„Megvezetett” bankok


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Aki jogtalan haszonszerzési célzattal a banktól úgy igényel és vesz fel hitelt, hogy a hitelek visszafizetésére sem reális lehetősége, sem tényleges szándéka nem volt, megvalósítja a csalás bűntettét – a Kúria eseti döntése.


A tényállás

A terhelt egy 2004 februárjában alakult kft. egyik ügyvezetőjeként tevékenykedett. A társaság 2004-ben nem folytatott gazdasági tevékenységet, így árbevétele és vagyona nem volt. Adótartozás miatt a bíróság 2005. november 20-án elrendelte a kft. felszámolását. A terhelt egy lopásból származó, Magyarországon hamis alvázszámmal forgalomba helyezett nagy értékű személygépkocsit hitel segítségével kívánt megvásárolni. A cél az volt, hogy a lopott gépjármű birtokosa a pénzt, a terhelt pedig az autót szerezze meg. Ennek érdekében a birtokos a gépkocsit 17 millió forintért értékesítette a sértett banknak, ugyanezen a napon a terhelt a kft. képviseletében a bankhoz fordult a gépkocsi megvásárlása érdekében, amelynek keretén belül 17 millió forint összegű hitelkérelmet nyújtott be. A terhelt a kft.-ről azt állította, hogy az egy évben több mint 20 millió forint árbevételt és több mint 6 millió forint adózott eredményt ért el. A bank a benyújtott információk alapján a terheltet hitelképesnek nyilvánította, a gépkocsi megvásárlására 17 millió forint hitel folyósítását vállalta azzal a feltétellel, hogy ebből az összegből 6,7 millió forintot első lízingdíjként, 300 ezer forintot pedig hitelbírálati díjként elszámol. A szerződés alapján a terhelt megszerezte a gépkocsit, a korábbi birtokos pedig a 10 millió forintot. Egy 2006-os közúti ellenőrzés során a rendőrség észlelte a hamis alvázszámot, ezért a gépkocsit lefoglalta és osztrák tulajdonosának kiadta.

A terhelt egy másik, nagy értékű, hamis alvázszámú autóval kapcsolatban ugyanezt az eljárást akarta megvalósítani egy másik bankkal szemben is, de az összeg tényleges folyósítására nem került sor, mert a bank utóbb észlelte, hogy a kft. ellen felszámolási eljárás indult, így a kölcsönszerződést felbontotta

Az első- és másodfokú eljárás

A városi bíróság bűnösnek találta a terheltet csalás bűntettében, valamint csalás bűntettének kísérletében, ezért őt 3 év 4 hónapi börtönre és 5 évi közügyektől eltiltásra ítélte. A törvényszék az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta, csupán a börtönbüntetés tartamát enyhítette 2 év 4 hónapra. A bíróság megállapította, hogy a terheltnek, valamint a kft.-nek már a szerződés megkötésekor sem volt reális lehetősége arra, hogy a havi 186 ezer forint összegű lízingdíjat és az összességében több mint 20 millió forint összegű hiteltartozást kifizesse. Mivel a terhelt jogtalan haszonszerzés céljából mást tévedésbe ejtett vagy tévedésben tartott és ezzel kárt okozott, így a bíróság kimerítettnek találta a csalás (régi Btk. 318. §) törvényi tényállását.

A felülvizsgálati indítvány tartalma

A felülvizsgálati indítványban a terhelt védője amellett érvelt, hogy a terhelt cselekménye nem merítette ki a csalás törvényi tényállási elemeit, abban nem ismerhető fel a haszonszerzési célzat, és nem látta megalapozottnak az okozati összefüggés megállapítását a terhelt megtévesztő magatartása, valamint a bekövetkezett kár között. Állítása szerint a gépkocsik lopott voltáról sem volt tudomása a terheltnek.

A Kúria megállapításai

A Kúria szerint nem kétséges az ügylet jogtalan haszonszerzési célzata. A terhelt mind a fizetési szándéka, mind a fizetési képessége tekintetében megtévesztette a sértetteket, amikor valótlanul nyilatkozott a formálisan lízingelő kft. árbevételéről és adózás utáni eredményéről. Ebből a magatartásból logikusan vonható le a Kúria szerint az a megállapítás, hogy a terhelt anélkül igényelt, illetőleg vett fel hitelt, hogy a hitelek visszafizetése szándékában állt volna, vagy arra reális lehetősége lett volna.

Bár a folyósított hitel végső soron nem a terhelthez, hanem a korábbi birtokoshoz került (ez önmagában a jogtalan haszonszerzési célzat megállapíthatóságát nem befolyásolja), de a megtévesztés hatására létrejött ügylet révén a terhelt egy nagy értékű személygépkocsi birtokába jutott anélkül, hogy a hitel-visszafizetés révén annak ellenértékét kiegyenlítette volna így a haszonszerzési célzat egyértelműen megállapítható.

Kluwer International
Nemzetközi jogi e-könyvek

 

Egy kattintásra Öntől!

 

A Kúria álláspontja szerint mivel a hitel-visszafizetési képességet illető megtévesztő magatartás hiányában kétséget kizáróan megállapítható, hogy hitel folyósításra nem került volna sor, ezért a károkozás megvalósult, amikor visszafizetési képességet illető megtévesztettség miatt a pénzintézet a hitelt folyósította. A Kúria szerint a csalás szempontjából nincs semmilyen jelentősége, hogy a terhelt tudott-e a gépkocsik lopott voltáról, csak az számít, hogy a gépkocsik megszerzése érdekében úgy vett fel hitelt, hogy annak visszafizetése már a hitelfelvételkor sem állt szándékában, de arra reális lehetősége sem volt.

Mindezek alapján a Kúria a támadott határozatokat hatályukban fenntartotta.

Az ismertetett döntés (Kúria Bfv. III. 995/2013.) a Kúriai Döntések 2015/2. számában 29. szám alatt jelent meg.


Kapcsolódó cikkek

2024. július 26.

Az ítélet kiegészítése

Az ítélet kiegészítésének hivatalból csak akkor van helye, ha a bíróság érdemi döntésében nem rendelkezett olyan kérdésről, amelyről a jogszabály értelmében hivatalból kötelező – a Kúria eseti döntése.

2024. július 19.

Nem minden jövőben lejáró időszakos szolgáltatás iránt indított per tartozik az egyéb járadék iránt indított perek körébe

Nem minden jövőben lejáró időszakos szolgáltatás iránt indított per tartozik az egyéb járadék iránt indított perek körébe, hanem csak azok, amelyek a jogosult megélhetését, ellátását szolgálják. A lakás bérbeadásának hiányából eredő elmaradt vagyoni előny nem tartozik ebbe a körbe függetlenül attól, hogy a jövőben rendszeresen felmerülő károk megtérítésének módjaként a bíróság járadékot is meghatározhat – a Kúria eseti döntése.