Véget kell vetni a gázai harcoknak
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
A hágai nemzetközi büntetőbíróság vezető ügyésze a gázai határ melletti erőszak beszüntetésére hívta fel a feleket. A bíróság gyakorlata alapján kijelentette, hogy jogellenesnek minősülhetnek a civileket is érintő katonai támadások.
Az ügyész megnyilvánulását az váltotta ki, hogy a hétvégén több száz gyászoló kísérte utolsó útjára azt a palesztin újságírót, aki az Izrael által felhúzott kerítés mellett filmezte az izraeli biztonsági erők és a palesztin ellenállók közötti összecsapásokat és eközben halálos találat érte.
Az áldozat Yasser Murtaja, egy 31 éves fotós volt, aki egy jól látható sajtó feliratú mellényt viselve tudósított a gázai határ melletti Khuzaaban múlt pénteken tartott tüntetésről. Kollégái szerint egyik palesztin katonai szervezettel sem működött együtt. Temetése előtt testét palesztin zászlóba csavarták. A sajtó feliratú mellényét pedig melléhelyezték.
A palesztin tüntetők gumiabroncsokat gyújtottak fel, ezért a területet sűrű fekete füst borította, amikor az izraeliek tüzet nyitottak.
Az újságíró egyike volt annak a 30 palesztinnak, akiket az elmúlt 10 napban az izraeli biztonsági erők a gázai határ közelében lőttek le. Az április 6-án, Izrael állam 1948-as megalapításának évfordulóján megtartott tüntetésen 491 ember sérült meg. A palesztin tüntetések egészen május 15-éig folytatódni fognak a hírek szerint.
A nemzetközi bíróság részéről Fatou Bensouda gambiai származású vezető ügyész egy határozott hangvételű közleményben szólította fel a feleket az egyre súlyosbodó válság megfékezésére. A vezető ügyész kifejtette: „Csak március 30-a óta 27 palesztin halt meg és több mint 1000-en sebesültek meg az izraeli biztonsági erők akcióiban, akik éles lőszert és gumilövedéket is bevetettek a tüntetők ellen.
A vezető ügyész szerint a cselekmények azért minősülhetnek a nemzetközi büntetőbíróság előtt bűncselekménynek, mert a civilek megmozdulásokat arra használják fel, hogy katonai akciókat leplezzenek.
A vezető ügyész hivatala, ezért egy előzetes vizsgálat lefolytatását rendelte el a palesztin helyzet kivizsgálására. Az ügyész nyilatkozata szerint a hivatala folyamatosan nyomonköveti a kialakult helyzetet és rögzíteni fogja az illegálisan bevetett katonai eszközöket, illetve az erre irányuló kísérleteket.
Az izraeli védelmi miniszter vasárnap hangot adott az esettel kapcsolatos véleményének. Eszerint a Hamasz által irányított területen nincsenek ártatlan emberek. “Mindenki a Hamashoz tartozik, tőlük kap fizetést, és minden aktivista, aki összetűzésbe kerül az izraeli erőkkel és át akar törni a határon, a Hamasz katonai szárnyának tagja – mondta az izraeli közszolgálati rádióban. A védelmi miniszter kifejtette: “Tudomásunk van róla, hogy a Hamasz gyakran használja az újságírókat, a médiát és a Vörös Félholdat, illetve a mentőszolgálatot terrorcselekmények elkövetéséhez. Aki drónnal repül az izraeli katonák közelébe, annak nem adunk esélyt a támadásra. A miniszter nyilatkozatát azonban cáfolták a szemtanúk, akik szerint az újságírónál nem volt drón a múlt pénteki tüntetésen.
Murtaja két héttel ezelőtt a Facebook oldalán tett közzé egy olyan drónfotót, amely a gázai kikötőt ábrázolja a naplementében. Ezt foglamazta mellé képaláírásként. “Szeretném, ha ezt a felvételt a levegőből és nemcsak a földről készíthetném el. Yasser Murtaja vagyok, 30 éves. Gázában élek és még soha nem utaztam.”
(theguardian.com)
[htmlbox Jogászvilág_hírlevél]