Jogszabályfigyelő 34. hét


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az alábbi cikkünkben a 122-127. számú Magyar Közlönyök legfontosabb újdonságait foglaljuk össze.


Megszűnik a Közigazgatási és Igazságügyi Hivatal

A Közigazgatási és Igazságügyi Hivatal (a továbbiakban: KIH) 2016. szeptember 1-jével beolvadásos különválással megszűnik. Általános jogutódja – bizonyos kivételekkel – a Miniszterelnökség.

A rendelet szabályai a kihirdetését követő napon, illetve 2016. szeptember 1-jén lépnek hatályba. 2016. szeptember 1-jével hatályát veszti ugyanakkor a Közigazgatási és Igazságügyi Hivatalról szóló 177/2012. (VII. 26.) Korm. rendelet.

 

Joganyag: 251/2016. (VIII. 24.) Korm. rendelet a Közigazgatási és Igazságügyi Hivatal megszüntetéséről, valamint egyes kapcsolódó kormányrendeletek módosításáról

Módosítja: –

Megjelent: MK 2016/124. (VIII. 24.)

Hatályos: 2016. 08. 25., 2016. 09. 01.

Megjegyzés: új jogszabály

 

 

A Kereskedelmi és Engedélyezési Hivatal nyilvántartásaival kapcsolatos eljárások díja

Új jogszabály lépett a korábbi GKM rendelet helyébe a Magyar Kereskedelmi és Engedélyezési Hivatal (a továbbiakban: MKEH) által vezetett nyilvántartásokba bejegyzendő tevékenységek (így pl. az utazásszervezés és utazásközvetítés, tartós szálláshasználati szolgáltatási tevékenység, az idegenvezetői tevékenység) bejelentése, illetve a nyilvántartásba vett adatok változásának a bejelentése, továbbá a nyilvántartásokból való törlés kapcsán fizetendő igazgatási szolgáltatási díjakról.

Nem szerepel a rendeletben ugyanakkor a gázszerelőkkel és az ingatlanok időben megosztott használatára irányuló szerződésekkel kapcsolatos nyilvántartásba vételi eljárások díja.

Újdonság, hogy a díjat az Elektronikus Fizetési és Elszámolási Rendszer (EFER) útján is meg lehet fizetni, ehhez azonban az ügyfélnek az MKEH-nál előzetesen regisztrálnia és ügyfélkapuja útján azonosítania kell magát.

A rendelet a kihirdetését követő 31. napon lép hatályba. Hatályát veszti ugyanakkor a Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatal által lefolytatott egyes eljárások igazgatási szolgáltatási díjáról szóló 101/2005. (XI. 24.) GKM rendelet.

 

Joganyag: 25/2016. (VIII. 22.) NGM rendelet a Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatal által lefolytatott egyes eljárások igazgatási szolgáltatási díjáról

Módosítja: –

Megjelent: MK 2016/122. (VIII. 22.)

Hatályos: 2016. 09. 22.

Megjegyzés: új jogszabály

 

 

Birtokperben is lehet EFER útján fizetni

A jegyző birtokvédelmi ügyben hozott határozatának a megváltoztatása iránti perben az elektronikus úton eljáró fél az illetéket – a technikai feltételek megléte esetén – az Elektronikus Fizetési és Elszámolási Rendszeren (EFER) keresztül vagy az önkormányzati adóhatóság javára történő átutalással teljesítheti. Ezzel egyidejűleg pontosították az illeték-visszatérítés szabályait is.

A rendelet a kihirdetését követő napon lépett hatályba.

 

Joganyag: 44/2004. (XII. 20.) PM rendelet az eljárási illetékek megfizetésének és a megfizetés ellenőrzésének részletes szabályairól

Módosítja: 26/2016. (VIII. 22.) NGM rendelet

Megjelent: MK 2016/122. (VIII. 22.)

Hatályos: 2016. 08. 23.

Megjegyzés: kis terjedelmű módosítás

 

 

 


Kapcsolódó cikkek

2024. december 4.

Kamerás adatkezelés szálláshelyen

A Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság egymillió forint adatvédelmi bírságot szabott ki egy szálláshellyel szemben az érintett ingatlanra felszerelt kamerarendszerrel összefüggő adatkezelés jogszerűségének vizsgálata során. A döntést az indokolta, hogy a szálláshely nem nyújtott a hazai és regionális előírások szerint könnyen hozzáférhető és átlátható tájékoztatást az általa működtetett kamerarendszer kapcsán megvalósuló adatkezelésről.

2024. november 29.

Súlyosítási tilalom büntetővégzéseknél

A terhelt terhére bejelentett fellebbezés az elsőfokú ítélet ellen a korábbi határozattal (büntetővégzéssel) szemben a terhelt terhére szóló tárgyalás tartása iránti indítvány hiányában már beállt súlyosítási tilalmat nem szünteti meg – a Kúria eseti döntése.