A hirdetményi kézbesítés feltételei


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az alperes idézésének a „kézbesítés akadályozott” jelzéssel való visszaérkezése alapján nem valószínűsíthető, hogy a címzett tartózkodási helye ismeretlen, vagy a kézbesítés egyéb elháríthatatlan akadályba ütközik, és az sem, hogy a kézbesítés megkísérlése már előre eredménytelennek mutatkozik; ezért ilyen esetben a hirdetményi kézbesítés feltételei nem állnak fenn.


Az irányadó tényállás szerint a felperesnek az alperes ellen vezető tisztségviselő felelősségének megállapítása iránt indított perében az elsőfokú bíróság a 2016. január 25. napján meghozott végzésében felhívta a felperest, hogy jelölje meg az alperes idézhető lakcímét, mivel a keresetlevélben megjelölt címről az alperes idézése „kézbesítés akadályozott” postai jelzéssel érkezett vissza. Az elsőfokú bíróság a végzésben felhívta a felperest arra is, hogy amennyiben az alperes idézhető címét nem ismeri, úgy 5 napon belül, de legkésőbb a tárgyaláson kérje az alperes hirdetmény útján történő idézését, és további 30 napon belül valószínűsítse, hogy az alperes részére a kézbesítés a megjelölt címen akadályozott, és más címen sem lehetséges, ehhez valószínűsítse az alperes ismeretlen helyen tartózkodásának tényét a Közigazgatási és Elektronikus Közszolgáltatások Központi Hivatalánál (továbbiakban: KEKKH), vagy az alperes utolsó lakóhelye szerinti települési önkormányzat jegyzőjénél beszerzett tájékoztató csatolásával, és kérje részére ügygondnok kirendelését, továbbá az ügygondnok díjának előlegezésére helyezzen letétbe 100 000 Ft-ot. Az elsőfokú bíróság a végzésében tájékoztatta továbbá a felperest, hogy amennyiben nem kér hirdetményi idézést, nem csatol lakcím-tájékoztatót, nem kéri ügygondnok kirendelését, vagy a díját nem előlegezi, akkor az eljárás szünetel.

A felperes az elsőfokú bíróság felhívására 2016. január 28. napján akként nyilatkozott, hogy az alperes általa ismert, idézhető címe a keresetlevélben megjelölt cím. Közölte továbbá, hogy a felmerült kézbesítési akadály miatt megkereste a KEKKH-t, amelynek eredményéről – a kapott tájékoztatás függvényében – tájékoztatni fogja az elsőfokú bíróságot. A beadványához mellékelte a KEKKH részére megküldött egyedi adatszolgáltatási kérelmét.

Ezt követően az elsőfokú bíróság a 2016. február 4-én megtartott tárgyaláson megállapította, hogy az eljárás a polgári perrendtartásról szóló 1952. évi III. törvény (a továbbiakban: Pp.) 137. § (1) bekezdés d) pontja alapján szünetel.

A felperes a 2016. augusztus 3. napján postára adott és az elsőfokú bírósághoz 2016. augusztus 5. napján érkezett kérelmében a szünetelő eljárás folytatását kérte, azonban a beadványában az alperes idézhető címét nem jelölte meg, és hirdetményi idézés, valamint ügygondnok kirendelése iránti kérelmet sem terjesztett elő.

Az elsőfokú bíróság döntése

Ezért az elsőfokú bíróság a 2016. augusztus 26-án meghozott végzésével a felperesnek az eljárás folytatása iránti kérelmét elutasította. Döntését azzal indokolta, hogy a keresetlevélben megjelölt címen nem lehetséges eredményes postai kézbesítés az alperes részére, a felperes pedig az eljárás folytatása iránti kérelmében nem közölt olyan adatot, amely a szünetelés alapjául szolgáló körülményekben (alperes ismeretlen helyen tartózkodása, hirdetményi idézés iránti kérelem előterjesztésének hiánya) változást jelentett volna, ezért a szünetelés megállapításának oka változatlanul fennáll.

A fellebbezés tartalma

Ez ellen a végzés ellen a felperes nyújtott be fellebbezést, melyben elsődlegesen a sérelmezett határozat megváltoztatását, másodlagosan pedig annak hatályon kívül helyezését és az elsőfokú bíróság új eljárás lefolytatására utasítását kérte. Előadta, hogy az elsőfokú bíróság felhívásának megfelelően megkereste a KEKKH-t, hogy az alperes lakcímének esetleges változásáról adjon számára tájékoztatást, amely megkeresésére azt a tájékoztatást kapta, hogy az alperes idézhető címe a felperes által is ismert, a keresetlevélben megjelölt cím, így – véleménye szerint – az alperes idézhető címe általa közöltnek tekinthető. Álláspontja szerint az eljárás folytatása iránti kérelme elutasításának indokaként az elsőfokú bíróság helytelenül hivatkozott arra, hogy a szünetelésre okot adó körülmény továbbra is fennáll, mivel ez – szerinte – nem zárja ki a per folytatását, illetve neki nincs olyan kötelezettsége, hogy az akadályokat a kérelem benyújtásával egyidejűleg elhárítsa.

A Debreceni Ítélőtábla megállapításai

A fellebbezést az ítélőtábla annyiban találta alaposnak, hogy az elsőfokú bíróság a rendelkezésére állt adatok alapján megalapozatlanul állapította meg az eljárás szünetelését a Pp. 137. § (1) bekezdés d) pontja alapján, és ennek következtében az eljárás folytatása iránti kérelmet elutasító végzése is jogszabálysértő.

Rámutat az ítélőtábla, hogy a Pp. 137. § (1) bekezdés d) pontja alapján a bíróság az eljárás szünetelését akkor állapítja meg, ha hirdetményi idézésnek volna helye és a fél ezt nem kéri.

A hirdetményi kézbesítés elrendelésének feltételeit a Pp. 101. § (1) bekezdése tartalmazza, amely szerint hirdetményi kézbesítésre akkor kerülhet sor, ha a fél tartózkodási helye ismeretlen, vagy olyan államban van, amely a kézbesítéshez jogsegélyt nem nyújt, vagy ha a kézbesítés egyéb elháríthatatlan akadályba ütközik, illetve, ha a kézbesítés megkísérlése már előre is eredménytelennek mutatkozik, tovább a Pp. 100/A. § (4) bekezdésében meghatározott esetben. Azonban a Pp. 101. § (2) bekezdésében foglaltak szerint a bíróság a megjelölt okok esetén sem rendeli el hivatalból a hirdetményi kézbesítést, mivel arra csak a fél kérelmére és az annak alapjául szolgáló ok valószínűsítése esetén kerülhet sor.

[htmlbox BDT]

Azt, hogy hirdetményi kézbesítésnek lenne helye, a jelen ügyben rendelkezésre álló adatok alapján nem lehet megalapozottan megállapítani, ezért az elsőfokú bíróság a Pp. 137. § (1) bekezdés d) pontja alapján az eljárás szünetelését jogszerűen nem állapíthatta volna meg. Ugyanis önmagában az alapján, hogy az alperes idézése a felperes által közölt címről „kézbesítés akadályozott” postai jelzéssel érkezett vissza, a hirdetményi kézbesítés Pp. 101. § (1) bekezdésében meghatározott feltételeinek fennállása nem valószínűsíthető.

A postai szolgáltatások nyújtásának és a hivatalos iratokkal kapcsolatos postai szolgáltatás részletes szabályairól, valamint a postai szolgáltatók általános szerződési feltételeiről és a postai szolgáltatásból kizárt vagy feltételesen szállítható küldeményekről szóló 335/2012. (XII. 4.) Korm. rend. (a továbbiakban: 335/2012. Kr.) 25. § (1) bekezdés f) pontja szerint a postai szolgáltató a „kézbesítés akadályozott” jelzést akkor tünteti fel a kézbesítetlen postai küldeményen, ha a levélszekrénybe történő elhelyezéssel vagy személyes átadással történő kézbesítés vagy értesítő hátrahagyása nem lehetséges. Ezzel szemben a „címzett ismeretlen” jelzés feltüntetésére akkor kerül sor, ha a címzett a címen nem egyértelműen azonosítható, vagy nem ismert [335/2012. Kr. 25. § (1) bekezdés b) pont]. Tehát tértivevényes küldeménynek „kézbesítés akadályozott” jelzéssel történő visszaküldésére akkor kerülhet sor, ha a megjelölt címen a postai alkalmazott a küldeményt a címzettnek személyesen nem tudta átadni, és a postai értesítő hátrahagyása postaláda (levélszekrény) hiányában nem volt lehetséges.

Mindezekből pedig az a következtetés vonható le, hogy egy küldeménynek a feladóhoz „kézbesítés akadályozott” jelzéssel történő visszaérkezése alapján még nem valószínűsíthető, hogy a címzett tartózkodási helye ismeretlen, vagy, hogy a kézbesítés egyéb elháríthatatlan akadályba ütközik, illetve, hogy a kézbesítés megkísérlése már előre is eredménytelennek mutatkozik, ezáltal pedig a hirdetményi kézbesítés feltételei fennállnak.

Ezért az elsőfokú bíróság akkor járt volna el helyesen, ha az alperes idézésének a „kézbesítés akadályozott” jelzéssel való visszaérkezése után a felperest – az alperes másik, idézhető címének megjelölése mellett – a Pp. 101. § (1) bekezdésében meghatározott feltételek fennállásának valószínűsítésére, annak megtörténte esetén pedig a hirdetményi kézbesítés elrendelésére és ügygondnok kirendelésére vonatkozó kérelem előterjesztésére hívja fel azzal, hogy amennyiben a felperes a felhívásban foglaltaknak nem tesz eleget, úgy a bíróság az eljárás szünetelését fogja megállapítani.

Az elsőfokú bíróság felhívása – tartalmát tekintve – megfelelt a fentieknek, azonban annak következtében, hogy a hirdetményi kézbesítés feltételeinek valószínűsítésére a végzésben megállapított 30 napos határidő a 2016. február 4-i tárgyalási határnapig nem járt le, a tárgyaláson az elsőfokú bíróság az eljárás szünetelését jogszerűen nem állapíthatta volna meg, figyelemmel arra is, hogy hirdetményi kézbesítés feltételeinek valószínűsítése – értelemszerűen – meg kell, hogy előzze a hirdetményi idézés iránti kérelem előterjesztését.

Mindezekre tekintettel az ítélőtábla az elsőfokú bíróság végzését a Pp. 258. § (1) bekezdése alapján hatályon kívül helyezte, és az elsőfokú bíróságot az eljárás folytatására utasította.

Az ítélőtábla hatályon kívül helyező végzése folytán folytatódó eljárásra adott iránymutatás szerint a folytatódó eljárásban az elsőfokú bíróságnak – megfelelő határidő megállapítása mellett – fel kell hívnia a felperest a KEKKH-től kapott tájékoztatás csatolására és az alperes idézhető lakcímének bejelentésére, a közölt címen pedig a kézbesítést ismételten meg kell kísérelni. Amennyiben a közölt címről a küldemény ismételten a „kézbesítés akadályozott” jelzéssel érkezik vissza, az elsőfokú bíróságnak – szükség esetén a postai szolgáltató megkeresésével – tisztáznia kell, hogy mi volt a kézbesítés elmaradásának pontos oka, annak ismeretében pedig állást kell foglalnia abban, hogy az alapján a hirdetményi kézbesítés feltételeinek fennállása a jelen ügyben valószínűsíthető-e. Ha igen, illetve, ha a küldemény a „címzett ismeretlen” jelzéssel érkezik vissza, az elsőfokú bíróságnak ismételten fel kell hívnia a felperest a hirdetményi kézbesítés elrendelése és ügygondnok kirendelése iránti kérelem előterjesztésére azzal, hogy amennyiben a felperes a felhívásban foglaltaknak nem tesz eleget, a bíróság az eljárás szünetelését fogja megállapítani. Erre azonban csak az elsőfokú bíróság végzésében megállapított határidő eredménytelen eltelte után kerülhet sor jogszerűen.

Az ismertetett döntés (Debreceni Ítélőtábla Gpkf.IV.30.422/2016/2.) Bírósági Döntések Tára folyóirat 2017/7-8. számában 119. szám alatt jelent meg.


Kapcsolódó cikkek

2024. április 26.

Így választ jogi adatbázist egy nagy ügyvédi iroda

A DLA Piper magyarországi csapata 1988 óta nyújt jogi szolgáltatásokat hazai és nemzetközi ügyfelei részére, jelenleg az egyik legnagyobb hazai ügyvédi iroda. Mi alapján választ egy ekkora ügyvédi iroda jogi adatbázist? Milyen szempontokat vesznek figyelembe, milyen funkciókat tartanak fontosnak a napi munkavégzés során? Erről beszélgettünk az ügyvédi iroda munkatársával.

2024. április 24.

Szolgáltató közigazgatás – 3. rész

Alábbi cikksorozatunk betekintést ad a Szolgáltató közigazgatás – A tájékoztatáshoz való jog a magyar szociális ellátórendszerben című Wolters Kluwer-kiadvány egyes részleteibe.