Washington figyelmen kívül hagyja a Nemzetközi Büntetőbíróság fenyegetését


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az Egyesült Államok figyelmen kívül hagyja a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) fenyegetését az amerikai elnök nemzetbiztonsági tanácsadója szerint. John Bolton szerint a Nemzetközi Büntetőbíróság „halott a számunkra”.

A hágai bíróság kilátásba helyezte, hogy nyomozást indít amerikai katonák Afganisztánban az emberiesség ellen elkövetett, feltételezett bűntettei miatt.

John Bolton erre válaszként fogalmazta meg éles kritikáját egy konzervatív jogász és közpolitikai szervezet tanácskozásán, hangoztatva, hogy – mint fogalmazott – a Nemzetközi Büntetőbíróság „halott a számunkra”.

A konzervatív Federalist Society washingtoni konferenciáján a nemzetbiztonsági tanácsadó közölte: az amerikai kormányzat „bármilyen szükséges eszközt” igénybe vesz, hogy megvédje az Egyesült Államok és szövetségesei állampolgárait. Bolton „törvénytelennek” minősítette a Nemzetközi Büntetőbíróságot és leszögezte, hogy „egy illegitim bíróság igazságtalan büntető eljárásától” védi meg saját és szövetségesei állampolgárait.

Bolton védelmébe vette Washington döntését is, miszerint bezárja a Palesztinai Felszabadítási Szervezet (PFSZ) washingtoni irodáját. Mint fogalmazott: az amerikai szuverenitás része, hogy külpolitikai kérdésekben döntéseket hozzon. A döntést Washington azon aggodalmával magyarázta, hogy a palesztinok megkísérlik Izrael elleni nyomozásra sarkallni a hágai bíróságot. „Az Egyesült Államok mindig kiáll barátja és szövetségese, Izrael mellett” – hangsúlyozta.

Száeb Erekat, a PFSZ főtárgyalója hétfőn közleményben tudatta, hogy a Palesztin Hatóság továbbra is arra szólítja el a hágai Nemzetközi Büntetőbíróságot, hogy „indítson azonnali vizsgálatot az izraeli bűntettek” ügyében.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Az Európa Tanács nemzetközi egyezményt fogadott el a mesterséges intelligenciáról

Az Európa Tanács elfogadta az első olyan nemzetközi, jogilag kötelező érvényű szerződést, amelynek célja, hogy a mesterséges intelligenciát (MI) használó rendszerek alkalmazása során biztosítsa az emberi jogok, a jogállamiság és a demokrácia jogi normáinak tiszteletben tartását -közölte pénteken a strasbourgi székhelyű nemzetközi szervezet.

2024. május 17.

Döntött a Kúria: fizessenek a pervesztesek!

Sokan ismerhetik akár saját kárukon azt a jelenséget, hogy a bíróságok jellemzően mérséklik a pernyertes számára megítélt ügyvédi munkadíjakat. Ezzel a pernyertesnek indokolatlan veszteséget kell elkönyvelnie, közvetetten pedig piactorzító hatása is van. Most a Kúria precedensértékű, tehát kötelező döntésben reagált erre a jelenségre. Nézzük előbb a legfontosabb fejleményeket, majd azt, hogy mindez hogyan hat a perstratégiára!

2024. május 17.

Gyermek külföldre vitele: akár vissza is fordíthatnak a határon, ha nincs nálunk a megfelelő papír

Ha csak az egyik szülővel utazik egy kiskorú külföldre, akár csak néhány napra, érdemes hozzájáruló nyilatkozatot kérni a másik szülőtől is, hogy ne érje kellemetlen meglepetés az utazókat. Hosszabb külföldi tartózkodás, például munkavállalás vagy tanulmányok folytatása esetén mindenképpen szükség lesz a nyilatkozatra, de egy rövidebb kiruccanás esetén is kérhetik a hatóságok, és ennek hiányában akár meg is tagadhatják a határátlépést. Elvált szülők esetén, ha a különélő szülő viszi el a gyermeket, még büntetőügy is lehet abból, ha a külföldre utazás a gyermeket nevelő szülő hozzájáruló nyilatkozata nélkül történik.