Véget ér a vasárnapi boltzár


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Okafogyottá tette a kormány a vasárnapi zárva tartásról szóló népszavazást a javaslatával, amely a vasárnapi munkavégzés tilalmáról szóló törvényt visszavonja, és visszaállítja a 2015. március 14-i állapotot. Csökken a kereskedelmi dolgozók vasárnapi pótléka.


A kormány javaslata szerint a vasárnapi munkavégzés tilalmáról szóló 2014. évi CII . törvényt vissza kell vonni – derül ki a parlament honlapjára frissen kikerült kormányjavaslatból.

A Rogán Antal és Varga Mihály miniszterek által benyújtott törvényjavaslat indokolásának legfontosabb részeit alább idézzük.

„A vasárnapi munkavégzés tilalma azonban az embereket megosztó intézkedésnek bizonyult. Sokan vannak az ellenzői, és nem kevesen próbálnak politikai tőkét kovácsolni magunknak a megszületett törvény kapcsán. A kormány számára fontosak az elemzések, fontosak a vélemények, de a legfontosabb, hogy hogyan gondolkodnak a vasárnapi munkavégzés tilalmának elmúlt egy évéről a magyar emberek. Meg kell állapítanunk, hogy az elmúlt egy esztendőben a vasárnapi munkavégzés tilalma továbbra is megosztó téma maradt, minden eredmény ellenére az embereket nem sikert meggyőznünk.

II. Wolters Kluwer Jogi Konferencia

2016. május 11-12. között kerül megrendezés a II. Wolters Kluwer Jogi Konferencia, melynek fő témái között az új Ptk. gyakorlata, valamint az új polgári perrendtartás szerepel.

Napijeggyel a részvétel mindössze 39.990 Ft+ áfa!

Részletes program és jelentkezés >>

Mivel a vasárnapi munkavégzés tilalma kapcsán népszavazásra kerülhet sor, fontos mérlegelnünk, hogy milyen ‘történelmi helyzetben kerül sor népszavazásra egy ilyen kérdésben. A kormány számára ma a legfontosabb kérdés a Brüsszel által szorgalmazott kényszerbetelepítés elleni egységes fellépés. Sokak számára az a cél, hogy a kényszerbetelepítés elleni egységes nemzeti fellépést megakadályozzák . Ezt megengedni felelőtlenség lenne. A fentieket mérlegelve a kormány arra tesz javaslatot az országgyűlésnek, hogy a kiskereskedelmi szektorbán történő vasárnapi munkavégzés tilalmáról szóló 2014. évi CII. törvényt vonja vissza, és a szabályozás tekintetében mindenben állítsa vissza a 2015. március 14-i állapotot.”

A törvénymódosítás a kihirdetését követő napon lép hatályba; az Országgyűlés normál eljárásban tárgyalja a kormány javaslatát.

Csökken a vasárnapi pótlék

A javaslatból az is kiderül, hogy csökken a kereskedelmi dolgozók vasárnapi pótléka. Ez jelenleg 100 százalékos – néhány vasárnap a boltok a jelenlegi szabályozás szerint is nyitva tarthatnak. Az új szabályozással ez 50 százalékra csökken. A jelenleg hatályos Mt. 140 §-a éppen a  most visszavont törvényre hivatkozva ad a kereskedelmi dolgozóknak plusz 50 százalék pótlékot vasárnap a kereskedelmi dolgozóknak az általános 50 százalékos vasánapi pótlékhoz képest. Ez a kedvezmény elvész most a kormány javaslatával, amely átírja az Mt. 140 §-t is.

Mt. 140. § Ilyen most – ilyen lesz

Ami hatályos:

140. § (1) Vasárnapi munkavégzés esetén ötven százalék bérpótlék (vasárnapi pótlék) jár,

a) ha a munkavállaló a rendes munkaidőben történő munkavégzésre kizárólag a 101. § (1) bekezdés d), e) vagy i) pontjában meghatározottak szerint osztható be, továbbá

b) a rendkívüli munkaidőre

ba) a 101. § (1) bekezdés d), e) vagy i) pontjában meghatározott munkavállalónak,

bb) ha a munkavállaló számára a 101. § (1) bekezdése alapján rendes munkaidő nem osztható be.

(2) Az (1) bekezdésben foglaltakon túlmenően további ötven százalék vasárnapi pótlék jár annak a munkavállalónak, akit, vagy akinek a kiskereskedelmi szektorban történő vasárnapi munkavégzés tilalmáról szóló 2014. évi CII. törvény (a továbbiakban: Kszvmtv.) 4. § (1) bekezdés a) és c) pontja szerinti vasárnapon, – a Kszvmtv. 5-6. §-a szerinti üzletek kivételével – a Kszvmtv. hatálya alá tartozóa) kiskereskedelmi tevékenységet folytató üzletben, vagyb) a Kertv. 6. § (1a)-(1b) bekezdése szerinti üzletbena munkáltató rendes munkaidőben történő munkavégzésre oszt be, vagy rendkívüli munkavégzést rendel el.

(3) A (2) bekezdés szerint jár a vasárnapi pótlék, ha a munkavállaló a (2) bekezdés szerinti üzletben a Kszvmtv. 4. § (1) bekezdés b) pontja szerinti napon vasárnap végez munkát.

(4) A munkavállalót munkaszüneti napon történő munkavégzés esetén száz százalék bérpótlék illeti meg.

 Ami a tervezett: 

„140. § (1) Vasárnapi munkavégzés esetén ötven százalék bérpótlék (vasárnapi pótlék) jár,

a) ha a munkavállaló a rendes munkaidőben történő munkavégzésre kizárólag a 101 . § (1 ) bekezdés d), e) vagy i) pontban meghatározott feltételek alapján kötelezhető, továbbá b) a rendkívüli munkaidőre ba) a 101 . § (1) bekezdés d), e) vagy i) pontban meghatározott munkavállalónak ,

bb) ha a munkavállaló a 101 . § (1) bekezdés alapján rendes munkaidőben történő munkavégzésre nem kötelezhető.

(2) A munkavállalót munkaszüneti napon történő munkavégzés esetén száz százalék bérpótlé k illeti meg.

(3) A (2) bekezdés szerinti bérpótlék jár a húsvét- vagy a pünkösdvasárnap, vagy a vasárnapr a eső munkaszüneti napon történő munkavégzés esetén. ” 

Lázár korábban jónak tartotta a társadalmi vitát

Lázár János, a Miniszterelnökséget vezető miniszter múlt héten úgy foglalt állást, hogy a vasárnap legyen munkaszüneti nap.Elmondta: az ezzel kapcsolatos vitát még le kell folytatni a Fideszben, ő maga azonban azok közé tartozik, aki ellenzi, hogy vasárnap dolgoznia kelljen több 10 ezer embernek. Jó, ha ezt a társadalom megvitatja – jegyezte meg.

A kormány javaslatának közvetlen előzménye az volt, hogy lehetővé tette ítélével a Kúria, hogy az MSZP aláírásokat kezdhessen gyűjteni a vasárnapi boltzárral kapcsolatos népszavazási kezdeményezésükhöz.

(Jogászvilág, MTI)


Kapcsolódó cikkek