A gyermekkel való kapcsolattartás nem csak jog, hanem kötelezettség is


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A mai társadalomban egyre nagyobb figyelmet kap a gyermekkel való kapcsolattartás, illetve főként annak olyan irányú szabályozása, amely elősegíti működőképességét és megvalósulásának érvényre juttatását. Ennek fő oka, hogy a szülő és gyermek együttélésének hiányában a családi kapcsolat fennmaradásának egyetlen biztosítéka magában a kapcsolattartásban rejlik.

 


Ez a cikk az Ügyvédvilág című szaklap 2017 novemberi számában jelent meg.

A családok felbomlásának következményeként egyre több gyermek kerül olyan helyzetbe, hogy különélő szülőjével a családi kapcsolat kizárólag kapcsolattartás formájában marad fenn. Épp ezért fontos, hogy a kapcsolattartás elérje célját, amely egyrészt az előbbiekben mutatkozik meg, másrészt pedig abban, hogy a kapcsolattartásra jogosult szülőnek lehetősége legyen a gyermek nevelését, fejlődését folyamatosan figyelemmel kísérni és tőle telhetően segíteni. Ez a kapcsolattartás jelenti a szülő és gyermek személyes találkozását, a gyermeknek a lakóhelyéről meghatározott időszakra történő elvitelét, a gyermek és a különélő szülő időszakosan tartósabb együttlétét (jellemzően az iskolai szünetek idején), és ez a személyes és közvetlen kapcsolat a legfontosabb.

A kapcsolattartási jog szabályozása

A kapcsolattartásra vonatkozó szabályokat a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény (Ptk.) tartalmazza. Ezen belül is a 4:178. § (1) és (2) bekezdése fogalmazza meg a szülő-gyermek közti kapcsolattartás alapvető tételeit. Eszerint a gyermeknek joga, hogy különélő szülőjével személyes és közvetlen kapcsolatot tartson fenn. A gyermeket nevelő szülő vagy más személy köteles a zavartalan kapcsolattartást biztosítani. A gyermekétől különélő szülő – ha a bíróság vagy a gyámhatóság eltérően nem rendelkezik – jogosult és köteles gyermekével kapcsolatot tartani.

Ebből kitűnik, hogy bár a Csjt. (családjogi törvény) is hasonlóan szabályozta a szülő-gyermek kapcsolattartási jogát, a Ptk. mégis tovább ment ebben a kérdésben, ugyanis a kapcsolattartás biztosítását a gyermeket nevelő más személy kötelezettségévé is tette a fenti bekezdéssel. Ennek pedig nagy szerepe lehet családba fogadás esetén, amikor a gyám kötelezettsége annak biztosítása, hogy a kapcsolattartás zavartalan legyen.

A Ptk. szabályozza a különélő szülők kapcsolattartási jogát is, ahol alapvető szabályként írja elő mindkét szülő részéről a gyermekkel való kapcsolattartás fenntartását. A kapcsolattartási kötelezettség kikényszerítésére természetesen nincs lehetőség, azonban a törvény kimondja, hogy a gyermekétől különélő szülő – ha a bíróság vagy a gyámhatóság eltérően nem rendelkezik – jogosult és köteles gyermekével kapcsolatot tartani. Így ez a kötelezettség mindinkább annak a kinyilatkoztatása, hogy a szülők egy házasság vagy párkapcsolat felbontását követően is felelősséggel tartoznak gyermekükért, azaz szülői minőségük és feladataik nem szűnnek meg a kapcsolattartási igény hiányában sem.

A kapcsolattartás joga, ha a bíróság vagy a gyámhatóság a gyermek érdekében eltérően nem rendelkezik, kiterjed a gyermek meghatározott időtartamú külföldre vitelére is. A gyermek elvitelével felmerülő kiadások – eltérő bírósági vagy a gyámhatósági rendelkezés hiányában – a kapcsolattartásra jogosultat terhelik.

Kapcsolattartás a szülői felügyeleti jog szünetelése közben

A szülőnek joga van kapcsolatot tartani gyermekével akkor is, ha szülői felügyeleti joga szünetel. (Csupán attól a ténytől, hogy a gyermeket a másik szülőnél helyezték el, a különélő szülő felügyeleti joga nem szünetel.)

A Ptk. 4:186. §-a tartalmazza azon esetek körét, amikor a szülői felügyeleti jog szünetel:

a) ha a szülő cselekvőképtelen;

b) ha a kiskorú szülő korlátozottan cselekvőképes, kivéve a tizenhatodik életévét betöltött kiskorú szülő gondozási, nevelési jogát és kötelezettségét;

c) ha a szülő cselekvőképességében a szülői felügyeleti jogok gyakorlása tekintetében részlegesen korlátozott;

d) ha a szülő ismeretlen helyen távol van, vagy ténylegesen akadályozva van a szülői felügyelet ellátásában;

e) ha a gyámhatóság a gyermek családba fogadásához hozzájárult;

f) ha a szülő hathetes életkoránál fiatalabb gyermeke örökbefogadásához járult hozzá;

g) ha a gyermeket a gyámhatóság nevelésbe vette és a szülő szülői felügyeleti joga nem szűnt meg vagy azt a bíróság nem szüntette meg;

h) ha a bíróság a gyermeket harmadik személynél helyezte el; vagy

i) ha a szülő a gyermek vagy a gyermekkel közös háztartásban élő hozzátartozója sérelmére elkövetett cselekmény miatt elrendelt távoltartó határozat hatálya alatt áll.

Az új Ptk. alapján a kapcsolattartásra a nagyszülő, a testvér és – ha a szülő és a nagyszülő nem él vagy a kapcsolattartásban tartósan akadályozva van, illetve a kapcsolattartási jogát önhibájából nem gyakorolja – a gyermek szülőjének testvére és szülőjének házastársa is jogosult

A kapcsolattartás tekintetében azonban a Ptk. meghatároz egy fontos kivételt is. Eszerint a fentiek ellenére a különélő szülőnek szünetel a kapcsolattartási joga, ha a gyermek vagy a gyermekkel közös háztartásban élő hozzátartozója sérelmére elkövetett cselekmény miatt elrendelt távoltartó határozat hatálya alatt áll. Ez a rendelkezés azért fontos, mert a gyakorlatban sok esetben problémaként merült fel, hogy a bántalmazó szülő a bántalmazott szülőtől távol tartózkodni köteles, míg az ugyanabban a háztartásban gondozott gyermekével változatlanul tarthatja a kapcsolatot. Erre szolgál megoldásként a fenti előírás.

A szülői felügyeleti jog megszűnése már nem feltételezi a kapcsolattartási jog fennmaradását. Akár a törvény erejénél fogva, akár bírósági döntés következtében szűnik meg a felügyeleti jog, a háttérben mindig a szülő olyan magatartása áll, amellyel nem egyeztethető össze a kapcsolattartási jog fenntartása.

Kivételes gyámhatósági mérlegelési jogkör

Mivel a kapcsolattartás a gyermek fejlődését nagymértékben meghatározhatja és befolyásolhatja, az ő érdekében kivételes jogot kap a gyámhatóság arra, hogy további kapcsolattartási lehetőséget állapítson meg. A gyámhatóságokról, valamint a gyermekvédelmi és gyámügyi eljárásról szóló 149/1997. (IX. 10.) kormányrendelet (Gyer.) szerint a gyámhatóság – kérelemre – akkor jogosíthatja fel a gyermek szülői felügyeleti jogától megfosztott szülőjét a kapcsolattartásra, ha a gyermek érzelmi fejlődését a szülőtől való teljes elszakadása veszélyeztetné, vagy, ha a gyermek sorsa örökbefogadás útján nem rendezhető. Azonban a kapcsolattartásról csak abban az esetben dönt a gyámhatóság, ha a gyermeket nevelésbe vették, egyéb esetben a szülői felügyeletet megszüntető bíróság határoz.

Így a fentiek alapján az a szülő is feljogosítható a gyermekkel való kapcsolattartásra:

a) akinek a szülői felügyeleti jogát a bíróság megszüntette;

b) aki hozzájárult gyermekének a másik szülő házastársa által történő örökbefogadásához; vagy

c) akinek szülői felügyeleti joga a gyermek ismeretlen személy által történő örökbefogadásához adott hozzájárulásával vagy azért szűnt meg, mert a szülő a gyermeket – annak érdekében, hogy más nevelje fel, személyazonosságának feltárása nélkül – egészségügyi intézményben, arra kijelölt helyen hagyja, a gyermekért hat héten belül nem jelentkezik, és a gyermek örökbefogadására nem került sor.

Nem csak a szülőket illetheti meg a kapcsolattartási jog

A Csjt. a különélő szülőn kívül nem juttatott más személyeknek kapcsolattartási jogosultságot, így ezt a Ptk. kiegészítette és a gyermekvédelmi jogszabályokból vette át a vonatkozó rendelkezéseket. Ezek szerint a kapcsolattartásra a nagyszülő, a testvér és – ha a szülő és a nagyszülő nem él vagy a kapcsolattartásban tartósan akadályozva van, illetve a kapcsolattartási jogát önhibájából nem gyakorolja – a gyermek szülőjének testvére és szülőjének házastársa is jogosult. Ezáltal a Ptk. a Gyermekvédelmi Egyezménnyel összhangban elismeri a gyermeknek a tágabb családjával való kapcsolat megtartásához fűződő jogát is, és a családtagok ez irányú felelősségét és kötelezettségét is kimondja.

Sajátos helyzetként kezeli a Ptk. azt, amikor a gyermek szülőjének házastársa úgy fogadja örökbe a gyermeket, hogy a másik szülő elhalálozott, azaz arról a családi oldalról egyáltalán nem szükséges hozzájárulás az örökbefogadáshoz. Ebben az esetben a fent felsorolt személyek (nagyszülő, testvér, kivételesen a gyermek szülőjének testvére és szülőjének házastársa) kapcsolattartási joga megmarad.

A Ptk. védeni kívánja a vér szerinti családon kívüli tényleges családi kapcsolatokat is, ennél fogva kiegészíti a kapcsolattartásra jogosultak körét. Ezáltal a kapcsolattartásra – ha a gyermek hosszabb időn keresztül a háztartásában nevelkedett – kérelmére feljogosítható a volt mostohaszülő, nevelőszülő, gyám és az is, akinek a gyermekre vonatkozó apasági vélelmét bíróság előtt megdöntötték. Erre vonatkozóan azonban fontos tudni, hogy a Ptk. fogalomköre szerinti nevelőszülő körébe nem tartozik bele az úgynevezett gyermekvédelmi nevelőszülő, vagyis aki a gyámhatóság határozata alapján nála elhelyezett gyermeket ellenszolgáltatás fejében saját háztartásában neveli.

Ki dönt a kapcsolattartásról?

A kapcsolattartásról a házassági vagy a szülői felügyelet rendezése iránti perben a szülők egyezséget köthetnek, vagyis közösen dönthetnek a kapcsolattartásra vonatkozó szabályokról. Amennyiben nem születik a felek között egyezség, akkor – kérelemre vagy a gyermek érdekében hivatalból – a bíróság dönt. Fontos tudni azonban, hogy ha nincs házassági vagy a szülői felügyelet rendezése iránti per folyamatban, akkor egyezség hiányában a kapcsolattartásról nem a bíróság, hanem a gyámhatóság dönt, tehát utóbbihoz kell fordulni. Ha viszont a kapcsolattartás kérdésében a bíróság döntött, a kapcsolattartás megváltoztatását a határozat jogerőre emelkedésétől számított két éven belül a bíróságtól lehet kérni.

Akár a bíróság, akár a gyámhatóság dönt a vonatkozó ügyben, lényeges, hogy az eset összes körülményét mérlegelje. Ehhez pedig fontos a gyermek véleménye a kapcsolattartás módját illetően, ezért a kapcsolattartásról a bíróság vagy a gyámhatóság a gyermek korának, egészségi állapotának, életkörülményeinek, a szülők személyes körülményeinek és az ítélőképessége birtokában lévő gyermek véleményének figyelembevételével rendelkezik.

A bíróság vagy gyámhatóság által meghozott határozat tartalmára vonatkozóan szintén a Ptk. és a Gyer. rendelkezik. A jogszabályok pontosan meghatározzák, hogy milyen kérdésekre kell kitérni a határozatban, amely részletesség nagyban elősegíti a későbbi végrehajthatóságot.


Kapcsolódó cikkek

2024. április 26.

Így választ jogi adatbázist egy nagy ügyvédi iroda

A DLA Piper magyarországi csapata 1988 óta nyújt jogi szolgáltatásokat hazai és nemzetközi ügyfelei részére, jelenleg az egyik legnagyobb hazai ügyvédi iroda. Mi alapján választ egy ekkora ügyvédi iroda jogi adatbázist? Milyen szempontokat vesznek figyelembe, milyen funkciókat tartanak fontosnak a napi munkavégzés során? Erről beszélgettünk az ügyvédi iroda munkatársával.