Drogozás miatt kitagadva!


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az alkohol- és kábítószer-függőség, valamint a munkakerülő életmód is alapot adhat a kitagadásra, ha az örökös az örökhagyó által felajánlott segítséggel nem él, az életvitelén az örökhagyó érzelmi és anyagi támogatása ellenére nem változtat – így szól a Kúria eseti döntése.


Ami a tényállást illeti az alperes és házastársa (az örökhagyó) a felperest másfél éves korában fogadta örökbe. Az örökbefogadók és közte már az általános iskola megkezdése után a felperes magatartási problémái miatt folyamatosan konfliktus alakult ki. Az örökbefogadók ennek ellenére a felperes részére az átlagosnál magasabb életszínvonalat biztosítottak, több tantárgyból folyamatosan külön tanárt fogadtak mellé és pszichológushoz is rendszeresen vitték. A felperes azonban 13 éves korától rendszeres alkohol-, majd rendszeres kábítószer-fogyasztóvá vált. A tanulmányok befejezése után szülei cégében volt alkalmazottként bejelentve, ám folyamatosan munkát nem végzett.

2002-ben, egy ellene indult büntetőeljárás (ittas járművezetés) alatt a felperes saját kérelmére pszichiátriai kezelés alá, majd elvonóba került, az eljárás során beszerzett orvosszakértői vélemény pedig megállapította kábítószer-függőségét. Káros szenvedélyéhez a későbbiekben is visszatért.

Az örökhagyó végrendeletében minden ingó és ingatlan vagyonát feleségére hagyta, a felperest, mivel nem akarta, hogy halála esetén a fia az általa felhalmozott vagyont felélje, kitagadta minden örökségből. Indoklásul az erkölcstelen életmódot, a kábítószerezést, az alkoholizmust, a játékgép-szenvedélyt, a munkakerülést, a tanulmányok folytatásának hiányát és a szülői segítségnyújtás elutasítását jelölte meg. A szülők a felperes segítése céljából vásároltak egy lakást (saját tulajdon), amelyet berendezve a felperes birtokába adtak és viselték annak fenntartási költségeit. Ezen felül finanszírozták a megélhetési költségeket is.

A felperessel szemben 2007-ben ismételten ittas járművezetés miatt indult eljárás, amely alatt megint kérte a rehabilitációs intézetbe való felvételt. Bár a terápiát végigcsinálta, gyógyulása nem volt tartós, hamarosan ismét visszatért az italhoz és a kábítószerekhez.

Az örökhagyó 2010-ben elhunyt, a hagyatéki eljárás során a közjegyző megállapította, hogy az egész hagyaték egyedüli végrendeleti örököse az alperes.

Az első- és másodfokú eljárás

A felperes keresetében a kitagadás érvénytelenségének a megállapítását kérte, továbbá hivatkozott arra is, hogy az örökhagyó a kitagadás okaként megjelölt magatartásokat megbocsátotta neki.

A bíróság a felperes nyilatkozatára, a korábbi szakértői véleményre, a tanúk állításaira alapozott álláspontja szerint a végrendeletben az erkölcstelen életmód részeként felsorolt valamennyi magatartás jellemezte a felperest a végrendelet-készítés időpontjában, így a kitagadás törvényben meghatározott oka fennállt. Nem találta megalapozottnak a megbocsátásra hivatkozást sem, a bíróság álláspontja szerint ugyanis a felperes által lényegesnek ítélt körülmények, hogy az örökhagyó folyamatosan kapcsolatot tartott vele, családi rendezvényeken együtt vettek részt, közös fotókat készítettek, a megbocsátás tényének igazolására alkalmatlanok. A bíróság szerint hiába állt az örökhagyó akkor is kapcsolatban a felperessel, amikor a kitagadásra sor került és támogatta őt anyagilag a kitagadás ellenére, valamint tartott vele folyamatos kapcsolatot a 2007-es rehabilitáció idején, mindezek önmagukban nem elegendőek a megbocsátás megtörténtének bizonyítására, ezért a keresetet elutasította.

Kábítószer-függés. Az egészség és az örökség is lebegésben

A döntést a másodfokú bíróság helybenhagyta, hangsúlyozva a megbocsátással kapcsolatban, hogy a felperes életmódjában nem történt olyan változás, amiből arra lehetne következtetni, hogy alapja lett volna a megbocsátásnak.

Azt, hogy a 2007-es kezelés után a felperes folyamatosan szülői támogatásban részesült, a másodfokú bíróság sem tekintette egyenlőnek a megbocsátással. Szemben a felperes vélekedésével, hangsúlyozta: nem szükségszerű, hogy a kitagadás után a kitagadó és a kitagadott között a kapcsolat megszűnjön. Az örökhagyónak a fiát anyagilag támogató magatartását és a közös programokban részvételt a bíróság szerint nem lehet a kitagadás komolyságát megdöntő tényként értékelni, csupán annyit jelent, hogy az örökhagyó olyan helyzetet akart lehetővé tenni, amelyben a felperes talán képes igazolni, hogy megváltozott és okot szolgáltat a megbocsátásra.

A felülvizsgálati kérelem tartalma

Kérelmében a felperes kitért az örökhagyó halálát követő eseményekre is. Hivatkozott arra, hogy utóbb tanulmányokat folytatott és munkaviszonnyal rendelkezik, ezeket pedig annak a permanens gyógyulási folyamatnak a részeként értékelte, amely még 2007-ben, az örökhagyó életében kezdődött. Az anyagi támogatást és a folyamatos kapcsolattartást továbbra is a megbocsátás jeleként értékelte.

A Kúria megállapításai

A Kúria azokból a körülményekből, miszerint a szülők mindent megtettek annak érdekében, hogy a felperes megfelelő képesítést szerezzen, mind anyagilag, mind érzelmileg mellette álltak, támogatták, az átlagosat meghaladó életszínvonalat biztosítottak a számára, azt a következtetést vonta le, hogy nem volt szerepük a felperes életvitelének negatív alakulásában. A felperes az örökhagyó és az alperes által biztosított lehetőségekkel nem élt az elvárható módon, életmódján tartósan nem változtatott.

Márpedig a Kúria szerint az erkölcstelen magatartás megállapításához nem hagyható figyelmen kívül, hogy a felperes hogyan viszonyul káros szenvedélyéhez, mindent megtesz-e annak érdekében, hogy attól megszabaduljon, elfogadja-e a felajánlott segítséget, együttműködő magatartást tanúsít-e. Bár a kitagadást megalapozó okok külön-külön nem feltétlenül minősülnek erkölcstelen magatartásnak, minden körülményt figyelembe véve azonban a felperes magatartása objektíve alapvető társadalmi elvárásokkal, általánosan elfogadott erkölcsi normákkal szembehelyezkedő magatartásnak, erkölcstelen életmódnak tekinthető, amely esetében kitagadásnak van helye [régi Ptk. 663. § (1) bekezdés e) pont].

A megbocsátással kapcsolatban a Kúria osztotta a másodfokú bíróság nézetét, miszerint bár a kitagadás túlnyomórészt érzelmi alapú döntés, de nem jelenti azt, hogy az örökhagyó érzelmileg és fizikailag is szakítani akar kitagadott rokonával, így önmagában a támogatás nem minősül megbocsátásnak. A Kúria szerint legfeljebb arra vonható le következtetés ebből, hogy az örökhagyó megbocsáthatónak tartja a felperes korábbi életmódját, ha változtat azon az elvárások szerint. A megbocsátásnak az örökhagyó részéről azt a határozott (kifejezetten és egyértelmű) szándékot is magában kell foglalnia, hogy a korában kitagadott örökös a hagyatékból részesedhessen, ezt pedig a felperes nem tudta bizonyítani.

Bírósági Döntések Tára

A folyóirat egyfelől publikációs fórumot kíván biztosítani a megyei, illetve az ítélőtáblai döntések számára, másfelől azzal, hogy a mértékadó bírósági döntések közül válogat, a jogalkalmazás egységességét kívánja támogatni.

További információ és megrendelés >>

A másodfokú bírósághoz hasonlóan az örökhagyó halálát követő eseményeket a Kúria is irrelevánsnak tekintette. Ilyen ügyben a bíróságoknak azt kell vizsgálniuk, hogy a felperes az örökhagyó életében milyen magatartást tanúsított, mert csak ennek viszonylatában lehet megítélni, hogy az örökhagyó megbocsátott-e. Mindezek alapján a Kúria a jogerős ítéletet hatályában fenntartotta.

Az ismertetett döntés (Kúria Pfv. I. 20.181/2014.) a Kúriai Döntések 2015/2. számában 37. szám alatt jelent meg.


Kapcsolódó cikkek

2024. július 26.

Az ítélet kiegészítése

Az ítélet kiegészítésének hivatalból csak akkor van helye, ha a bíróság érdemi döntésében nem rendelkezett olyan kérdésről, amelyről a jogszabály értelmében hivatalból kötelező – a Kúria eseti döntése.

2024. július 19.

Nem minden jövőben lejáró időszakos szolgáltatás iránt indított per tartozik az egyéb járadék iránt indított perek körébe

Nem minden jövőben lejáró időszakos szolgáltatás iránt indított per tartozik az egyéb járadék iránt indított perek körébe, hanem csak azok, amelyek a jogosult megélhetését, ellátását szolgálják. A lakás bérbeadásának hiányából eredő elmaradt vagyoni előny nem tartozik ebbe a körbe függetlenül attól, hogy a jövőben rendszeresen felmerülő károk megtérítésének módjaként a bíróság járadékot is meghatározhat – a Kúria eseti döntése.