Az érdekházasság nem eredményez családtagként történő elbírálást


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A házasságkötés ténye önmagában nem alapozza meg a tartózkodási kártya megszerzését, a névházasság nem eredményezhet családtagként történő elbírálását – a Kúria eseti döntése.


Ami a tényállást illeti, a felperes 2010-ben érkezett Magyarországra tartózkodási kártya átvételére jogosító vízummal. Tartózkodási engedélye meghosszabbítása érdekében több sikertelen próbálkozása volt. 2013-ban például B. D. magyar állampolgár élettársaként nyújtott be tartózkodási kártya iránti kérelmet, melyet az idegenrendészeti hatóság elutasított Az ügyben bírósági döntés is született. 2014. március 31-én a felperes magyar állampolgár harmadik ország állampolgárságával rendelkező családtagjaként terjesztett elő tartózkodási kártya kiállítása iránti kérelmet, mint B. D. házastársa. Kérelmét az elsőfokú idegenrendészeti hatóság elutasította, mivel meglátása szerint a felperes magyar állampolgár házastársával csak a tartózkodási jogosultság megszerzése érdekében létesített családi kapcsolatot. Mivel a felperes tartózkodási joga megszűnt, ezért kötelezte Magyarország területének elhagyására.

A másodfokú hatóság az alperes elsőfokú hatóság határozatát helybenhagyta. A másodfok is kiemelte, hogy bár a felperes a B. D-vel kötött házassága révén családtaggá vált, ugyanakkor ezt a kapcsolatot kizárólag a tartózkodási jog megszerzése érdekében létesítette (érdekházasság), így a szabad mozgás és tartózkodás jogával rendelkező személyek beutazásáról és tartózkodásáról szóló törvény alapján [4. § (2) bekezdés] a harmadik országbeli állampolgár tartózkodási joga megszűnt. Kiemelte, hogy a felperes és házastársa közös nyelvet nem beszélnek, egymással csupán mutogatással kommunikálnak, amely alkalmatlan tényleges érzelmi kapcsolat kialakítására. Mivel a tények arra utalnak, hogy köztük a családi életközösség nem áll fenn, ezért a hatóság arra a következtetésre jutott, hogy a felek a házasságot kizárólag a felperes tartózkodási joga megszerzése érdekében kötötték.

Az elsőfokú eljárás

A felperes által előterjesztett keresetet az elsőfokú bíróság elutasította. A bíróság szerint nem tudta alátámasztani, hogy magyar állampolgárságú házastársa és közte családi életközösség állt volna fenn. Döntésében a hatóság által felhozott indokok alapján állapította meg az érdekházasságot.

A felülvizsgálati kérelem tartalma

A felperes kifogásolta, hogy a hatóság döntésében olyan közleményre is hivatkozott, amely az EK szerződés szerint kötelező erővel nem rendelkezik. Ez alapján, meglátása szerint megállapítható a téves jogszabály-alkalmazás, és az abból levont helytelen következtetés, amely alaptalan bírói döntéshez vezetett. Az alperes a közleménnyel kapcsolatban kiemelte, hogy az csupán iránymutatást nyújt a tényállás tisztázásához, de az nem a kérelem elutasításának alapja.

A Kúria megállapításai

A Kúria egyetért a bírósággal abban, hogy az elsőfokú eljárásban, a felperes részéről megjelölt közös otthonban tartott helyszíni ellenőrzés során megállapítást nyert, hogy a lakásban az együttélés nyomai nem lelhetők fel. A kérdésben irányadó uniós irányelvvel [2004/38/EK IRÁNYELV] kapcsolatban a Kúria kiemelte, hogy az beépült a magyar szabályozásba, így annak értelmezésénél éppúgy, mint a hazai jogszabályi rendelkezés esetén, a jogalkotói célt kell figyelembe venni, amely – állampolgárságra tekintet nélkül – a családként összetartozó személyek együttélését kívánta elősegíteni, nem pedig azt, hogy e humanitárius gesztussal visszaélve a jogintézmény éppen az eredetivel ellentétes célra kerüljön felhasználásra.

[htmlbox BDT]

Az ezzel kapcsolatos állásfoglalás kifejezetten az érdekházasságok kérdésében arra nézve adott iránymutatást, hogy a hatóságok a névlegesen kötött házasságot, mint egy lehetséges körülményt is figyelembe véve vizsgálhatják a tartózkodási kérelem megalapozottságát. Ugyanakkor az állásfoglalás nem jelölte meg, mely adatok, illetve körülmények vonatkozásában tehetnek fel kérdést a hatóságok a házastársaknak, illetőleg mely válaszok alkalmasak arra, hogy a tényleges együttélés, összetartozás kellő bizonyossággal alátámasztást nyerjen.

A döntés értelmében megállapítható, hogy a felperes és házastársa között a rokoni kapcsolatot – így felperes „családtag” státuszát – mindössze a házassági anyakönyvi kivonat támasztja alá, a tőle elvárható tartalom nélkül. A Kúria szerint a felperes nem bizonyította, hogy magyar állampolgárságú házastársa és közte családi életközösség, szoros érzelmi, gazdasági, lelki, fizikai kapcsolat megvalósult volna. A Kúria úgy ítélte meg, hogy az alperes által tisztázott tényállás alapján minden kétséget kizáróan bizonyítást nyert, hogy a házasfelek, akik csak mutogatással kommunikálnak egymással, a legalapvetőbb információk szintjén sem ismerik egymás magánéletét, múltját, kétséges, hogy a házasságkötés ténye ellenére együttélésük valódi lenne. Különösen azért, mert a helyszíni szemlén ezzel éppen ellentétes tények merültek fel. A Kúria úgy döntött, hogy az alperes helyesen állapította meg, hogy a felperes esetében a tartózkodási kártya kiadásának feltételei nem állnak fenn.

Mindezek alapján a Kúria a jogerős ítéletet hatályában fenntartotta.

Az ismertetett döntés (Kúria, Kfv.II.38.064/2015.) a Kúriai Döntések 2017/1. számában 36. szám alatt jelent meg.


Kapcsolódó cikkek

2024. április 26.

Így választ jogi adatbázist egy nagy ügyvédi iroda

A DLA Piper magyarországi csapata 1988 óta nyújt jogi szolgáltatásokat hazai és nemzetközi ügyfelei részére, jelenleg az egyik legnagyobb hazai ügyvédi iroda. Mi alapján választ egy ekkora ügyvédi iroda jogi adatbázist? Milyen szempontokat vesznek figyelembe, milyen funkciókat tartanak fontosnak a napi munkavégzés során? Erről beszélgettünk az ügyvédi iroda munkatársával.

2024. április 24.

Szolgáltató közigazgatás – 3. rész

Alábbi cikksorozatunk betekintést ad a Szolgáltató közigazgatás – A tájékoztatáshoz való jog a magyar szociális ellátórendszerben című Wolters Kluwer-kiadvány egyes részleteibe.