Képviselőjelöltek kampánytámogatása


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A módosult választási jogszabályok alapján a képviselőjelöltek közvetlen állami támogatásban részesülnek. A támogatás rendelkezésre bocsátásának részletes szabályait tartalmazza egy NGM rendelettervezet.


A nemzetgazdasági miniszter rendelettervezete a választási kampánytevékenységek állami támogatásának részletes szabályairól szól. A jogszabályt az országgyűlési képviselők választása kampányköltségeinek átláthatóvá tételéről szóló 2013. évi LXXXVII. törvény szerint adható támogatásokra kell alkalmazni.

A Magyar Államkincstár  a támogatás rendelkezésre bocsátása érdekében országos választási kincstári számlát, valamint megyénként megyei választási kincstári számlát nyit. Az országgyűlési képviselők általános és időközi választásán jelöltséget szerzett egyéni választókerületi képviselőjelölt támogatását a jelölt választókerülete szerinti megyéhez tartozó választási kincstári számláról bocsátja rendelkezésére úgy, hogy a kincstári számla alá rendelt kártyaelszámolási számlát nyit, a kártyaelszámolási számla felett a támogatás összegéig a jelölt számára rendelkezési jogot biztosít. A jelölt támogatása a jelölt és a kincstár által megkötött megállapodás alapján bocsátható rendelkezésre.

A jelölt az illetékes választási bizottság által történt nyilvántartásba vétele jogerőre emelkedésének napját követő második naptól jogosult a megállapodás megkötésére. A megállapodást személyesen, a kincstárnak a jelölt választókerülete szerint illetékes megyei igazgatóságán kötheti meg.

Azon jelölteknek, akikre a leadott érvényes szavazatok száma nem éri el az egyéni választókerületben leadott érvényes szavazatok legalább 2 %-át, a támogatás felhasználásáról elszámolást benyújtani nem kell, a kincstár a Nemzeti Választási Iroda értesítését követő öt napon belül határozatot hoz a támogatás összegének a visszafizetéséről. 

A végső elszámolását, a kifizetést igazoló bizonylatok másolatát, a számlaösszesítő űrlapot, valamint a kincstári kártyát, a kincstárnak a jelölt választókerülete szerint illetékes megyei igazgatóságához nyújtja be a választókerületi eredmény jogerőre emelkedését követő tizenöt napon belül.
A jelölt a bizonylatok másolatát aláírásával és „Az eredetivel mindenben megegyező” szöveg feltüntetésével hitelesíti. Az elszámolás részeként a számlaösszesítő űrlapon kiadási tételenként szöveges indoklást kell adni arról, hogy az adott tételt milyen célra használta fel. A jelölt a benyújtással egyidejűleg írásban nyilatkozik arról, hogy a támogatást és a kincstári kártyát szabályszerűen használta fel. Amennyiben a jelölt az elszámolását határidőben nem nyújtja be, a kincstár határozatot hoz a támogatási összeg kétszeresének kincstári számlára történő befizetéséről.

 


Kapcsolódó cikkek

2024. június 26.

Fókuszban a kiberbiztonság és a kibercsalások elleni védekezés

Hetedik alkalommal rendezte meg a Magyar Nemzeti Bank (MNB) és a keretei között működő Pénzügyi Békéltető Testület (PBT) az Alternatív Vitarendezési Konferenciát 2024. júniusában. A rendezvényen neves hazai és külföldi szakemberek mutatták be, hogy a kibercsalások milyen kihívások elé állítják az alternatív vitarendezés szereplőit.

2024. június 25.

Egy éves az építményi jog – mik a tapasztalatok?

Egy évvel ezelőtt, 2023. június 24-én lépett hatályba a Polgári Törvénykönyv új fejezete, amely az építményi joggal kapcsolatos szabályokat tartalmazza. Dr. Kiss Dávid ügyvéd segítségével megnéztük, hogy egy év alatt miként alakult ennek az új jogintézménynek az alkalmazása, miként viszonyulnak hozzá a hatóságok és milyen értelmezési kérdések merültek fel az alkalmazás során, valamint összeszedtünk, hogy a különböző jogszabályok milyen bizonytalanságokat tartalmaznak és milyen előnyöket biztosítanak az építményi jog alkalmazása esetén.