A névviselés szabályai a tudományos életben


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A névviseléshez való jog sérelmét jelenti az, ha egy történész saját nevét minden egyéb, egyedi azonosításra (megkülönböztetésre) alkalmas jelzés nélkül tüntetik fel az ő kutatási témái közé is tartozó írás alatt, miközben nem ő a tényleges szerző, és nézetei sem azonosak a megjelentekkel  – a Kúria eseti döntése.


Ami a tényállást illeti, az ügy felperese történész, egyetemi oktató, aki rendszeresen publikál a XX. századi magyar történelemről és a holokausztról, az alperes pedig üzemeltetője és kiadója annak a honlapnak, ahol a felperes nevét tüntették fel egy Horthy Miklós és a zsidók címen megjelent tanulmány szerzőjeként. Ennek az írásnak azonban ténylegesen nem a felperes volt a szerzője, a benne foglaltak pedig nem tükrözték az ő tudományos nézeteit.

Az első- és másodfokú eljárás

A felperes álláspontja szerint nevének feltüntetése a cikk végén sértette a névviseléshez és a jó hírnév védelméhez fűződő jogát. A felperes a cikk tartalma miatt szakmai körökben magyarázkodásra kényszerült, mert olyan látszat keletkezett, mintha az írás tényleges szerzője ő lett volna. A felperes kérte a bíróságot, hogy a jogsértés megállapításán túl kötelezze az alperest arra, hogy a jövőben a hasonló cikkek publikációja során az ismeretlen szerző írásait megkülönböztető toldással jelenítse meg, vagy tiltsák el a felperes nevével azonos név használatától. Ezen túlmenően arra kérte a bíróságot, az alperest kötelezze elégtételre azzal, hogy a felperes által megfogalmazott közleményt nagy nyilvánosság előtt tegye közzé, valamint állapítson meg 200 ezer forint nem vagyoni kártérítést.

Az alperes megítélése szerint, mivel a cikk nem a felperesről szólt, nem tartalmazott a felperes személyét érintő, valótlan állítást vagy vele kapcsolatban valós tényt sem tüntetett fel hamis színben, ezért a jó hírnév sérelme nem valósult meg. A névviseléshez való jog sérelmét sem tartotta megalapozottnak, mivel a felperes személye nem azonosítható be egyértelműen az aláírás alapján. Kiemelte, hogy mindenkinek joga van ahhoz, hogy saját neve alatt publikáljon, a kérdéses tanulmányt más, a felperessel azonos nevű személy írta.

Az elsőfokú bíróság a felperes keresetét az alperes indokai alapján elutasította, hangsúlyozva, hogy a személyiségi jogsértés megállapításához elengedhetetlen a sérelmet szenvedett személy egyértelmű beazonosíthatósága.

A másodfokú bíróság az elsőfokú döntést helybenhagyta.

A felülvizsgálati indítvány tartalma

A felperes felülvizsgálati kérelmében a jogerős ítélet hatályon kívül helyezését és az elsőfokú bíróság ítéletének megváltoztatását kérte a Kúriától.

A Kúria megállapításai

Az 1959. évi IV. törvény (Ptk.) szabályai alapján a Kúria leszögezte, hogy mindenkinek joga van a névviseléshez, ennek keretén belül pedig tudományos, irodalmi, művészi vagy egyébként közszerepléssel járó tevékenység felvett névvel is folytatható. A törvény alapján a névviselési jog sérelmét jelenti, ha valaki jogtalanul más nevét használja vagy jogtalanul máséhoz hasonló nevet használ. Szintén Ptk.-beli szabály, hogy a tudományos, irodalmi vagy művészi tevékenységet folytató személy, ha neve összetéveszthető a már korábban is hasonló tevékenységet folytató személy nevével, az érintett kérelmére saját nevét is csak megkülönböztető toldással vagy elhagyással használhatja e tevékenység gyakorlása során.

Olykor a történelemtudomány is összeér a modern joggal. Az igazat és a valódit, és csakis azt…

A Kúria meglátása szerint a névviselési jog sérelmét jelenti, ha egy tudományos, történeti cikket nyilvánosságra hozó személy a felperes nevével azonos nevet tüntet fel a cikk szerzőjeként, minden megkülönböztető adat, vagy a felperes szerzőségét kizárttá tevő jelzés nélkül. Jogi értelemben ugyanis ez is a felperes saját nevének használatát jelenti, ami a felperes hozzájárulása nélkül személyiségi jogot sértő visszaélésnek minősül.

Megítélése szerint a felperes történészként, kutatóként jogosult annak megkövetelésére, hogy tevékenységével, kutatási területével kapcsolatos publikáció esetén annak tényleges szerzője megkülönböztethető legyen tőle, hogy a közönség csak olyan nézeteket, érveket tulajdoníthasson a felperesnek, amelyek valóban tőle származnak. A jogosulatlan névhasználat nemcsak a cikk írója, hanem a kiadó által is megvalósítható, ha az általa közzétett írás végén a szerző neveként a felperes nevével azonos nevet használ, hangsúlyozta a Kúria, és megállapította, hogy az alperes megsértette a felperes névviseléshez való jogát. Döntésében pedig arra kötelezte: ha a jövőben a felperessel azonos nevű személytől szeretne a XX. századi történelmet érintő anyagot közölni, egyértelművé kell tennie, hogy a szerző nem azonos a felperessel.

Ami pedig az elégtételt illeti, a Kúria arra kötelezte az alperest, hogy a legfőbb bírói döntés rendelkező részét saját honlapján tegye közzé.

Az Alkotmánybíróság 34/1992. (VI. 1.) AB-határozata alapján a személyiségi jogsértés megállapítása önmagában megalapozza a nem vagyoni kártérítés megítélését, ehhez azonban az is kell, hangsúlyozta a Kúria, hogy a megállapított személyiségi jogsértéssel okozati összefüggésben olyan hátrány keletkezzen, amely csak nem vagyoni kártérítéssel kompenzálható. A hátrány megléte a bírói gyakorlat alapján külön bizonyítás nélkül, az összes körülményre figyelemmel köztudomású tényként is elfogadható. Jelen ügyben ilyen hátránynak ismerte el azt, ha egy ismert történésznek, mivel a tudományos meggyőződésével ellentétes nézeteket tulajdonítanak neki, magyarázkodnia kell, így a 200 ezer forintos igényt is megítélte a felperes javára.

A jogeset publikálója: Mátyás Ferenc

Az ismertetett döntés (Kúria Pfv. IV. 20.673/2014.) a Kúriai Döntések 2014/10. számában 293. szám alatt jelent meg.

A tényállás

Az ügy felperese történész, egyetemi oktató, aki rendszeresen publikál a XX. századi magyar történelemről és a holokausztról, az alperes pedig üzemeltetője és kiadója annak a honlapnak, ahol a felperes nevét tüntették fel egy „Horty Miklós és a zsidók” címen megjelent tanulmány szerzőjeként. Ennek az írásnak azonban ténylegesen nem a felperes volt a szerzője, a benne foglaltak pedig nem tükrözték az ő tudományos nézeteit.

 

Az első- és másodfokú eljárás

A felperes álláspontja szerint nevének feltüntetése a cikk végén sértette a névviseléshez és a jóhírnév védelméhez fűződő jogát. A felperes a cikk tartalma miatt szakmai körökben magyarázkodásra kényszerült, mert olyan látszat keletkezett, mintha az írás tényleges szerzője ő lett volna. A felperes kérte a bíróságot, hogy a jogsértés megállapításán túl kötelezze az alperest arra, hogy a jövőben a hasonló cikkek publikációja során az ismeretlen szerző írásait megkülönböztető toldással jelenítse meg, vagy tiltsák el a felperes nevével azonos név használatától. Ezen túlmenően kérte, hogy az alperest az általa megfogalmazott közlemény nagy nyilvánosság előtti közzétételével kötelezze a bíróság elégtétel adására, valamint állapítson meg 200 000 forint nem vagyoni kártérítést.

Az alperes megítélése szerint, mivel a cikk nem a felperesről szólt, nem tartalmazott a felperes személyét érintő, valótlan állítást vagy vele kapcsolatban valós tényt sem tüntetett fel hamis színben, ezért a jóhírnév sérelme nem valósult meg. A névviseléshez való jog sérelmét sem tartotta megalapozottnak, mivel a felperes személye nem azonosítható be egyértelműen az aláírás alapján. Kiemelte, hogy mindenkinek joga van ahhoz, hogy saját neve alatt publikáljon, a kérdéses tanulmányt más, a felperessel azonos nevű személy írta.

Az elsőfokú bíróság a felperes keresetét az alperes indokai alapján elutasította, hangsúlyozva, hogy a személyiségi jogsértés megállapításához elengedhetetlen a sérelmet szenvedett személy egyértelmű beazonosíthatósága.

A másodfokú bíróság az elsőfokú döntést helybenhagyta.

A felülvizsgálati indítvány tartalma

A felperes felülvizsgálati kérelmében a jogerős ítélet hatályon kívül helyezését és az elsőfokú bíróság ítéletének megváltoztatását kérte a Kúriától.

A Kúria megállapításai

Az 1959. évi IV. tv. (a továbbiakban: Ptk.) szabályai alapján a Kúria leszögezte, hogy mindenkinek joga van a névviseléshez, ennek keretén belül pedig tudományos, irodalmi, művészi vagy egyébként közszerepléssel járó tevékenység felvett névvel is folytatható. A törvény alapján a névviselési jog sérelmét jelenti, ha valaki jogtalanul más nevét használja vagy jogtalanul máséhoz hasonló nevet használ. Szintén Ptk.-beli szabály, hogy a tudományos, irodalmi vagy művészi tevékenységet folytató személy, ha neve összetéveszthető a már korábban is hasonló tevékenységet folytató személy nevével, az érintett kérelmére saját nevét is csak megkülönböztető toldással vagy elhagyással használhatja e tevékenység gyakorlása során.

A Kúria meglátása szerint a névviselési jog sérelmét jelenti, ha egy tudományos, történeti cikket nyilvánosságra hozó személy a felperes nevével azonos nevet tüntet fel a cikk szerzőjeként, minden megkülönböztető adat, vagy a felperes szerzőségét kizárttá tevő jelzés nélkül. Jogi értelemben ugyanis ez is a felperes saját nevének használatát jelenti, ami a felperes hozzájárulása nélkül személyiségi jogot sértő visszaélésnek minősül.

Megítélése szerint a felperes történészként, kutatóként jogosult annak megkövetelésére, hogy tevékenységével, kutatási területével kapcsolatos publikáció esetén annak tényleges szerzője megkülönböztethető legyen tőle, hogy a közönség csak olyan nézeteket, érveket tulajdoníthasson a felperesnek, amelyek valóban tőle származnak.

A jogosulatlan névhasználat nemcsak a cikk írója, hanem a kiadó által is megvalósítható, ha az általa közzétett írás végén a szerző neveként a felperes nevével azonos nevet használ, hangsúlyozta a Kúria, és megállapította, hogy az alperes megsértette a felperes névviseléshez való jogát. Döntésében pedig arra kötelezte, hogy amennyiben a jövőben a felperessel azonos nevű személytől kíván a XX. századi történelmet érintő anyagot közölni, egyértelművé kell tennie, hogy a szerző nem azonos a felperessel.

Elégtétel adásként a Kúria a döntése rendelkező részének saját honlapján való közzétételére kötelezte az alperest.

Az Alkotmánybíróság 34/1992. (VI. 1.) AB határozata alapján a személyiségi jogsértés megállapítása önmagában megalapozza a nem vagyoni kártérítés megítélését, ehhez azonban az is kell, hangsúlyozta a Kúria, hogy a megállapított személyiségi jogsértéssel okozati összefüggésben olyan hátrány keletkezzen, amely csak nem vagyoni kártérítéssel kompenzálható. A hátrány megléte a bírói gyakorlat alapján külön bizonyítás nélkül, az összes körülményre figyelemmel köztudomású tényként is elfogadható. Jelen ügyben ilyen hátránynak ismerte el azt, ha egy ismert történésznek, mivel a tudományos meggyőződésével ellentétes nézeteket tulajdonítanak neki, magyarázkodnia kell, így a 200 000 forintos igényt is megítélte a felperes javára.

Az ismertetett döntés (Kúria Pfv. IV. 20.673/2014.) a Kúriai Döntések 2014/10. számában 293. szám alatt jelent meg.


Kapcsolódó cikkek

2024. július 26.

Az ítélet kiegészítése

Az ítélet kiegészítésének hivatalból csak akkor van helye, ha a bíróság érdemi döntésében nem rendelkezett olyan kérdésről, amelyről a jogszabály értelmében hivatalból kötelező – a Kúria eseti döntése.

2024. július 19.

Nem minden jövőben lejáró időszakos szolgáltatás iránt indított per tartozik az egyéb járadék iránt indított perek körébe

Nem minden jövőben lejáró időszakos szolgáltatás iránt indított per tartozik az egyéb járadék iránt indított perek körébe, hanem csak azok, amelyek a jogosult megélhetését, ellátását szolgálják. A lakás bérbeadásának hiányából eredő elmaradt vagyoni előny nem tartozik ebbe a körbe függetlenül attól, hogy a jövőben rendszeresen felmerülő károk megtérítésének módjaként a bíróság járadékot is meghatározhat – a Kúria eseti döntése.