Lassan, de hódít az on-line pereskedés


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Már egy éve van lehetőség a bíróságok és az ügyfelek közötti elektronikus kommunikációra Magyarországon. Bár az Országos Bírósági Hivatal pontos adatokkal nem szolgált, tájékoztatása szerint az e-perek és az elektronikus úton érkező beadványok száma folyamatosan nő. Ez pedig még inkább így lesz a jövőben, hiszen 2015. július 1-étől jelentősen bővül az e-kapcsolattartás lehetősége, illetve azt kiterjesztik a járásbíróságokra is.


Az Országos Bírósági Hivatal (OBH) az Ügyfélkapcsolatok elektronizálása egyes bírósági eljárásokban elnevezésű projekt keretében az Európai Unió támogatásával fejlesztette ki azt az informatikai alkalmazást, amely éles üzembe állítása után 2013. január 1-jétől megteremtette a bíróságok és az ügyfelek közötti elektronikus kommunikáció lehetőségét. A Pp. 394./B § (2) bekezdése tette lehetővé, hogy tavaly év eleje óta az ügyfél, illetve képviselője a törvényszék elsőfokú hatáskörébe tartozó ügyekben beadványait elektronikus úton is benyújthassa. Ebben az esetben az elsőfokú eljárás folyamán a bírósággal a kapcsolatot elektronikus úton kell tartania és a bíróság is valamennyi bírósági iratot elektronikusan kézbesít a részére.

E-ügyintézés és e-pereskedés – lassan itt az e-kalapács is?

 

Az új lehetőség népszerűsítése érdekében az Országos Bírósági Hivatal a www.birosag.hu weblapon részletes ügyfél-tájékoztatót tett közzé, valamint az ügyvédek és az érdeklődők részére 2012 őszén – törvényszékenként – tájékoztató rendezvényeket szervezett. Az OBH  tájékoztatása szerint az ügyfelek már rögtön az év elején éltek, és azóta is folyamatosan élnek az elektronikus kapcsolattartás lehetőségével, az e-perek és az elektronikus úton érkezett beadványok száma folyamatosan nő. Pontos adatokat nem kaptunk, így nem tudjuk, hogy az esetek hány százalékában élnek ezzel a lehetőséggel. Annyit közöltek, hogy legtöbbször a Fővárosi Törvényszéken választják, de a Budapest Környéki, a Szegedi illetve a Nyíregyházi Törvényszéken is egyre többen használják.

Az e-perek bevezetésének kétségtelen előnye, hogy a kézbesítési idő jelentős mértékben  csökken: a papíralapú postai kézbesítés több napos, esetleg hetes átfutási idejéhez képest az elektronikus kézbesítés csak néhány percet vesz igénybe. Az eljárások gyorsulása tehát elsősorban a kézbesítési idő rövidülése miatt következik be. A beadványok elektronikus benyújtása pedig a bírósági lajstromirodákban a „félautomata” lajstromozás kialakításával munkaidő-megtakarítást is eredményez.

A rendszer ugyanakkor lehetővé teszi, hogy az elektronikus úton érkezett beadványokat elektronikus dokumentumtárban tárolják, így csökken a felhasznált papír mennyisége, továbbá az iratmozgatás, az irattározás is egyszerűsödik. Az ügyfelek számára a törvényszékek elektronikus másolatot tudnak kiadni az iratokról, ami szintén papír-megtakarítást eredményezhet.

Mint minden új rendszer esetében, az elektronikus rendszernél is adódhatnak a gyakorlatban felszínre kerülő problémák. Az Országos Bírósági Hivatal a tapasztalatok minél szélesebb körű megismerése céljából együttműködést alakított ki a Magyar Ügyvédi Kamarával. Ennek keretében a kamara összegyűjti és az OBH részére továbbítja az ügyvédektől érkezett tapasztalatokat. Az OBH ezeket és a bíróságokról érkezett visszajelzéseket a rendszer használata és alkalmazása során folyamatosan nyomon követi és hasznosítja. Ezek alapján pontosították például az ügyfél-tájékoztatást, egyes visszajelzések az iratkezelési szabályokba is beépültek. (Az ügyvédek sok hasznos tanácsot kaphatnak a kezdeti hibák, bizonytalanságok elkerüléséhez az összegyűjtött tapasztalatok, információk alapján, amelyek itt olvashatóak: http://www.bpugyvedikamara.hu/e_ugyved_e_per/)

Az elektronikus kapcsolattartás lehetősége 2015. július 1-jétől jelentősen bővül majd, illetve kiterjesztik a járásbíróságokra is. A korábban hatályos választható jelleg bizonyos esetekben megszűnik és ilyenkor az elektronikus kapcsolattartás kötelező lesz a felek számára. A Pp. 394./C § alapján a polgári perben kötelező lesz az elektronikus kapcsolattartás például akkor, ha a fél jogi képviselővel jár el.


Kapcsolódó cikkek

2024. június 26.

Fókuszban a kiberbiztonság és a kibercsalások elleni védekezés

Hetedik alkalommal rendezte meg a Magyar Nemzeti Bank (MNB) és a keretei között működő Pénzügyi Békéltető Testület (PBT) az Alternatív Vitarendezési Konferenciát 2024. júniusában. A rendezvényen neves hazai és külföldi szakemberek mutatták be, hogy a kibercsalások milyen kihívások elé állítják az alternatív vitarendezés szereplőit.

2024. június 25.

Egy éves az építményi jog – mik a tapasztalatok?

Egy évvel ezelőtt, 2023. június 24-én lépett hatályba a Polgári Törvénykönyv új fejezete, amely az építményi joggal kapcsolatos szabályokat tartalmazza. Dr. Kiss Dávid ügyvéd segítségével megnéztük, hogy egy év alatt miként alakult ennek az új jogintézménynek az alkalmazása, miként viszonyulnak hozzá a hatóságok és milyen értelmezési kérdések merültek fel az alkalmazás során, valamint összeszedtünk, hogy a különböző jogszabályok milyen bizonytalanságokat tartalmaznak és milyen előnyöket biztosítanak az építményi jog alkalmazása esetén.