Új pp.: nem húzódhatnak el a perek


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az osztott perszerkezet biztosítja a perkoncentráció megvalósulását – mondta a miniszteri biztos.


Az új polgári perrendtartás legfontosabb eleme az osztott perszerkezet lesz – mondta Wopera Zsuzsa, az Igazságügyi Minisztérium miniszteri biztosa a 13. Magyar Jogászgyűlésen.

A polgári perrendtartás reformjával kapcsolatos feladatok összehangolásáért felelő miniszteri biztos a polgári jogi szekcióban tartott előadásában kiemelte: az osztott perszerkezet biztosítja az új polgári perrendtartásról szóló törvényjavaslat egyik legfontosabb célkitűzését, a perkoncentráció megvalósulását.

 

Az osztott perszerkezet azt jelenti, hogy az elsőfokú eljárás két részre tagolódik, egy perelőkészítő szakaszra, a perfelvételre, és egy érdemi tárgyalási szakaszra. Ezek mind időben, mind funkcióban elválnak egymástól: az egyik az állítási, a másik a bizonyítási szakasz. Wopera Zsuzsa azt mondta, ez azért lényeges, mert a jelenlegi egységes szerkezettel ellentétben nem engedi a perek elhúzódását.

Kiemelte: a perorvoslatok tekintetében koncentráció valósul meg, ami a másodfokú bíróság hatályon kívül helyezési gyakorlatát keretek közé szorítja. Az új szabályozás jóval kevesebb lehetőséget ad erre, és pontosan meghatározza, hogy miben áll a másodfokú bíróság felülbírálati jogköre.

A miniszteri biztos hangsúlyozta: a családjogi perek szabályozása európai összehasonlításban is széles körben megtörtént. Beemeltek olyan pereket, amik eddig nem voltak szabályozva a polgári perrendtartásban. Ilyen a szülői felügyelet gyakorlása, az örökbefogadás felbontására irányuló per vagy a kiskorú gyermek tartása iránti per. Ezekben a hangsúly a család és a gyermek védelmén van – mondta.

(MTI)

[htmlbox Polgári_jog_folyóirat]

 

 


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Az Európa Tanács nemzetközi egyezményt fogadott el a mesterséges intelligenciáról

Az Európa Tanács elfogadta az első olyan nemzetközi, jogilag kötelező érvényű szerződést, amelynek célja, hogy a mesterséges intelligenciát (MI) használó rendszerek alkalmazása során biztosítsa az emberi jogok, a jogállamiság és a demokrácia jogi normáinak tiszteletben tartását -közölte pénteken a strasbourgi székhelyű nemzetközi szervezet.

2024. május 17.

Döntött a Kúria: fizessenek a pervesztesek!

Sokan ismerhetik akár saját kárukon azt a jelenséget, hogy a bíróságok jellemzően mérséklik a pernyertes számára megítélt ügyvédi munkadíjakat. Ezzel a pernyertesnek indokolatlan veszteséget kell elkönyvelnie, közvetetten pedig piactorzító hatása is van. Most a Kúria precedensértékű, tehát kötelező döntésben reagált erre a jelenségre. Nézzük előbb a legfontosabb fejleményeket, majd azt, hogy mindez hogyan hat a perstratégiára!

2024. május 17.

Gyermek külföldre vitele: akár vissza is fordíthatnak a határon, ha nincs nálunk a megfelelő papír

Ha csak az egyik szülővel utazik egy kiskorú külföldre, akár csak néhány napra, érdemes hozzájáruló nyilatkozatot kérni a másik szülőtől is, hogy ne érje kellemetlen meglepetés az utazókat. Hosszabb külföldi tartózkodás, például munkavállalás vagy tanulmányok folytatása esetén mindenképpen szükség lesz a nyilatkozatra, de egy rövidebb kiruccanás esetén is kérhetik a hatóságok, és ennek hiányában akár meg is tagadhatják a határátlépést. Elvált szülők esetén, ha a különélő szülő viszi el a gyermeket, még büntetőügy is lehet abból, ha a külföldre utazás a gyermeket nevelő szülő hozzájáruló nyilatkozata nélkül történik.