Gondolatok a házastársi tartásról


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Válás után is felelősséggel tartozunk egymásért, az alábbiakban néhány fontosabb gondolatot és körülményt fogalmazunk meg a házastársi tartásról, kitérve a bírói gyakorlatra is.


A házasság fennállása alatt a házastársak nem megkérdőjelezhető kötelezettsége az egymás támogatása, ami természetesen magában foglalja a tartást is, hiszen mindkettejüket terheli a közös háztartás fenntartásának kötelezettsége.

Azonban a házasság megkötésével a felek nem csak annak időszakára „szerződnek”, mivel azt követően, annak megszakadása után is felelősséggel tartoznak egymás iránt, és anyagilag gondoskodniuk kell egymásról, ha valamelyikük erre rászorul. Ennél fogva a házastársi tartás intézményének alapja az, hogy a házastársak mindenképpen védelemben részesüljenek, függetlenül attól, hogy a házasság még fennáll, vagy a válás már megtörtént. Így a házasságból keletkező kötelezettségek a házasság felbontását követően sem szűnnek meg, ha a házastárs tartásáról van szó.

Ez utóbbira vonatkozó szabályok a polgári törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény (Ptk.) Családjogi Könyvében (Csjk.) találhatóak meg, amely rendelkezések alapvetően megfelelnek a régi Családjogi törvényben (Csjt.) foglaltaknak, azonban a házastársak egymás iránti, a házasság fennállása utáni szolidaritása a Csjt.-től eltérően, a Ptk.-ban némi korlátozás alá esik.

A családjogi tartás általános szabályait a Ptk. rokontartásról szóló fejezete tartalmazza, amelyeket a házastársi tartásra is megfelelően alkalmazni kell bizonyos esetekben. Ezek a tartás mértékére, szolgáltatásának módjára és időtartamára – beleértve ezek megállapodáson alapuló rendezésének elsődlegességét –, valamint az említettek megváltoztatására, az igény visszamenőleges érvényesítésére, továbbá a tartáshoz való jog megszűnésére és megszüntetésére vonatkozó szabályok.

A tartás két esetköre

A Ptk. 4:29.§ (1) bekezdése úgy rendelkezik, hogy a házassági életközösség megszűnése esetén házastársától, a házasság felbontása esetén volt házastársától tartást követelhet az, aki magát önhibáján kívül nem képes eltartani.

Vagyis a házastársi tartásnak alapvetően két esetkörével lehet számolni. Egyrészt a házasság felbontását követő tartással, másrészt a házasság felbontása nélkül a házassági életközösség megszűnése esetére bekövetkező tartás esetével. Ez utóbbi vonatkozhat az életközösség megszűnése és a házasság felbontása közötti időszakra és arra az esetre is, ha az életközösség megszűnését utóbb nem követi a házasság felbontása.

A Csjt. a fenti két esetet még külön helyen és részben eltérő szabályokkal rendezte. Ezen a Ptk. nagyban változtatott, mivel a jogalkotó nem látta indokoltnak a Csjt. szerinti felosztást és megkülönböztetést

Ki jogosult tartásra?

A házastársi tartásra való jogosultság alapja az önhibán kívüli rászorultság, amelynek a jogosult oldalán kell fennállnia. Sem a rászorultság, sem pedig az önhiba fogalmát azonban a Ptk. nem definiálja, és mivel a Csjt. sem tartalmazott meghatározást, így az ítélkezési gyakorlat alakította ki azt a szempontrendszert, amelynek figyelembevétele mellett eme követelményeket az egyes esetekben értékelik.

Ennek megfelelően akkor minősül rászorultnak a tartást igénylő házastárs (vagy volt házastárs), ha nincs olyan jövedelme, keresete, egyéb vagyoni lehetősége, amelyekből saját megélhetését teljesen vagy részben biztosíthatná.

A jövedelem hiánya gyakran a teljes vagy részleges munkaképtelenség következménye, illetve a jogosult előrehaladottabb életkorával, egészségi állapotának romlásával, betegségével is együtt járhat. Fiatalabb életkorban pedig akár a tanulmányok befejezésének szükségessége is indokolhatja a jövedelem hiányát. Bár ez utóbbi sem minden esetben releváns indok, mivel a felsőfokú végzettség megszerzését követően folytatott nappali tagozatos posztgraduális tanulmányok már nem szolgálnak a tartás alapjául. Ezért a rászorultság megállapításához valamennyi körülményt értékelni kell.

Fontos azonban tudni, hogy ha a jogosultnak elegendő vagyon áll rendelkezésére a megfelelő eltartásához, akkor hiába bizonyítható a hiányzó jövedelem, az nem eredményez rászorultságot. Ahogy önmagában a peres felek jövedelmének összege közötti különbség sem alapozza meg a felek egyikének rászorultságát. További lényeges szempont az is, hogy saját szükséges tartását elsősorban a tartást igénylő köteles biztosítani és a tartásra kötelezettel szemben csak olyan mértékben követelhet hozzájárulást, amilyen mértékben arra feltétlenül rászorul.

A tartásra való jogosultság másik fontos fogalma az önhiba, amely az ítélkezési gyakorlatban a jogosult magatartásának értékelését foglalja magában a létfenntartásához szükséges anyagi eszközök megteremtését illetően. Vagyis önhibájából nem rendelkezik jövedelemmel az a (volt) házastárs, akinek bár lehetősége lenne adott esetben munkaviszonyt létesíteni, de ezt mégsem teszi meg. Ebből kitűnik egy fontos különbség a Ptk. rendelkezései körében, hiszen a fentiek szerint az önhiba fogalma a családjogban mást jelent, mint a polgári jogi felelősség körében.

Az ítélkezés azonban nem mehetett el azon tény mellett sem, hogy számos család életében jellemzően az egyik házasfél a házasság fennállása alatt azért nem létesít nyugdíjjogosultságot eredményező munkaviszonyt, mert munkaerejét a közös háztartásban, illetve a gyermeknevelésben hasznosítja, ezért a BH2008.216. számú döntésében kimondta, hogy ebben az esetben a tartásra való rászorultságot meg kell állapítani.

Szintén fontos megállapítást találunk a BH2008.89. számú döntésben is, amely kimondta, hogy önhiba miatt nem érvényesíthet házastársi tartásdíj iránti igényt az a házastárs, aki olyan időpontban ajándékoz jelentős összeget, vásárol értékesebb ingatlant és vesz fel annak felújítására hitelt, amikor rászorultsága a tartásra munkaképesség-csökkenése folytán már fennáll.

Kommentár a polgári perrendtartáshoz

Szerkesztő: dr. Wopera Zsuzsa

Részletesen bemutatja a polgári eljárásjog hazai bírósági gyakorlatát, a magyar szabályozásra szerves hatással bíró uniós szabályozást, valamint a perek elhúzódósára tekintettel az Emberi Jogok Európai Bíróságának gyakorlatát is.

Előrendelés 20% kedvezménnyel!

Megrendelés >>

Fontos, hogy ne legyen érdemtelen

A Csjk alapján érdemtelen a tartásra az a házastárs vagy volt házastárs
a) akinek súlyosan kifogásolható magatartása vagy életvitele járult hozzá alapvetően a házasság teljes és helyrehozhatatlan megromlásához; vagy
b) aki a házassági életközösség megszűnését követően házastársának, volt házastársának vagy vele együtt élő hozzátartozójának érdekeit durván sértő magatartást tanúsított.

A fentiek szerint külön kell választani a házasság felbontásakor és a házasság megszűnését követően értékelhető magatartásokat. A bontáskor nem a házasság erkölcsi alapjának felróható sérelme áll a középpontban, hanem a házasság megromlására vezető súlyosan felróható magatartás, vagyis hogy a tartásra jogosult házastárs súlyosan kifogásolható magatartása vagy életvitele mennyiben járult hozzá a házasság teljes és helyrehozhatatlan megromlásához.

Amennyiben az életközösség megszűnése után merül fel a jogosult érdemtelensége, vagyis amikor a volt házastársa vagy vele együtt élő hozzátartozója személyi vagy vagyoni érdekeit durván sértő magatartást tanúsít, illetve a társadalmi együttélés szabályait más módon megsérti, akkora volt házastársra nézve súlyosan méltánytalan lenne a tartás fenntartása, ezért arra nem kerülhet sor.

A jogalkalmazás során azonban nem csak a jogosult magatartása lényeges, hiszen a házasság egészére, a házastársak magatartására, és ezeknek a magatartásoknak az egymásra gyakorolt hatására egyaránt tekintettel kell lenni. Így például nem hivatkozhat az érdemtelenségre az a (volt) házastárs, aki az ennek alapjául szolgáló magatartást megbocsátotta. A Ptk. tehát az ítélkezési gyakorlatra támaszkodva követeli meg azt, hogy az érdemtelenség elbírálásánál az arra hivatkozó házastárs vagy volt házastárs magatartását is figyelembe kell venni, továbbá lényeges, hogy ennek a magatartásnak nemcsak az érdemtelenség okának megvalósulását megelőzően, hanem azt követően is szerepe van.

Vannak kivételek

A házastársi tartás azonban nem minden esetben és nem örökké jár a jogosult félnek, ugyanis a Ptk. tartalmaz bizonyos kivételeket is erre nézve.

Lehetséges, hogy nem a házasság felbontásának pillanatában, hanem később válik rászorulttá a volt házastárs a tartásra. A törvény lehetőséget ad a tartást ekkor is igényelni, azonban a volt házastárssal szembeni szolidaritás ilyenkor már kevésbé várható el, hiszen akár évek is eltelhettek az együttélés óta. Ennél fogva a Csjk. maximálisan öt évig engedélyezi a tartás igénylését a házassági életközösség megszűnését követően. Ha csak az öt év eltelte után válik rászorulttá a volt házastárs, tartást csak különös méltánylást érdemlő esetben követelhet. A Ptk. egyébként fontos módosítást eszközölt e tekintetben a Csjt. szabályaihoz képest, ugyanis utóbbi még a házasság felbontásától számította az öt éves határidőt. Ez azért lényeges különbség, mivel a házasság felbontása és az életközösség megszűnésének napja akár évekkel is eltérhet egymástól.

Kivételes megítélés alá esik a rövid ideig fennálló gyermektelen házasság is, amelyet a Ptk. új rendelkezésként vezetett be és a 2014. március 15-e után megszűnt házassági életközösségek esetében lehet alkalmazni. Eszerint az egy évnél rövidebb, gyermektelen házassági életközösség esetén még akkor is, ha a volt házastárs rászorultsága megállapítható, csak az életközösség időtartamával egyező időre követelhető törvényen alapuló tartás. A bíróság azonban itt is megkapta a jogot arra, hogy különös méltánylást érdemlő esetben a szabálytól eltérjen.

A tartás alól kivételt jelent a jogosultság megszűnésének különös esete is. Ugyanis a házastársi tartás megszűnik, ha a jogosult újabb házasságot köt, bejegyzett élettársi kapcsolatot hoz létre vagy élettársi kapcsolatot létesít.

Ebben a tekintetben ismét fontos változást hozott a Ptk. a Csjt.- hez képest, mivel a Ptk. szerint ebben az esetben már nem éled fel a tartásra való jog, ha később ismét rászorulna a jogosult a tartásra.

Az eltartó képességei is véglegesek

Polgári Jog: havonta megjelenő online folyóirat

Az új folyóirat célja, hogy tudományos igénnyel, de a gyakorlat számára is hasznosítható módon, a gyakorlatban felmerülő problémákra fókuszálva mutassa be a Polgári Törvénykönyvet.
Főszerkesztő: dr. Vékás Lajos

További részletek, megjelenés >>

Nem elegendő a tartáshoz a jogosult önhibáján kívüli rászorultsága és az érdemtelenség hiánya, ha a kötelezett nem képes az eltartásra. A Ptk. ezért kimondja azt is, nem köteles házastársát eltartani az, aki ezáltal a saját szükséges tartását vagy gyermekének tartását veszélyeztetné. Mivel ebben a tekintetben a Ptk. rokontartásra vonatkozó szabályait is alkalmazni kell, így a tartásra való jogosultság sorrendjében a gyermek a különélő házastársat, elvált házastársat és a volt élettársat is egyértelműen megelőzi. Vagyis a Ptk. kizárja a házastársi tartást, ha az a gyermek tartását veszélyeztetné.

A felek meg is állapodhatnak

A különélő, vagy volt házastársak a tartást rendezhetik megállapodással is. Ha a házasság felbontását a felek közös megegyezéssel kérik, a házastársi tartás kérdésében (is) meg kell állapodniuk.

Ám rászorultság hiányában, vagy érdemtelenség esetén is megtehetik a házasfelek azt, hogy bár törvény szerint nem lenne rá indok, mégis megállapodnak a tartásról, amely megállapodást a bíróság hagy jóvá. Ezt a PK 113. számú állásfoglalása tartalmazza, amelyet az 1/2014. PJE határozat az új Ptk. alkalmazása körében is megfelelően irányadónak tekintett.

Azonban fontos tudni, hogy később a tartásdíj leszállítását vagy felemelését csak arra hivatkozással lehet kérni, hogy a kötelezettségvállalást követően az annak alapjául szolgáló körülményekben lényeges változás állt be.

A házastársak közokiratban vagy ügyvéd által ellenjegyzett magánokiratban megállapodhatnak abban is, hogy a tartásra köteles házastárs tartási kötelezettségének megfelelő vagyontárgy vagy pénzösszeg egyszeri juttatásával tesz eleget. Ebben az esetben azonban a juttatásban részesített házastárs a jövőben tartási követeléssel akkor sem léphet fel, ha arra a törvény alapján jogosulttá válna.


Kapcsolódó cikkek

2024. április 26.

Így választ jogi adatbázist egy nagy ügyvédi iroda

A DLA Piper magyarországi csapata 1988 óta nyújt jogi szolgáltatásokat hazai és nemzetközi ügyfelei részére, jelenleg az egyik legnagyobb hazai ügyvédi iroda. Mi alapján választ egy ekkora ügyvédi iroda jogi adatbázist? Milyen szempontokat vesznek figyelembe, milyen funkciókat tartanak fontosnak a napi munkavégzés során? Erről beszélgettünk az ügyvédi iroda munkatársával.

2024. április 24.

Szolgáltató közigazgatás – 3. rész

Alábbi cikksorozatunk betekintést ad a Szolgáltató közigazgatás – A tájékoztatáshoz való jog a magyar szociális ellátórendszerben című Wolters Kluwer-kiadvány egyes részleteibe.