Vírustagadókkal szemben indított nyomozást a rendőrség Koronavírus


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Vírusszkeptikus tartalmak hangadóinál tartott házkutatást a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda – az eljárás rémhírterjesztés miatt indult, de felmerült a hatósági rendelkezés elleni uszítás büntette is.

A rendőrség folyamatosan figyeli a vírustagadó, vírusszkeptikus cikkeket, közléseket, állításokat, és amennyiben felmerül, hogy a közlés jogszabályba ütközik, eljárást indít – mondta Gál Kristóf, az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) szóvivője a koronavírus-járvány elleni védekezésért felelős operatív törzs pénteki online sajtótájékoztatóján.

„Hajnalban megszálltak bennünket”

A Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda több hete indított eljárást egy ilyen ügyben, és pénteken négy olyan személyhez köthető helyszínen tartottak házkutatást, akik „a vírusszkeptikus tartalmak hangadói”. A rendőrség az eljárást rémhírterjesztés miatt folytatja, de felmerül a hatósági rendelkezés elleni uszítás büntette is – tette hozzá.

A Gál Kristóf által meg nem nevezett vírusszkeptikus hangadók egyike vélhetően Gődény György, ugyanis Facebook-oldalán a magát Doktor Gődénynek nevező férfi felesége azt közölte: „hajnalban megszálltak bennünket, majd házkutatás és lefoglalás után Gyurit elvitték a magukat +nemzetinek+ mondó nyomozóiroda emberei”.

A szóvivő a továbbiakban beszámolt arról, hogy csütörtökön a maszkviselési szabályok megszegése miatt országszerte 187, a járványügyi készültség óta pedig 12 457 emberrel szemben intézkedtek.

A közterületi maszkviselés elmulasztása miatt 162 intézkedés történt; 25 esetben figyelmeztettek, 68 helyszíni bírságot szabtak ki és 69 feljelentés tettek – sorolta.

Tömegközlekedési eszközön 12, bevásárlóközpontokban pedig 13 szabályszegés történt – fűzte hozzá.

50 ezren vannak házi karanténban

A szigorító intézkedések bevezetése óta 597 intézkedés történt a kereskedelmi egységekre, közösségi terekre és szálláshelyekre vonatkozó maszkviselési előírás megszegése miatt. A tulajdonos vagy üzemeltető szabályszegése miatt 161 alkalommal, a vásárlókkal szemben pedig 436 esetben kellett fellépniük a rendőröknek – ismertette.

Ugyanakkor a kijárási korlátozás megszegése miatt az elmúlt 24 órában 287, az intézkedés bevezetése óta pedig immár 11 699 emberrel szemben kellett intézkedni – tette hozzá.

Arról is beszámolt, hogy a tranzitszabályok megsértése miatt 72 újabb átutazót bírságoltak meg, szeptember óta pedig 7260-at.

Végül közölte, hogy a rendőrök az elmúlt 24 órában 16 818 alkalommal ellenőrizték a házi karantén betartásának szabályait, illetve 6681 újabb hatósági házi karantént rendeltek el. Jelenleg 49 524 ember van elkülönítve, akik közül 3999-en használják az ellenőrzésre kifejlesztett mobilapplikációt – mondta Gál Kristóf.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 13.

Az EU Tanácsa elfogadta az EU közös agrárpolitikájának felülvizsgálatát

Az Európai Unió Tanácsa véglegesen elfogadta a közös agrárpolitika (KAP) felülvizsgálatát, amelynek célja az uniós gazdák adminisztratív terheinek csökkentése, és nagyobb rugalmasság biztosítása bizonyos környezetvédelmi feltételeknek való megfelelés tekintetében – írta közleményében az uniós tanács hétfőn.

2024. május 13.

Az EU szigorúbb szén-dioxid-kibocsátási előírásokat fogadott el a nehézgépjárművekre

Az Európai Unió Tanácsa elfogadta a nehézgépjárművekre vonatkozó szén-dioxid-kibocsátási előírásokról, valamint a hatályos uniós szabályok módosításáról és szigorításáról szóló rendeletet, az immár naprakész szabályok tovább kívánják csökkenteni a közúti közlekedési ágazat szén-dioxid-kibocsátását, valamint 2030-ra, 2035-re és 2040-re vonatkozóan új célértékeket állapítanak meg – tájékoztatott az uniós tanács.

2024. május 13.

Tudatosabbá váltak a bérlők és a bérbeadók: több szerződést kötnek közjegyző közreműködésével

Rugalmasabbá váltak a bérbeadók az ipar-kereskedelmi-szolgáltató ingatlanok piacán, a bővülő kínálat mellett a bérlők a tapasztalatok szerint könnyebben váltanak aktuális helyzetüknek jobban megfelelő bérleménybe, és egyre gyakoribbak az igények a rövid távú bérletre. Mindezt jól szemlélteti, hogy három év alatt csaknem 15 százalékkal nőtt a közjegyző közreműködésével készített bérleti szerződések száma. Jellemzően cégek kötnek közokiratba foglaltan bérleti szerződést, magánszemélyek elsősorban csak akkor, ha a bérbeadó vagy a bérlő külföldi állampolgár. A lakáspiacon jellemzőbb, hogy a bérbeadók egyoldalú kötelezettségvállalást, úgynevezett „kiköltözési” nyilatkozatot kérnek a bérlőtől, azt a bérbeadás feltételül szabják.