A vörösiszap tárolása veszélyes üzemnek minősül


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A vörösiszap-tározó gátfalának átszakadása következtében keletkezett károkért az üzembentartó a veszélyes üzemi felelősség szabályai alapján felel, mivel az emberi környezetet veszélyeztető tevékenységet folytatott – a Kúria eseti döntése.


A tényállás

Az alperes privatizációs szerződéssel szerzett vörösiszap-tározóra tulajdonjogot, amelyben őt környezetvédelmi okból résfal építésére kötelezték. Miután ez elkészült, a kazettába vörösiszap betöltése került sor 1998-ban. 2010. október 4-én a tározó gátfala átszakadt és a tározóból kizúduló vörösiszap elárasztotta a környező településeket, többek közt a felperesek lakóingatlanát és a mezőgazdasági ingatlanát. A felperesek az ezzel összefüggő vagyoni és nem vagyoni káraik megtérítését követelték az alperestől.

Az elsőfokú bíróság eljárása

A felperesek jogi álláspontjuk szerint az alperes a veszélyes anyag kezelésével és tárolásával a környezetet súlyosan károsító tevékenységet folytatott. Ez a tevékenység a környezet védelmének általános szabályairól szóló 1995. évi LIII. törvény (a továbbiakban: Kvtv.) rendelkezéseitől függetlenül is veszélyes üzemnek minősül, így az alperesnek objektív kártérítési felelőssége áll fenn.

Az alperes vitatta, hogy a vörösiszap tárolása fokozott veszéllyel járó tevékenység, és úgy vélte, hogy az általános kártérítési szabályok szerint pedig álláspontja szerint azért nem felel, mivel az üzemeltetés során nem tanúsított jogellenes magatartást, a jogszabályokat, hatósági előírásokat betartotta, a karbantartást megfelelően elvégezte. Úgy ítélte meg, hogy a katasztrófa elháríthatatlan külső ok miatt következett be (szélsőséges időjárás, nagy mennyiségű csapadék, a szeizmikus mozgások), így a gátanyag rideg törése objektíve elháríthatatlan volt.

A bíróság szerint az alperes tevékenysége már a katasztrófa előtt is terhelte a környezetet, így a veszélyes üzemi felelőssége a Kvtv. speciális rendelkezései és a Ptk. általános veszélyes üzemi felelősségre irányadó szabályai alapján is megállapítható. Mivel nem tudta magát kimenteni – nem bizonyította, hogy a kárt a veszélyes üzemi tevékenységen kívül álló elháríthatatlan ok okozta – fennáll a kártérítési felelőssége.

Szakértői véleményeket is figyelembe véve a bíróság arra a következtetésre jutott, hogy a katasztrófa bekövetkezéséhez a létesítménynél fennálló tervezési, építési hibák is hozzájárultak, illetve megelőzhetőnek tartotta a katasztrófát, ha például olyan monitoring rendszert működtet az alperes, amely alkalmas a gát aktuális állapotának felmérésére, esetleg védőgát rendszert épít ki. Hangsúlyozta, hogy ebben a körben az elvárhatósági mérce nem igazodhat a jogszabályi vagy hatósági kötelezésekhez, figyelemmel a tárolt anyag veszélyességére. Mindezek alapján az alperest a kár megtérítésére kötelezte.

A másodfokú bíróság helybenhagyta az elsőfokú ítéletet, de indoklásában csak a környezetveszélyeztető tevékenységet vizsgálta, irrelevánsnak tartotta az ügy szempontjából, hogy a vörösiszap tárolása egyébként mennyiben minősül fokozottan veszélyes tevékenységnek.

A felülvizsgálati kérelem tartalma

Az alperes felülvizsgálati kérelmében amellett érvelt, hogy a vörösiszap tárolása a Kvtv. rendelkezései szerint nem minősül a környezet terhelésének, igénybevételének.

A Kúria megállapításai

A Kúria hangsúlyozta, hogy a felperesek a keresetüket arra alapították, hogy az alperes a veszélyes anyag tárolásával környezetveszélyeztető tevékenységet folytatott, az azzal okozott kárra pedig a Ptk.-nak a fokozott veszéllyel járó tevékenységgel okozott kárért fennálló felelősségre vonatkozó szabályait (354. §) kell alkalmazni, ami objektív-tárgyi felelősséget határoz meg. Ez alól kimentésre csak a tevékenységi körön kívül eső elhárítatlan ok bizonyítása esetén van lehetőség. A vörösiszap tárolása pedig álláspontja szerint a Kvtv. szabályai szerint is olyan emberi környezetet veszélyeztető tevékenység, amelyre a Ptk. 345. § (1) bekezdése szerinti felelősségi forma alkalmazható.

Mivel a vörösiszap erősen lúgos vegyi anyag, károsító hatású az élővilágra és olyan hatást fejt ki az altalajra is, amely lehetőséget teremt a károsodás bekövetkeztére az építmény pedig ennek az anyagnak a tárolására szolgál, ezt a két körülményt a Kúria szerint együtt kell értelmezni a kárfelelősség szempontjából. Megállapította, hogy az üzembentartó által folytatott fokozottan veszélyes tevékenységgel okozott kár annak folytán következett be, hogy az alperes nagy mennyiségben tárolt maró hatású vegyi anyagot és ez a tárolás kazettákban történt.

A felelősség alóli kimentés körében az alperesnek azt kellett volna bizonyítania, hogy a kárt olyan okok okozták, amelyek a veszélyes üzemi tevékenység körén kívüliek, ez azonban nem sikerült neki, mivel szakértői véleménnyel igazolható volt, hogy hogy helytelenül történt a gát helyének kiválasztása, melyet a tervezés és az építés hibái követtek. Elmaradtak a szükséges vizsgálatok, így teljes körű ismeretek nélkül helyezték el a gátat. A Kúria szerint ugyanis az általános elvárhatóság követelményébe tartozik az is, hogy az ismert célt szolgáló létesítménynek alkalmas helyen és alkalmas módon kell elkészülnie. Jóllehet nem csak az alperesnél, hanem már a jogelődjénél is sérültek az építésre és a karbantartásra vonatkozó előírások, de egy káresemény bekövetkezésekor a károsultakkal szemben pedig az alperes a jogelőd hibáiért is felel.

A kártérítési felelősség szempontjából az a döntő, hogy a tevékenységi körhöz tartozó belső ok váltotta ki a károsodást. Mivel az alperes a tevékenységi körön kívül eső elháríthatatlan okot bizonyítani nem tudta, ezért kártérítési felelőssége a Ptk. 345. § (1) bekezdése alapján megállapítható.

A Kúria megítélése szerint az alperestől elvárható lett volna, hogy a veszélyes anyagot tároló építmény állagát, aktuális állapotát megfelelő, alkalmas vizsgálatokkal figyelje, folyamatosan megismerje, az időszakos szemrevételezés erre alkalmatlan. Ennek hiányában nem lehetett eldönteni a karbantartás megfelelő módját sem. Mindezek alapján a Kúria az időjárási viszonyoknak szerepét a katasztrófa bekövetkezésében nem külső, hanem tevékenységen belüli oknak minősítette, amelyek hatásaival az alperesnek számolnia kellett.

Mindezek alapján a Kúria a támadott határozatot helybenhagyta.

Az ismertetett döntés (Kúria Pfv. III. 21.396/2013.) a Kúriai Döntések 2014/8. számában 244. szám alatt jelent meg.


Kapcsolódó cikkek

2024. április 26.

Így választ jogi adatbázist egy nagy ügyvédi iroda

A DLA Piper magyarországi csapata 1988 óta nyújt jogi szolgáltatásokat hazai és nemzetközi ügyfelei részére, jelenleg az egyik legnagyobb hazai ügyvédi iroda. Mi alapján választ egy ekkora ügyvédi iroda jogi adatbázist? Milyen szempontokat vesznek figyelembe, milyen funkciókat tartanak fontosnak a napi munkavégzés során? Erről beszélgettünk az ügyvédi iroda munkatársával.

2024. április 24.

Szolgáltató közigazgatás – 3. rész

Alábbi cikksorozatunk betekintést ad a Szolgáltató közigazgatás – A tájékoztatáshoz való jog a magyar szociális ellátórendszerben című Wolters Kluwer-kiadvány egyes részleteibe.