Jogszabályfigyelő 2024 – 44. hét
Alábbi cikkünkben a 2024/107–108. számú Magyar Közlönyben megjelent szakmai újdonságok és az Országgyűlés honlapján közzétett közlemények közül válogattunk.
Kapcsolódó termékek: Jogi kiadványok, Ügyvéd Jogtár demo
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
A zsarolás bűncselekménye szempontjából természetes egység, ha a vádlott több ízben fenyegeti meg a sértettet annak érdekében, hogy a követelt pénzösszeget megkapja vagy a sértett több részletben teljesíti a követelést – a Zalaegerszegi Törvényszék egyedi döntése.
A tényállás
Ami a tényállást illeti, a vádlott és a sértett évek óta jól ismerték egymást, a sértett, mint autószerelő több alkalommal javította a vádlott autóit. 2011 nyarán a sértett ittas állapotban az egyik presszóban nézeteltérésbe került ismerőseivel, akik őt és barátját is megpofozták. A sértett ijedtében, és hogy a további bántalmazást megelőzze, mobiltelefonján úgy tett, mintha felhívná a vádlottat és tőle kérne segítséget. Bár a tényleges telefonhívásra nem került sor, a bántalmazók ennek hallatára a további bántalmazással felhagytak.
A vádlott az eset után pár héttel tudomást szerzett az esetről. Személyes találkozásuk során közölte a sértettel, hogy rossz néven veszi, hogy támadóival szemben rá hivatkozott. Bár a sértett tényleges védelmet nem kért a vádlottól, a vádlott a nem létező védelemért védelmi pénz jogcímén 100 000 forintot követelt tőle, amelynek megfizetésétől a sértett nem zárkózott el, de anyagi helyzete miatt egy-két hét haladékot kért. Mivel nem tudott fizetni, a vádlott két hét elteltével folyamatosan zaklatta őt telefonon, és veréssel fenyegetette, ha nem fizet. A terhelt komolyan vette fenyegetést, ezért félelmében a visszatérő telefonhívások és fenyegetések hatására úgy döntött, fizetni fog. A terhelt részletekben tudott csak fizetni, ezért a vádlott továbbra is rendszeresen fenyegette, hogy a teljes összeget ki kell fizetnie, különben „agyonveri” vagy elküldi hozzá két emberét, egy alkalommal még a munkahelyén is felkereste.
A sértett a fenyegetés hatására rossz idegállapotba került, nyugtatót szedett, végül a teljes összeget kifizette.
Az elsőfokú eljárás
A járásbíróság bűnösnek találta a vádlottat folytatólagosan elkövetett zsarolás bűntettében,mivel a vádlott jogtalan haszonszerzés végett a sértettet élet és testi épség elleni fenyegetéssel készpénz átadására kényszerítette.Mindezért 3 év börtön fokozatban végrehajtandó szabadságvesztésre ítélte.
A fellebbezés tartalma
A védő a fellebbezésében vitatta az elsőfokú bíróság ténymegállapító tevékenységét. Álláspontjuk szerint a sértett önként, kényszer és fenyegetés nélkül adta át a vádlottnak a tényállásban szereplő pénzösszegeket, jóllehet ezt cáfolta a sértettnek a nyomozás során tett többszöri kihallgatásakor is fenntartott terhelő vallomása. A megyei főügyészség a cselekmény minősítéséből a folytatólagos elkövetés megállapításának mellőzését kérte, egyebekben az ítélet helybenhagyását indítványozta.
II. Wolters Kluwer Jogi Konferencia |
---|
2016. május 11-12. között kerül megrendezés a II. Wolters Kluwer Jogi Konferencia, melynek fő témái között az új Ptk. gyakorlata, valamint az új polgári perrendtartás szerepel. Előjelentkezési akciónk keretében 2015. december 31-ig 149 990 Ft (+ áfa) helyett 128 990 Ft-ért (+ áfa) jelenkezhet. |
A másodfokú bíróság megállapításai
A másodfokon eljáró törvényszék helytállónak találta az elsőfokú bíróságnak a vádlott bűnösségére vonatkozó következtetését, a bűncselekmény minősítéséből azonban a folytatólagos elkövetést mellőzte.A bíróság szerint a vádlott a magatartását folyamatosan fejtette ki a sértettel szemben, amely arra irányult, hogy őt a pénz átadására kényszerítse és ezzel neki vagyoni hátrányt okozzon. A bíróság hangsúlyozta, hogy a cselekmény elkövetését nem teszi folytatólagossá az, hogy a vádlott több ízben fenyegette meg a sértettet annak érdekében, hogy a követelt pénzösszeghez hozzájusson és a követelését a sértett több részletben teljesítette.
Az elkövetési magatartások ismétlődése, a fenyegetések többször történő megvalósulása természetes egységet valósít meg. A zsarolás esetében a jogtalan haszonszerzési célzat természetes egységbe vonja az elkövetési magatartások ismétlődését, halmozódását.
Mindezek alapján a másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság annyiban változtatta meg, hogy a bűncselekmény egyébként helyes minősítéséből a folytatólagos elkövetésre utalást mellőzte.
Az ismertetett döntés (Zalaegerszegi Törvényszék Bf. 302/2014.) a Kúriai Döntések 2015/8. számában 26. szám alatt jelent meg.
Alábbi cikkünkben a 2024/107–108. számú Magyar Közlönyben megjelent szakmai újdonságok és az Országgyűlés honlapján közzétett közlemények közül válogattunk.
2022. július 1-jétől hatályos az EU Szerkezetátalakítási és fizetésképtelenségi irányelvét átültető magyar törvény.
A 2024. évi VII. törvény és a MiCA A magyar jogi szabályozás alapja a 2024. évi VII. törvény a kriptoeszközök piacáról, amely részletesen szabályozza az egyes kriptoeszközök kibocsátását és a hozzájuk kapcsolódó egyes szolgáltatásokat. Ezen túlmenően, az Európai Unióban a kriptoeszközökre vonatkozó szabályozást a MiCA Rendelet (Markets in Crypto Assets; az EURÓPAI PARLAMENT ÉS A […]
Köszönjük, hogy feliratkozott hírlevelünkre!
Kérem, pipálja be a captchát elküldés előtt
Ha egy másik hírlevélre is fel szeretne iratkozni, vagy nem sikerült a feliratkozás, akkor kérjük frissítse meg a böngészőjében ezt az oldalt (F5)!
Kérem, válasszon egyet hírleveleink közül!