Válaszolt a magyar kormány a Bizottság jogállamisági aggályaira


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Tegnap, a határidő utolsó napján megküldte válaszlevelét a magyar kormány az Európai Bizottságnak. Erről Varga Judit igazságügyi miniszter számolt be Facebook oldalán.

A Bizottság áprilisban indított Magyarország ellen fegyelmi eljárást, mely a jogállamiság megsértése miatt az uniós források felfüggesztéséhez vezethet. A magyar kormány a Covid-helyreállítási alapokból 4,64 milliárd eurótól, míg a nemzeti infrastruktúra korszerűsítését célzó forrásokból 24,3 milliárd eurótól eshet el. A Bizottság „korrekciós intézkedéseket” helyezett kilátásba, amennyiben a magyar kormány nem orvosolja a jogállamisággal kapcsolatban fennálló aggályait.

A források kulcsfontosságúak Magyarország számára, ezért a kormány többször is jelezte, hogy nyitott a kompromisszumokra. Navracsics Tibor területfejlesztési miniszter korábban azt nyilatkozta, a Bizottság valamennyi javaslatát meghallgatják, és még az európai uniós ügyészséghez való csatlakozás kérdésétől sem zárkóznak el. A miniszter 98,8 százalékra becsülte, hogy létrejön a felek között a megállapodás.

A kormány konstruktív párbeszédre való nyitottságát Varga Judit is hangsúlyozta Facebook bejegyzésében. A miniszter kiemelte, hogy a válaszlevél megfogalmazását intenzív egyeztetések előzték meg, több videókonferencián és megbeszélésen vettek részt a kormány képviselői a Bizottsággal. Varga szerint az eredmény egy olyan intézkedéscsomag lett, mely az Európai Bizottság valamennyi aggályát orvosolja majd.

(hu.euronews.com)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Gyermek külföldre vitele: akár vissza is fordíthatnak a határon, ha nincs nálunk a megfelelő papír

Ha csak az egyik szülővel utazik egy kiskorú külföldre, akár csak néhány napra, érdemes hozzájáruló nyilatkozatot kérni a másik szülőtől is, hogy ne érje kellemetlen meglepetés az utazókat. Hosszabb külföldi tartózkodás, például munkavállalás vagy tanulmányok folytatása esetén mindenképpen szükség lesz a nyilatkozatra, de egy rövidebb kiruccanás esetén is kérhetik a hatóságok, és ennek hiányában akár meg is tagadhatják a határátlépést. Elvált szülők esetén, ha a különélő szülő viszi el a gyermeket, még büntetőügy is lehet abból, ha a külföldre utazás a gyermeket nevelő szülő hozzájáruló nyilatkozata nélkül történik.

2024. május 17.

A mesterséges intelligencia jelenlegi állása és jövőbeli hatásai

Az AI Index világszerte elismert mint az egyik legmegbízhatóbb és legtekintélyesebb forrás, amelyet a mesterséges intelligencia fejlesztésének nyomon követésére alapítottak – a Stanfordi Egyetem Emberközpontú Mesterséges Intelligencia Intézete (HAI) gondozásában 2024. április 15-én megjelent hetedik jelentése a 2023-as adatok és trendek alapján.

2024. május 16.

Az Európai Unió Bírósága rést ütött az adóeljárási szabályainkon

Az Európai Unió Bírósága által 2024. május 16-án meghozott döntés (C-746/22) szerint ellentétes az Unió jogával az a magyar szabály, amely nem engedi meg a külföldi adózóknak az áfa-visszatérítési eljárásokban, hogy irataikat akár a másodfokú (fellebbezési) eljárásban is beadhassák. Ez ugyanakkor nem csupán a külföldiek áfa-visszatérítésére lehet hatással, de bármely olyan áfa-ügyben is felhasználható, ahol az adóhatóság megtagadta a fellebbezés során benyújtott tények, bizonyítékok értékelését. Az ügy legfontosabb tanulságait a Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértőivel szedtük össze.