Veszélyben a felszín alatti vizek


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Tavaly lekerült a napirendről, a kormány most ismét kezdeményezte, hogy engedély és bejelentés nélkül lehessen 80 méter mélységig kutat fúrni.  Az Országgyűlés Mezőgazdasági Bizottsága elé került törvényjavaslat vitájában Bándi Gyula, a jövő nemzedékek szószólója megismételte korábban már kifejtett álláspontját: a javaslat veszélyeztetné ivóvízkészleteinket, ellehetetlenítené a vizek igazságos elosztását, veszélybe sodorná a felszín alatti vizek mennyiségi és minőségi védelmét, mert korlátozná a megelőzést szolgáló állami beavatkozás lehetőségét. 


A törvényjavaslat alkotmányos aggályokat vet föl, mert elfogadása esetén visszalépést jelentene a természeti erőforrások védelmének meglévő szintjétől. 

 

Az Alaptörvény P) cikke rögzíti a nemzeti vagyon, a jövő nemzedékek közös örökségének védelmét – emlékeztetett a bizottsági ülésen a jövő nemzedékek szószólója az állam kiemelt és másra át nem hárítható felelősségére. A most megvitatott javaslat azonban azt jelentené, hogy az állam lemondana a közös örökség részét jelentő, az állam által védeni rendelt vízvagyon védelméről, mert részben szabadjára engedné a vízkivételeket, ezzel ellenőrizhetetlenné téve azt.

Bándi Gyula ombudsman-helyettes, a vitában arra is utalt, hogy már korábban és többször is elmondta, állásfoglalásában is leírta: a tervezet kettős veszélyt rejt magában. Egyfelől a nem megfelelő, a takarékosság szempontjait mellőző, ellenőrizetlen vízkitermelés és vízhasználat már Magyarországon – így a kiskunsági Homokhátságon, ahol 40 év alatt 11 métert csökkent a felszín alatti vizek szintje – is jelentős káros következményekkel fenyeget. Másfelől romlik a felszín alatti vizek minőségvédelme, mert a 80 méter mélységig engedély nélkül fúrt kutak a vízzáró rétegeket áttörve szennyezést juttathatnak a mélyebb rétegekbe.

Ezeket az aggályokat egyébként osztotta minden, a vízzel foglalkozó mérvadó szakmai és tudományos szervezet is – közölte a Mezőgazdasági Bizottság vitájában is Bándi Gyula. A Szószóló szerint a mezőgazdasági célú vízfelhasználásnak elsősorban korszerű útjait kell járni, amilyen a takarékosság, a meglévő vízhasználatok ésszerű elosztása, a vízfelhasználás helyett helyzethez illő, a legjobb elérhető technikán alapuló jó mezőgazdasági gyakorlatok alkalmazása. Természetesen mindez nem jelenti azt, hogy szükség esetén ne adhatnánk teret az öntözéses gazdálkodásnak is, a fő kérdés azonban az, hogy erre ellenőrzött körülmények között kerüljön sor.

A jövő nemzedékek érdekeinek védelmét ellátó biztos-helyettes szerint a tényleges tartalom csak az indokolásban jelenik meg, ami jogbiztonsági és jogtechnikai szempontból egyaránt ellenőrizhetetlenné teszi a rendszert. Egyúttal a javaslat nem tesz eleget a meglévő védelmi állapottal kapcsolatban a visszalépés tilalma követelményének, amely ebben az esetben sajnos nem értelmezésekben, hanem már méterekben is mérhetővé válik. A tervezet esetleges elfogadását követő, már most is látható veszélyek miatt Bándi Gyula kéri, hogy a kormány vonja vissza a törvényjavaslatot, illetve kérte a képviselőket, hogy azt ne szavazzák meg, tartsák tiszteletben az életet adó vizet a jelen és a jövő nemzedékek érdekében.

(ajbh.hu)

[htmlbox Jogászvilág_hírlevél]

Kapcsolódó cikkek

2024. december 4.

Nem jár a korkedvezményes nyugdíj a kormányhivatallal pereskedő transz nőnek a Fővárosi Törvényszék szerint

A Fővárosi Törvényszék kedden határozatot hirdetett egy transz nőnek, G. V. A.-nak az ügyében, aki azt próbálta elérni, hogy ő is jogosult legyen a nők kedvezményes öregségi nyugdíjazási lehetőségére, a “Nők 40”-re, vagyis negyven év munka után nyugdíjba vonulhasson. G. V. A. Budapest Főváros Kormányhivatalát perelte be, miután az elutasító határozatot hozott az ügyében. A törvényszék most elutasította G. V. A. keresetét.

2024. december 4.

Ne féljen a DÁP-regisztrációtól, mutatjuk, mit kell tennie

A jövő év elejétől fontos, mindannyiunkat érintő adminisztratív változás lép életbe: január 16-tól megszűnik a már jól ismert Ügyfélkapu. Helyébe az Ügyfélkapu+ lép, illetve a Digitális Állampolgárság Program (DÁP) alkalmazás lesz használható. Most az utóbbival kapcsolatban gyűjtöttük össze az 5 legfontosabb kérdést és választ a gördülékeny használat érdekében.

2024. december 4.

Bíróság: Szivárványzászló-égetésre buzdítani közösség elleni uszítás

Harmadfokon közösség elleni uszítás miatt egy év próbára bocsátotta Barcsa Turner Gábort, a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom vezetőjét a Győri Ítélőtábla, amiért a szervezet 2019 októberében szivárványzászló-égetésre hívott fel egy október 23-i megemlékező eseményt népszerűsítő anyagaiban.