Jogszabályfigyelő 2024 – 44. hét
Alábbi cikkünkben a 2024/107–108. számú Magyar Közlönyben megjelent szakmai újdonságok és az Országgyűlés honlapján közzétett közlemények közül válogattunk.
Kapcsolódó termékek: Jogi kiadványok, Ügyvéd Jogtár demo
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
Mezőgazdasági földet sokféle módon lehet szerezni, például örökléssel is. Az öröklés – azt gondolhatnánk – korlátok nélkül engedélyezett, hiszen abban az örökhagyó akarata jelenik meg. Ez mégsem igaz mindig.
Törvényes örökléssel bármennyi földet megszerezhetünk
A mező- és erdőgazdasági földek forgalmáról szóló 2013. évi CXXII. törvény hatálya alá tartozik a föld tulajdonjogának – ide értve az aranykorona értékben kifejezett, hatósági földkiadási eljárás útján kijelölésre váró részarány-tulajdont is – bármilyen jogcímen, illetve módon történő megszerzése. A törvény meghatározza, hogy mennyi mezőgazdasági földet tulajdonolhatunk akkor, ha földművesek, és akkor ha magánszemélyek vagyunk. Eszerint földművesként nem haladhatjuk meg az ún. földszerzési maximumot, vagyis a 300 hektárt. A föld megszerzésének pillanatában ebbe a maximumba beleszámít a már tulajdonban és a haszonélvezetben lévő föld területnagysága is, így ezeket is figyelembe kell venni a számításkor. Ezzel szemben amennyiben magánszemélyként (azaz nem földművesként)szerezzük a földet, akkor összesen 1 hektárra vagyunk jogosultak, amely esetben a megszerezni kívánt föld területéhez szintén hozzá kell számítani a már birtokunkban lévőt.
Azonban vannak kivételek, amelyekre nem terjed ki a törvény rendelkezéseinek hatálya, ezek között szerepel a mezőgazdasági földek törvényes örökléssel való megszerzése is. Vagyis a törvényes örökléssel történő tulajdonszerzést a földforgalmi törvény nem gátolja, ez azt jelenti, hogy ilyen módon bárki bármennyi termőföldet megszerezhet, nem kell a törvény szerinti egy, és háromszáz hektár határt figyelembe venni.
Ügyvédvilág hírlevél |
---|
Friss hírek, szakmai cikkek, bírósági döntések, jogszabályfigyelő. Kéthetente megjelenő hírlevelünkben összefoglaljuk az elmúlt időszak aktuális változásait, válogatunk értékes szakmai tartalmainkból, valamint tájékoztatjuk a legújabb szakirodalmakról, szolgáltatásokról, képzésekről. |
Mi a helyzet a végrendelettel?
A törvény azonban kivételként csak a törvényes öröklést tartalmazza, ezért felmerülhet bennünk a kérdés, hogy mi van abban az esetben, ha a mezőgazdasági földet végrendelettel örökölnénk. Sajnos nem tehetünk egyenlőség jelet a különböző öröklési formák között ebből a szempontból, hiszen a törvény egyértelműen kimondja, hogy csak a törvényes öröklés az, ami kivételt jelent a földszerzési szabályok hatálya alól. A végrendeleti öröklés esetében ezért már vizsgálni kell a törvénynek való megfelelést, azaz a szerzési képességet, ezen túl pedig a tulajdonszerzéshez hatósági jóváhagyás is szükséges. Vagyis, ha végrendelettel szeretne valaki mezőgazdasági földet juttatni, akkor ezt csak akkor teheti meg, ha az örökös magánszemélyként, vagy földművesként ezáltal nem éri el a földszerzési maximumot. Továbbá abban az esetben jelenthet kivételt, ha a végintézkedéssel örökösnek kijelölt személy egyben törvényes örökös is.
A földhivatal vizsgál, a közjegyző segítséget nyújt
A földhivatal fontos szerepet tölt be a végintézkedéssel történő földtulajdon szerzésében, ugyanis az illetékes hivatalnak jóvá kell hagynia azt. Ebben az eljárásban vizsgálja, hogy a végrendeleti örökösnek van-e földszerzési képessége. Vagyis, hogy nem lépi- e túl az egy, illetve háromszáz hektár területet. Amennyiben a földhivatal megtagadja a jóváhagyást, abban az esetben a végrendeletnek a föld öröklésére vonatkozó rendelkezése semmissé válik. Természetesen létezik mentesség a jóváhagyás alól, azonban ez csak a fentiekben már írt kivétel esetén lehetséges, amikor a végrendeleti örökös egyben törvényes örökös is. Ebben az esetben a törvényes öröklés a törvény szerint már elegendő a földtulajdon megszerzéséhez.
A közjegyzők jelentős segítséget tudnak nyújtani egyrészt a végrendelet közokiratba foglalásakor, másrészt a hagyatéki eljárás lefolytatásakor, amennyiben felhívják a figyelmet a földforgalmi korlátozásokra és a lehetséges megoldásokra. Ezen felül a hagyatéki eljárásban a végrendelet tartalmával kapcsolatban is a közjegyző keresi meg a jóváhagyásra jogosult hatóságot a végintézkedés szerinti földtulajdonszerzés jóváhagyása végett.
Alábbi cikkünkben a 2024/107–108. számú Magyar Közlönyben megjelent szakmai újdonságok és az Országgyűlés honlapján közzétett közlemények közül válogattunk.
2022. július 1-jétől hatályos az EU Szerkezetátalakítási és fizetésképtelenségi irányelvét átültető magyar törvény.
A 2024. évi VII. törvény és a MiCA A magyar jogi szabályozás alapja a 2024. évi VII. törvény a kriptoeszközök piacáról, amely részletesen szabályozza az egyes kriptoeszközök kibocsátását és a hozzájuk kapcsolódó egyes szolgáltatásokat. Ezen túlmenően, az Európai Unióban a kriptoeszközökre vonatkozó szabályozást a MiCA Rendelet (Markets in Crypto Assets; az EURÓPAI PARLAMENT ÉS A […]
Köszönjük, hogy feliratkozott hírlevelünkre!
Kérem, pipálja be a captchát elküldés előtt
Ha egy másik hírlevélre is fel szeretne iratkozni, vagy nem sikerült a feliratkozás, akkor kérjük frissítse meg a böngészőjében ezt az oldalt (F5)!
Kérem, válasszon egyet hírleveleink közül!