingatlan tulajdonosa jogszerűen járt el a polgári jog szabályai szerint.

Általánosan ismert polgári jogi alapelv, miszerint ugyan a főszabály szerint a dolog birtoklására a tulajdonos jogosult, léteznek azonban olyan dologi vagy kötelmi jogi jogcímek, amelyek a tulajdonos helyett mást jogosítanak fel a birtoklásra (például: bérlet, haszonkölcsön, haszonbérlet, haszonélvezet, letét). A büntetőjogi védelem pedig minden esetben azt a személyt illeti meg, aki a lakásba jogszerűen költözött be és ténylegesen ott lakik. Az eljárt bíróságok által megállapított tényállás pedig azt tartalmazza, hogy a kérdéses ingatlanban holtig tartó haszonélvezeti joga alapján a sértett lakott. Ezen nem változtatott az, hogy ezt az állapotot az ingatlan tulajdonosa szerette volna megszüntetni.

A közvetett tettesség lényege, hogy a tettes egy másik személyt használ fel „eszközként”, aki a szándékos bűncselekmény tárgyi tényállási elemeit megvalósítja, azonban e szándékos bűncselekmény miatt azért nem vonható felelősségre, mert nála hiányoznak az elkövetővé váláshoz szükséges alanyi feltételek. Közvetett tettes az is, aki a bűncselekményt olyan személlyel valósíttatja meg, aki tévedésben van. Ha a tévedésben levő személy tévedését gondatlansága okozta, és a törvény a gondatlan elkövetést is büntetni rendeli, akkor büntethető lesz mind a közvetett tettes, mind a gondatlansága miatt tévedésben lévő személy. A közvetett tettes a szándékos bűncselekményért felel, amit a tévedésben lévő személlyel valósíttatott meg. A Btk. normaszövege szerint közvetett tettesség esetén a felhasznált tévedésben lévő személy azért a szándékos bűncselekményért nem büntethető, amit az őt felhasználó személy vele megvalósíttat. Ez azonban a gondatlan bűncselekményért nem zárja ki a tévedésben lévő személy felelősségét. Az adott ügyben azonban erre nem kerülhetett sor.

Ezért a Kúria a megtámadott határozatokat hatályukban fenntartotta.

(lb.hu)

[htmlbox BDT]

Kapcsolódó cikkek

2024. december 3.

Gyorstalpaló adományozóknak: új online kiadvány jelent meg

A Jalsovszky Ügyvédi Iroda és a vezetői szemléletformálással, üzleti kultúrafejlesztéssel foglalkozó civilszervezet, a Bridge Budapest Egyesület összefogott, hogy segítse a potenciális adományozókat, hogy eligazodjanak az adományozás során felmerülő jogi és adózási dilemmák között. Az együttműködés célja, hogy az adományozók, legyenek akár céges vagy magánszemélyek, könnyebben átláthassák a támogatási lehetőségeket, és magabiztosabban dönthessenek adományozási szándékaikról. Ennek révén a civilszervezeteknek is gördülékenyebbé válhat az adományozókkal való együttműködés, hiszen a jogi és adózási kérdések megfelelő ismerete segíti az átlátható és biztonságos együttműködést.

2024. december 2.

Bűnös elmék vagy hányatott sorsú gyermekek?

Vajon mi sarkallhat arra egy fiatalt, hogy bűncselekmény elkövetőjévé váljon? Milyen cipelt traumák sorozata viszi tévútra az elmét? Csupán a szülőket lehet okolni ilyen helyzetekben, vagy a gyermek maga is felelős lehet tettéért? Visszatartó erő-e hazánk jelen fiatalkorúakra vonatkozó büntetőjogi szankcionálása, az intézkedés? Ez az írás az Arsboni 2024. tavaszi gyakornoki programjának keretében készült.