UNJR-elnök: nem minden fekete-fehér


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az UNJR elnökét aggasztja, hogy mindenki a román igazságszolgáltatás függetlenségét védené.


A romániai bírák országos szövetségének (UNJR) elnöke, Dana Garbovan aggasztónak találja, hogy a romániai igazságszolgáltatás és a jogállamiság a politikai csatározások központi témájává vált, és mindenki az igazságszolgáltatást akarja „megmenteni” a politikai befolyástól. 

A kolozsvári táblabíróság bírája egy szerda esti kolozsvári rendezvényen tartott előadásában adott hangot amiatti  nemtetszésének, hogy a romániai igazságszolgáltatás és a jogállamiság a politikai csatározások központi témájává vált, és a jelenségek „fekete-fehér” bemutatása megosztotta a társadalmat. Előadását a jogi kérdésekre szakosodott Clujust.ro portál foglalta össze. 

A bírónő úgy vélte, a romániai társadalom egyik fele az igazságszolgáltatás védelmében lép fel, a másik pedig az igazságszolgáltatás túlkapásaira panaszkodik, és a két tábor között nincsen tér a racionális vitára. „A valóság nem fekete-fehér. Nem mindenki makulátlan, aki magát jónak tartja, és a rosszak esetében sem állja meg a helyét, hogy soha nincs igazuk” – jelentette ki a bíró. 

 

Dana Garbovan hibának tartotta az események „táborok szerinti” megítélését, és egyéni mérlegelésre biztatott mindenkit. Bírálta Klaus Iohannis államfőnek azt a kijelentését, hogy őt „nem érdekli a büntetettek véleménye”. Megjegyezte: nem lehet elutasítani valamit arra hivatkozva, hogy nem hiteles, aki mondja.

„Lehetséges, hogy igazuk van azoknak, akik a „rossz” oldalon állnak, és hatósági visszaélésekre panaszkodnak, mint ahogy lehetséges az is, hogy ne legyen igazuk, vagy csak részben legyen igazuk azoknak, akik az igazságszolgáltatás elleni támadást emlegetnek” – idézte a bírát a portál.

A kolozsvári bírónő arra is rávilágított, hogy az igazságszolgáltatás függetlensége és a jogállamiság tartalom nélküli jelszóvá változott. „Ma minden párt az igazságszolgáltatás függetlenségét védi. Már oda jutottunk, hogy azt mondjuk: hagyják csak, ne védjék! Hagyjanak bennünket dolgozni!” – jelentette ki Dana Garbovan a romániai bírák szövetségének az elnöke.

Az elmúlt hetekben az 1989-es rendszerváltozás utáni legnagyobb tiltakozó mozgalmát váltotta ki Romániában az, hogy a szociálliberális kormány január végén egy késő esti kormányülésen a legfelsőbb bírói tanács véleményezése nélkül a kormányülés napirendjén nem szereplő sürgősségi rendelettel módosította a büntetőjogot. Az ország nagyvárosaiban estéről estére százezrek tüntettek az intézkedés ellen, amelynek valódi célja szerintük az, hogy megmentse a korrupt politikusokat a felelősségre vonástól. A tüntetések hatására a kormány visszavonta a rendeletet és lemondott a kabinet két minisztere.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. november 4.

Csökken az egyajánlatos szerződések száma

2024 első három negyedévében 5744 darab eredményes közbeszerzési eljárást folytattak le hazánkban az ajánlatkérők, mely összesen 12572 darab közbeszerzési szerződés megkötését jelentette. A közbeszerzések összértéke a tavalyi év azonos időszakához képest 46%-kal emelkedett, azaz összesen 2825,1 milliárd forintot tett ki. Ennek ellenére a rekordnak számító 2022-es évtől ez az érték még messze elmarad. Az előző évek azonos időszakához viszonyítva az egyajánlatos közbeszerzési szerződések számaránya mind az uniós, mind pedig a nemzeti eljárásrendben folyamatosan csökkenő tendenciát mutat, ami a verseny fokozódását jelzi.

2024. november 4.

Megindult a versenyfutás az új atomerőművekért az MI miatt

Irtózatos számítási kapacitás, következésképpen rengeteg energia és víz kell ahhoz, hogy fél világ az AI-jal írassa a leveleit, a nagy tech-cégek az atomenergia rehabilitációját látják a megoldásnak – írja az Euronews.