Megtartja az állam a Takarékbank elsőbbségi részvényeit


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az elmúlt év végén jelent meg az a kormányhatározat, mely elrendelte a Magyar Takarékszövetkezeti Bank Zrt.-ben (továbbiakban: Takarékbank) fennálló állami tulajdoni rész nyilvános nemzetközi pályázaton történő értékesítését.


A körülbelül fél évvel ezelőtt hatályba lépő takarékszövetkezeti integrációs törvény ezt a lehetőséget bár tartalmazta, így számítani is lehetett rá, a szektor képviselői mégis meglepődve tapasztalták a bejelentést, amely véleményük szerint túl korán történt. Az integrációs törvény preambuluma kimondja, hogy „Bár a Magyar Állam fontos tulajdonosi pozíciót szerez a szektorban, azt a szektor átalakítására, professzionalizálására, és átszervezésére fordítja, és az így feljavított és megerősített szektorban pozícióit megfelelő időn belül értékesíteni kívánja, ha az általa elindított pozitív folyamatokat visszafordíthatatlannak látja.”

A Magyar Fejlesztési Bank (továbbiakban: MFB), valamint a Magyar Posta Zrt. (továbbiakban: Posta) jelenleg 54%-os törzsrészvény csomaggal rendelkezik a Takarékbankban. Ezek az úgynevezett „A” típusú törzsrészvények, melyeken kívül léteznek még „B” és „C” típusú részvények is, ezekből az előbbi testesíti meg a tulajdonosi jogosultságokat. Ennek értéke bár jóval kisebb a törzsrészvényeknél, mégis elsőbbségi részvényekről beszélhetünk, mivel ezek adják meg a Takarékbank irányítási döntéseire vonatkozó jogosultságokat.

Ezek az elsőbbségi részvények kerültek ki tavaly júliusban a takarékszövetkezetek kezéből és vándoroltak át az MFB érdekkörébe az integrációs törvény hatására, annak érdekében, hogy a takarékszövetkezetek megtarthassák működési engedélyüket. Itt kerül előtérbe a „C” típusú részvénycsomag is, amely tavaly augusztus végén azért jött létre, hogy a takarékszövetkezetek a „B” típusú részvényeik helyett kapjanak egy-egy darabot a bank ezen részvényfajtájából. Ez a szövetkezeti hitelintézeti szektort nagyban megrendítette, ugyanis az elsőbbségi részvényeik helyett egy annál jóval kisebb értékű és irányítási jogkört nélkülöző, úgynevezett szavazatelsőbbségi részvénnyel kellett beérniük.

Az ünnepek előtt nem sokkal megjelenő kormányhatározatból egyértelműen kiderül, hogy a három részvénytípus közül csak az „A” típusú törzsrészvények azok, amelyek eladásáról döntött az a határozat. Ennél fogva az MFB pontosan 35,52%- ot, a Posta pedig 19,31%- ot értékesít a Takarékbanki törzsrészvényekből. Az elsőbbségi részvények eszerint megmaradnak, azonban a takarékszövetkezeti integrációs törvény novemberi módosításával belekerült a jogszabályba az a kitétel is, hogy a „B” sorozatú elsőbbségi részvényeket a Takarékbank Zrt. közgyűlése – a részvényesek ezzel kapcsolatos döntése esetén – bevonja.

Ez azt jelenti, hogy az állam egyelőre továbbra is gyakorolni fogja az irányítási jogosultságait, mivel ezen részvényeiről nem mond le, de ezekkel a részvényekkel kapcsolatban már a törvény szövege szerint kell majd eljárni. Az előbbieken felül a határozat világosan kifejezi azt is, hogy nem kerül értékesítésre az MFB Zrt.-nek a Szövetkezeti Hitelintézetek Integrációs Szervezetében fennálló tulajdoni hányada sem. A határozat – a takarékszövetkezetek örömére – azonban gondoskodik arról is, hogy a pályázati kiírás lehetőség szerint részesítse előnyben a takarékszövetkezeti szektor szereplőit. Így a szövetkezeti hitelintézeteknek újra reményeik lehetnek arra, hogy visszakerülnek a többségi tulajdonosi körbe.

A határozat már december hónapra előírta közös bizottság létrehozását a részesedések értékesítésének előkészítésére, koordinálására és az értékesítés lebonyolítására vonatkozóan az MFB és a Posta részéről. Az erről szóló pályázat kiírására a határozat szövege szerint 2014. január 15- ig volt lehetőség, amelyre a napokban került sor. Az ajánlattételi dokumentációt a leendő ajánlattevők egy része már kézhez is vehette, az áfával növelt 30 millió forint letétele és a titoktartási nyilatkozat aláírása után.

Akik ajánlatot szeretnének tenni a Takarékbank törzsrészvényeinek megvásárlására, azoknak a pályázat beadására február 6-án déli 12 óráig van lehetőségük, míg a nyertes kiválasztása a határozatban foglaltaknak megfelelően március 15-én fog megtörténni, melyben természetesen a legmagasabb vételár lesz a döntő.


Kapcsolódó cikkek

2024. június 26.

Fókuszban a kiberbiztonság és a kibercsalások elleni védekezés

Hetedik alkalommal rendezte meg a Magyar Nemzeti Bank (MNB) és a keretei között működő Pénzügyi Békéltető Testület (PBT) az Alternatív Vitarendezési Konferenciát 2024. júniusában. A rendezvényen neves hazai és külföldi szakemberek mutatták be, hogy a kibercsalások milyen kihívások elé állítják az alternatív vitarendezés szereplőit.

2024. június 25.

Egy éves az építményi jog – mik a tapasztalatok?

Egy évvel ezelőtt, 2023. június 24-én lépett hatályba a Polgári Törvénykönyv új fejezete, amely az építményi joggal kapcsolatos szabályokat tartalmazza. Dr. Kiss Dávid ügyvéd segítségével megnéztük, hogy egy év alatt miként alakult ennek az új jogintézménynek az alkalmazása, miként viszonyulnak hozzá a hatóságok és milyen értelmezési kérdések merültek fel az alkalmazás során, valamint összeszedtünk, hogy a különböző jogszabályok milyen bizonytalanságokat tartalmaznak és milyen előnyöket biztosítanak az építményi jog alkalmazása esetén.