Új kötet a Szegedi Ítélőtábla történetéről


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Antal Tamás az 1914 és 1921 közötti időszakról szóló könyvét pénteken konferencián mutatták be a Tisza-parti városban.


Vízkelety Mariann, az Igazságügyi Minisztérium igazságügyi kapcsolatokért felelős államtitkára a tanácskozást megelőző sajtótájékoztatón elmondta, a táblabíróság történetéről készülő sorozat második kötete embert próbáló időszakot, a háború, forradalmak, a megszállás, a területvesztés éveit dolgozza föl.

Kiemelte, ezekhez a földindulásszerű átalakulásokhoz az igazságügyi szervezetnek alkalmazkodnia kellett. A könyv tanúsága szerint Szegeden alkotmányos önazonosságunkat megőrizve igyekeztek a különböző jogászi hivatásrendek együttműködni, és mindent megtenni azért a nemzetért, amely őket bíróvá, ügyésszé, ügyvéddé vagy éppen egyetemi tanárrá emelte – hangsúlyozta az államtitkár, hozzátéve: ez a jövő nemzedékei számára is például szolgál.

Hajdú József, a Szegedi Tudományegyetem jogi karának dékánja közölte, példamutató az együttműködés a bíróságok és a felsőoktatási intézmény között. Az ítélkező bírák nagy része egykor a szegedi jogi karon szerezte diplomáját. Antal Tamás, a kar európai jogtörténeti tanszékének docense hiánypótló munkába kezdett bele a táblabíróság történetének feldolgozásával.

Polgári Jog: havonta megjelenő online folyóirat

Az új folyóirat célja, hogy tudományos igénnyel, de a gyakorlat számára is hasznosítható módon, a gyakorlatban felmerülő problémákra fókuszálva mutassa be a Polgári Törvénykönyvet.
Főszerkesztő: dr. Vékás Lajos

További részletek, megjelenés >>

Makai Lajos, a Magyar Bírói Egyesület elnöke emlékeztetett arra, hogy a szervezet 1950-ig működő jogelődje – a Magyar Bírák és Ügyészek Egyesülete – 1907-ben Szegeden, az Szegedi Királyi Ítélőtábla épületében alakult meg.

A Pécsi Ítélőtábla elnöki posztját is betöltő szakember úgy fogalmazott, a kötet tanúsága szerint a múlt század elején a bírói kart foglalkoztató problémák – mint a bírói életpálya kérdése – kísértetiesen hasonlítanak a jelenlegiekre.

A kötet szerzője, Antal Tamás elmondta, a könyv gerincét adó tanulmány három területtel foglalkozik részletesebben: azzal, miként élte meg a Szegedi Ítélőtábla és az ahhoz kapcsolódó jogászság a világháború éveit, az 1918-1919-es forradalmak és a megszállás alatt milyen volt a Szegeden alkalmazott atipikus jogrendszer, illetve hogyan zajlott az ítélőtábla székházváltása a kolozsvári egyetem városba költözése miatt.

(Forrás: MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Az Európa Tanács nemzetközi egyezményt fogadott el a mesterséges intelligenciáról

Az Európa Tanács elfogadta az első olyan nemzetközi, jogilag kötelező érvényű szerződést, amelynek célja, hogy a mesterséges intelligenciát (MI) használó rendszerek alkalmazása során biztosítsa az emberi jogok, a jogállamiság és a demokrácia jogi normáinak tiszteletben tartását -közölte pénteken a strasbourgi székhelyű nemzetközi szervezet.

2024. május 17.

Döntött a Kúria: fizessenek a pervesztesek!

Sokan ismerhetik akár saját kárukon azt a jelenséget, hogy a bíróságok jellemzően mérséklik a pernyertes számára megítélt ügyvédi munkadíjakat. Ezzel a pernyertesnek indokolatlan veszteséget kell elkönyvelnie, közvetetten pedig piactorzító hatása is van. Most a Kúria precedensértékű, tehát kötelező döntésben reagált erre a jelenségre. Nézzük előbb a legfontosabb fejleményeket, majd azt, hogy mindez hogyan hat a perstratégiára!

2024. május 17.

Gyermek külföldre vitele: akár vissza is fordíthatnak a határon, ha nincs nálunk a megfelelő papír

Ha csak az egyik szülővel utazik egy kiskorú külföldre, akár csak néhány napra, érdemes hozzájáruló nyilatkozatot kérni a másik szülőtől is, hogy ne érje kellemetlen meglepetés az utazókat. Hosszabb külföldi tartózkodás, például munkavállalás vagy tanulmányok folytatása esetén mindenképpen szükség lesz a nyilatkozatra, de egy rövidebb kiruccanás esetén is kérhetik a hatóságok, és ennek hiányában akár meg is tagadhatják a határátlépést. Elvált szülők esetén, ha a különélő szülő viszi el a gyermeket, még büntetőügy is lehet abból, ha a külföldre utazás a gyermeket nevelő szülő hozzájáruló nyilatkozata nélkül történik.