A jog szolgálatában


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Beszélgetés dr. Nyíri Sándor nyugalmazott vezető ügyésszel.


Pályafutása nagy részét az ügyészségen töltötte, ma már nyugalmazott vezető ügyészként élvezi a nyugdíjas életet. Mit jelentett Ön számára az ügyészi hivatás?

Az ügyészség nagyon szép mesterség, komoly pálya. A büntető jogalkalmazás területén az a felemelő, hogy a nyomozás megindításától egészen a büntetés kitöltéséig rálátása van a jogalkalmazónak arra, hogy mi történt és mi nem. Világéletemben szerettem tanulni, elég hátrányos helyzetből indultam, árva gyerekként intézetben nőttem fel. Gimnáziumi éveimben nagyon jó tanáraim voltak, sok könyvet adtak a kezembe, ezáltal az értelmiségi létet úgy igyekeztem megélni, hogy minden nap azzal indultam neki, hogy „ma is tanultam valamit”. Az érdeklődési területem mindig is a bűnüldözés elvi és gyakorlati kérdései, kriminológia, büntető jogalkalmazás különböző területei voltak, e témában több mint 100 publikációm jelent meg szakcikkek, könyvek formájában.

A jogalkalmazó minden korban kötve van a törvényekhez. A törvényeket nem ő alkotja, hanem a politikusok. A jogalkalmazónak lehet véleménye, de akkor is a törvényeket végre kell hajtani. A rendszerváltozás hatással volt a jogalkotásra, a jogalkalmazásra, a társadalmi berendezkedésre, és ebbe a világba eligazodni nem olyan könnyű. Pár éve nyugdíjasként távolról figyelhetem a jogalkotást, a jogalkalmazást, és megjegyzem, hogy vannak gondjaim a jogalkotás igazságtartamával, színvonalával, na meg az a véleményem, hogy a politikai életet nem illik kriminalizálni, mert ennek a hatása az, hogy perbe fognak embereket, majd az évek múlásával a bíróság felmenti őket. Az én időmben alapvető politikai elv volt, hogy alaptalanul senki ellen nem indulhat büntetőeljárás. Ez az elv ma nem érvényesül a politika területén. 1964 óta teljesítettem szolgálatot, fogalmazógyakornok, fogalmazó, ügyész, kerületi vezető ügyészként, majd voltak kitérők az életemben. Nem szégyellem, hogy 1974-1978 között pártmunkás voltam, majd a Központi Bizottság igazságügyi alosztályán dolgoztam alosztályvezetőként, majd 1978-ban lettem legfőbb ügyész helyettes, mely tisztet 1992-ig töltöttem be.

A tisztségről lemondásra miért került sor?

A rendszerváltás arról szólt egy operetthasonlattal élve, hogy „Új műsorhoz új férfi kell!”. Akkor a mi időnk lejárt, a Belügyminisztériumban miniszteri főtanácsadóként kezdtem el dolgozni Dr. Boross Péter mellett, ami szép időszak volt az életemben, aztán a Törvényelőkészítő Főosztályon folytattam, majd másfél évig voltam rendészeti helyettes államtitkár. 1996-ban megkérdeztem Dr. Györgyi Kálmán akkori legfőbb ügyészt, hogy letelt- e száműzetésem, mire azt a választ kaptam, hogy le, mely következtében visszakerültem az ügyészségre.

Az ügyészi hivatást komolyan gondoltam, hivatásnak is éreztem. 1997-ben pályázat útján a Budapesti XIV. és XVI. Kerületi ügyészség vezetője lettem visszakerülve tulajdonképpen oda, ahol kezdtem valamikor a mesterséget, és ott dolgoztam 10 évig egészen nyugdíjazásomig. 2007. márciusától kormánytanácsadóként a Miniszterelnöki Hivatal „Új rend és szabadság” Kormánybizottságon tevékenykedtem, majd a Kormánybizottság megszűnte után az Igazságügyi és Rendészeti Minisztériumhoz kerültem, ahol a rendészeti államtitkár mellett tanácsadóként, majd 2010. május 31. napjáig Juhász Gábor felkérésére a polgári titkosszolgálatokat felügyelő tárca nélküli miniszter tanácsadójaként dolgozhattam.

Kutatási és érdeklődési területe a bűnözés, a bűnüldözés elméleti és gyakorlati kérdései, az ügyészi és a rendészeti szervek működésének, vezetésének, irányításának elméleti és gyakorlati kérdései. E tárgykörökben több mint 100 publikációja jelent meg (Tanulmányok a rendészet köréből (Rendőrtiszti Főiskola 1997), A titkos információgyűjtés jogi alapjai (BM Kiadó 1997), A titkos adatszerzés (BM Kiadó 2000), A rendőrségi jog alapjai (BM Kiadó 2002), Az ügyészségről (BM Kiadó 2004), A rendőrségi törvény kommentárja (BM Kiadó 2006), A múlt mindig velünk van (magánkiadás 2012). Társszerzőként közreműködött a Nemzetközi jog (Rejtjel Kiadó 1998) és  A büntetőeljárásról szóló 1998. évi XIX. törvény magyarázata kiadványokban.

Büszke vagyok „A titkos információgyűjtés jogi alapjai” könyvemre, mert első volt a szakmában és nagyon népszerű is volt a szakközönség körében. „Az ügyészségről”szóló könyvben a szakmaiság mellett volt egy kis történelem is. 2006-ban jelent meg „ A rendőrségi törvény kommentárja”, mely szintén izgalmas téma volt. A cikkeim zömében a kriminalisztikához, kriminológiához, a rendészethez kapcsolódnak.

18 éven keresztül tanított az Eötvös Lóránd Tudomány Egyetem Állam- és Jogtudományi Karán a Büntetőeljárási Tanszék külsős előadójaként, 1988 óta címzetes egyetemi docenseként, ahol egyéni módon meghonosította a rendőrségi jog stúdiumot.

Újszerű dolog volt a rendőrségi stúdium, mert 1997-ig a rendészettel az egyetemi oktatásban nem nagyon foglalkoztak. Az utóbbi időben a rendészet óriási fejlődésen ment keresztül, ma már a bevett tudományok közé tartozik, a Magyar Tudományos Akadémia is megalapította a Rendészeti Albizottságát és van már eendészettudományok akadémiai nagydoktori cím is, valamint a Rendőrtiszti Főiskola Nemzeti Közszolgálati Egyetembe való beolvadásával önálló karként beindult a doktorképzés is. Tehát aktív tudományos tevékenység folyik a rendészeten belül.

Állandó tagja a Belügyi Tudományos Tanácsnak, valamint a Magyar Rendészettudományi Társaság Felügyelő Bizottság elnöke. A Kozma Sándor- díj (2003), Deák Ferenc -díj (2007) kiemelkedő szakmai kitüntetései mellet az idén a Magyar Ügyvédi Kamarától magkapta a Jog Szolgálatában életműdíjat.

Egészen váratlanul jött a megtisztelő díj, nem gondoltam volna, hogy a 40 éves jogászi pályafutás során 70 év felett még egyáltalán eszébe jut a szakmának, hogy létezem és egyszer aktív voltam. Jól esik, különösen, ha egy másik hivatásrend adományozza annak, aki a fél életét a bírói tárgyaló másik oldalán élte le és ebben az elismerésben benne van az, amiről szól ez az egész: a jog szolgálatában, hiszen mindnyájan a jog szolgálatában állunk, az ügyvéd is, az ügyész is, a bíró is, csak ki-ki más szereposztásban. A családomnak is jól esett a kimagasló kitüntetés. Kaptam már több elismerést az életben, de erre különösen büszke vagyok.

Dr. Nyíri Sándor
Az Eötvös Lóránd Tudományegyetem Állam és Jogtudományi Karán 1965-ben szerzett diplomát. Bírói-ügyészi szakvizsgát 1967-ben tett. 1983-ban elvégezte a Zrínyi Miklós Katonai Akadémiát.  1964. augusztusától helyezkedett el a Fővárosi Főügyészségen, ahol a XVI. kerületi ügyészségen kezdett dolgozni ügyészségi fogalmazó gyakornokként. 1965. november 1-én kapott ügyészségi fogalmazói kinevezést. A szakvizsga letétele után 1967. július 1-én kinevezték ügyésznek a Budapesti XIV., XVI. kerületi ügyészségre, ahol 1972. július 1. napjáig ügyészként, majd 1973. július 1. napjáig kerületi vezető ügyész helyettesként dolgozott. 1973. július 1. napjától 1974. október 1. napjáig a Budapesti VIII. kerületi ügyészség vezetője volt. 1974. októberétől az MSZMP KB igazságügyi alosztályára került, ahol 1975. november 1. napjáig munkatársként, majd 1978. november 1. napjáig alosztályvezetőként dolgozott.1978-1992 között a legfőbb ügyész helyettesként, közben 1990. április 1. napjától június 26. napjáig megbízott legfőbb ügyészként tevékenykedett.1992-1995 a Belügyminisztériumban miniszteri főtanácsadóként, majd a Törvényelőkészítő Főosztály főtanácsosaként tevékenykedett.1995-1996 Belügyminisztériumban rendészeti helyettes államtitkára. 1996 év végén a Budapesti XVIII. és XIX. kerületi ügyészség megbízott vezetője, 1997. január hó 1 napjától június 30. napjáig a Fővárosi Főügyészség ügyésze, majd 1997. július hó 1 napjától nyugdíjazásáig 2007. március 16. napjáig a Budapesti XIV. és XVI. Kerületi ügyészség vezetője volt. Budapesti XIV. és XVI. Kerületi ügyészség vezetője volt. 2007. márciusától kormánytanácsadóként a Miniszterelnöki Hivatal „Új rend és szabadság” Kormánybizottságon tevékenykedett. A Kormánybizottság megszűnte után az Igazságügyi és Rendészeti Minisztériumhoz került, ahol a rendészeti államtitkár mellett tanácsadóként, majd 2010. május 31. napjáig a polgári titkosszolgálatokat felügyelő tárca nélküli miniszter tanácsadójaként dolgozott. Kutatási területe a bűnözés, bűnüldözés elméleti és gyakorlati kérdései, az ügyészi és a rendészeti szervek működésének, vezetésének, irányításának elméleti és gyakorlati kérdései, melynek kapcsán számos publikációja jelent meg. 1997 óta az Eötvös Lóránd Tudomány Egyetem Állam- és Jogtudományi Karán a Büntetőeljárási Tanszék külsős előadója, 1988. óta címzetes egyetemi docens. Három gyermek édesapja és hat unoka nagypapája. Nyugdíjas szabadidejét a népes családjával tölti, szeret olvasni, zenét hallgatni, welnesselni, utazni.

Fotó: Ügyvédek Lapja/Panpress


Kapcsolódó cikkek

2024. április 26.

Így választ jogi adatbázist egy nagy ügyvédi iroda

A DLA Piper magyarországi csapata 1988 óta nyújt jogi szolgáltatásokat hazai és nemzetközi ügyfelei részére, jelenleg az egyik legnagyobb hazai ügyvédi iroda. Mi alapján választ egy ekkora ügyvédi iroda jogi adatbázist? Milyen szempontokat vesznek figyelembe, milyen funkciókat tartanak fontosnak a napi munkavégzés során? Erről beszélgettünk az ügyvédi iroda munkatársával.

2024. április 24.

Szolgáltató közigazgatás – 3. rész

Alábbi cikksorozatunk betekintést ad a Szolgáltató közigazgatás – A tájékoztatáshoz való jog a magyar szociális ellátórendszerben című Wolters Kluwer-kiadvány egyes részleteibe.