Csalás mint tévedésbe ejtés


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A csalás büntetőjogi tényállása polgári jogi szempontból tévedésbe ejtésnek felel meg, az így létrejött kölcsönszerződés nem „büntetőjogszabályba ütközik” – nem semmis –, hanem megtámadható. Ha a csalás miatt sérelmet szenvedett fél a kölcsönszerződést nem támadta meg, azt érvényesnek kell tekinteni, és a másik fél a szerződés megszegése miatt tartozik felelősséggel.


Az alábbiakban ismertetendő eset tényállása szerint az alperesek 2002. augusztus 29-ét megelőzően megegyeztek, hogy hamis bankgaranciát szereznek be, amellyel másokat – haszonszerzés végett – tévedésbe ejtenek. Megállapodtak abban is, hogy az elsőrendű alperes fogja az ügyfeleket „felhajtani”, míg a másodrendű alperes – a horvát P. Bank alkalmazottjának kiadva magát – a bankgaranciát fogja biztosítani.

A csalás és a tévedésbe ejtés esete

Ennek megfelelően 2002. augusztus 23-án üzleti megbeszélésre került sor, melyen részt vett a W. GmbH és a J. Kft. képviselője, továbbá az elsőrendű. alperes, B. K. ügyvéd, valamint a másodrendű alperes, a P. Bank képviselőjének kiadva magát. A találkozóra azért került sor, mert a W. GmbH és a J. Kft. ablakgyártó üzemet akartak Magyarországon létesíteni, amelyhez a hitelt a németországi B. Bank biztosította volna, a kölcsön előfeltétele azonban egy tízmillió amerikai (USA-) dollárról szóló bankgarancia volt. A jelenlévőket arról tájékoztatták: ahhoz, hogy a bankgaranciát a horvát bank kiállítsa, 60 ezer eurónyi önerőre van szükség. Ennek rendelkezésre bocsátását vállalta a felperes, és az ennek megfelelő 15 millió forintot – a vállalkozásba való befektetési céllal – 2002. augusztus 29-én átadta B. K ügyvédnek, aki azt továbbadta az elsőrendű. alperesnek. Utóbbi a pénzt továbbadta B. A.-nak, aki abból 10 millió 311 ezer forintot 2002. augusztus 30-án átadott a másodrendű. alperesnek a P. Bank Zagreb 10 millió dollárról szóló – rendelkezésre bocsátott – bankgaranciájának ellenértékeként.

A felperes és az elsőrendű alperes 2003. október 22-én megállapodtak, melyben az utóbbi vállalta, hogy legkésőbb 2003. december 20-áig – a 15 millió forint ellentételezéseként – a felperesnek 17 millió forintot megfizet, valamint további 17 millió forint „hasznot”, ha a célzott üzlet lebonyolításához szükséges bankhitel legkésőbb 2004. március 31-éig folyósítják.

Csakhogy a finanszírozó bank megállapította, hogy a másodrendű alperes által kiadott bankgarancia hamis, így a kölcsönt nem folyósította. Ezzel párhuzamosan pedig a felperesnek nem fizették vissza az egyébként általa rendelkezésre bocsátott összeget.

Az Sz. Városi Bíróság jogerős ítéletével az első- és másodrendű alpereseket bűnösnek mondta ki társtettességben elkövetett csalás bűntettében és magánokirat-hamisítás vétségében. Megállapította, hogy az alperesek jogtalan haszonszerzés végett tévedésbe ejtették a felperest, mellyel neki 15 millió forintos, összegszerű kárt okoztak. A felperes polgári jogi igényének érvényesítését egyéb törvényes útra utasította.

A felperes keresetében 15 millió forint és annak 2002. augusztus 29-étől a kifizetésig járó törvényes mértékű késedelmi kamatának egyetemleges megfizetésére kérte kötelezni az első- és másodrendű alpereseket az Sz. Városi Bíróság jogerős ítéletében foglaltakra hivatkozással. Utalt a Polgári Törvénykönyv (Ptk.) 339. paragrafusának (1) bekezdésére, a 340. paragrafusának (1) bekezdése, továbbá a 355. paragrafusának (1), (2) és (4) bekezdéseiben foglaltakra.

Az alperesek a kereset elutasítását kérték. Utaltak arra, hogy a Polgári Perrendtartás (Pp.) 4. paragrafusának (1) bekezdése alapján az eljáró polgári bíróságot a más hatóság előtt megállapított tényállás nem köti, és a felperes kötelezettsége annak bizonyítása, hogy a kereseti kérelemben igényelt kárt okozták, továbbá, hogy a felperes kárenyhítési kötelezettségének eleget tett.

Az elsőfokú bíróság ítélete

Az elsőfokú bíróság ítéletével kötelezte az elsőrendű alperest 15 millió forint és ennek 2002. augusztus 29. napjától a kifizetésig járó törvényes mértékű késedelmi kamatai megfizetésére. A tőkeösszegből 10 millió 311 ezer forint és annak kamatai megfizetésére az alpereseket egyetemlegesen kötelezte. Ezt meghaladóan a keresetet elutasította.

A kereset érdemi vizsgálata körében utalt arra: az alperesek által hivatkozott Pp. 4. paragrafus (1) bekezdésében foglalt kötöttség – melyet nem lehet kiterjesztően értelmezni – azt jelenti, hogy az eljáró polgári bíróság nem vitathatja a büntető eljárásban a vádlott terhére rótt bűncselekményt és az ezt megalapozó tényeket. A büntető bíróság ítéletének azonban egyéb vonatkozásban nincs hatálya a polgári perre, ezért a polgári jogi kárfelelősség feltételeinek, ezen belül az okozati összefüggésnek a fennállását a polgári bíróságnak önállóan kell elbírálnia. A bíróság álláspontja azonban az volt: eltérő tényállás megállapítása esetén a bűncselekmény elkövetésének tényét, illetőleg a minősítést befolyásolná, így a büntető ítélet tényállását elfogadta ítélkezése alapjául. A felperes 15 millió forintot bocsátott az elsőrendű alperes rendelkezésére, aki abból 10 millió 311 ezer forintot – B. A. közreműködésével – a másodrendű alperesnek adott át. E tények alapján döntött a marasztalási összegekről és – részben – azok egyetemlegességéről. Ezt meghaladóan a keresetet azért utasította el, mert a felperes nem tudta kétséget kizáróan bizonyítani, hogy a másodrendű. alperesnek a büntetőeljárás során bizonyítottan átadott 10 millió 311 ezer forinton felüli összeget is átadták.

Az ítélet ellen a másodrendű alperes fellebbezett, melyben annak részbeni megváltoztatását és a vele szemben előterjesztett kereset elutasítását kérte. Kifogásolta, hogy az elsőfokú bíróság nem vette figyelembe a felperes büntetőeljárás során tett joglemondó nyilatkozatát. Kiemelte: vele szemben a felperes polgári jogi igényt a büntetőeljárásban nem érvényesített, vallomásaiból az derül ki, hogy a 15 millió forintot nem az alperesektől, hanem B. K. ügyvédtől követelte. Hangsúlyozta, hogy a büntető ítélet tényállása a polgári jogi felelősség megállapítására nem alkalmas, mert jogellenes magatartást a felperessel szemben nem tanúsított, a csalás bűncselekményének elkövetése pedig nincs okozati összefüggésben a felperest ért kárral. A rendelkezésre álló okirati bizonyítékok azt igazolják, hogy B. K. ügyvéd – megszegve a letétkezelés szabályait – a letevő engedélye nélkül a letéti pénzt harmadik személynek adta ki, a kár e jogellenes magatartásával áll okozati összefüggésben. A polgári jogi felelősség megállapításához a felperesnek bizonyítania kellett volna a másodrendű alperes jogellenes, károkozó magatartását, az okozati összefüggést, továbbá az okozott kár mértékét.

A Szegedi Ítélőtábla megállapításai

A Szegedi Ítélőtábla szerint az elsőfokú bíróság érdemben helyesen állapította meg a tényállást, és az alkalmazandó jogszabályokat megfelelően ismertette. Jogi indokolásával azonban az ítélőtábla csak részben értett egyet.

Kétségtelen, hogy a büntetőeljárásban polgári jogi igényt a másodrendű alperessel szemben a felperes kifejezetten nem érvényesített, feljelentésében azonban már az a cél szerepelt, hogy pénzét „visszakapja”. Miután a másodrendű alperest nem ismerte, a bűnösségét jogerősen megállapító ítélettel került abba a helyzetbe, hogy felismerje közrehatását kárának bekövetkeztében. A felperes jelen perben helyesen érvényesítette igényét a másodrendű alperessel szemben, akinek károkozásbeli szerepét, közreható magatartását a büntető ítélet tényállása és a bűnösség megállapítása rögzíti.

Helytálló az a másodrendű alperesi hivatkozás, miszerint a polgári bíróságot a büntető ügyben meghozott jogerős ítélet csak annyiban köti, hogy a bűnösség kérdésében attól nem térhet el, vagyis nem állapíthatja meg, hogy az elítélt a terhére rótt bűncselekményt nem követte el [Pp. 4. § (2) bek.]. Ez a kötöttség azonban nem terjed ki a büntető ítéletben megállapított tényállásra, az a polgári bíróságot nem köti, így nincs akadálya annak, hogy a per során felmerült valamennyi bizonyíték figyelembevételével a büntető bíróságétól eltérő tényállást állapítson meg.

A peradatok alapján megállapítható, hogy a felperes és az elsőrendű alperes között kölcsönszerződés jött létre. Önmagában az a körülmény, hogy a szerződés kötelezettje – az elsőrendű alperes – már annak megkötésekor eleve nem akarta megfizetni a tartozását, arra megtévesztéssel vette rá a felperest, büntetőjogi szempontból megvalósíthatja a csalás tényállását (a hozzá tartozó káreredménnyel), ám polgári jogi szempontból ugyanez a körülmény a szerződés semmisségét nem eredményezi. E magatartást a polgári jog önállóan szabályozza és ahhoz saját jogkövetkezményt fűz. A csalás törvényi tényállása polgári jogi szempontból tévedésbe ejtésnek felel meg, tehát az így létrejött szerződés nem „büntetőjogszabályba ütközik”, hanem a Ptk. 210. paragrafusának (4) bekezdése folytán megtámadható.

Az ÚJ Jogtár bemutatja: Ügyvédreggeli 2014.         Készüljünk együtt a Ptk. jelentős változásaira!

2014. 09. 12.:  Újdonságok a polgári perjog területén – Dr. Sántha Ágnes

2014. 10. 03.:  Vállalkozási szerződések – Dr. Barta Judit

2014. 11. 07.:   Vezető tisztségviselők felelőssége az új Ptk.-ban – Dr. Gárdos Péter

2014. 12. 05.:   Adásvételi szerződések – Dr. Kisfaludi András

Helyszín: Hilton Budapest Westend, 1062 Budapest Váci út 1-3.

A büntetőjogilag bűncselekményként értékelt magatartás a kontraktus szempontjából annak megtámadására ad lehetőséget; a határidőben eredményesen megtámadott szerződés válik – a megkötésének időpontjától kezdődő hatállyal – érvénytelenné [Ptk. 235. § (1) bek., 236. § (1)-(2) bek.]. Az eredményes megtámadás folytán az érvénytelenség jogkövetkezményét kell alkalmazni; a „bűncselekménnyel okozott kár” önálló deliktuális tényállását a Ptk. nem ismeri. Miután a felperes a perbeli szerződést nem támadta meg, azt érvényesnek kell tekinteni, és a szerződésszegés jogkövetkezményeit alkalmazni. Ez tartalmilag – az előterjesztett kereset folytán – azt jelenti, hogy az elsőrendű alperes a köztük létrejött szerződés megszegése miatt tartozik felelősséggel – visszafizetési kötelezettséggel – a felperes felé.

Utóbbi és a másodrendű alperes között – a felek által sem vitatottan – kontraktuális jogviszony nem állt fenn, így a másodrendű alperes vonatkozásában vizsgálni kell a deliktuális kárfelelősség fennállását. Az alperesek 2002. augusztus 29-ikét megelőzően abban állapodtak meg, hogy bizonyos összegért hamis bankgaranciát fognak beszerezni, és ezzel – jogtalan haszonszerzési célzattal – másokat tévedésbe ejtenek. Az első- és másodrendű alperesek egymással akarategységben jártak el, ez vezetett a felperes károsultságához. Az, hogy a másodrendű alperes ténylegesen nem találkozott a felperessel, tőle közvetlenül pénzösszeget nem vett át, és így magatartása és a felperest ért kár bekövetkezése között csak közvetett oksági kapcsolat mutatható ki, a másodrendű alperest a kártérítési felelősség alól nem mentesíti. Kettejük magatartása egységes időbeli és cselekvési folyamat részeként vezetett oda, hogy a felperest – a visszaigényelt – kár érte, így megvalósultak a Ptk. 344. § (1) bekezdése szerinti, egyetemleges marasztaláshoz szükséges feltételek.

A kifejtettekre figyelemmel a Szegedi Ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletének nem fellebbezett részét nem érintve, megfellebbezett rendelkezéseit a Pp. 253. paragrafusának (2) bekezdése alapján – részben eltérő indokolással – helybenhagyta.

Az ismertetett döntés (Szegedi Ítélőtábla Pf. I. 20 468/2013.) a Bírósági Döntések Tára folyóirat 2014/7-8. számában 120. szám alatt jelent meg.


Kapcsolódó cikkek

2024. április 26.

Így választ jogi adatbázist egy nagy ügyvédi iroda

A DLA Piper magyarországi csapata 1988 óta nyújt jogi szolgáltatásokat hazai és nemzetközi ügyfelei részére, jelenleg az egyik legnagyobb hazai ügyvédi iroda. Mi alapján választ egy ekkora ügyvédi iroda jogi adatbázist? Milyen szempontokat vesznek figyelembe, milyen funkciókat tartanak fontosnak a napi munkavégzés során? Erről beszélgettünk az ügyvédi iroda munkatársával.

2024. április 24.

Szolgáltató közigazgatás – 3. rész

Alábbi cikksorozatunk betekintést ad a Szolgáltató közigazgatás – A tájékoztatáshoz való jog a magyar szociális ellátórendszerben című Wolters Kluwer-kiadvány egyes részleteibe.