Munkahelyi baleset és munkáltatói kárfelelősség


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A joggyakorlatban nagyon gyakran összemosódik a munkáltató kárfelelőssége olyan fogalmakkal, mint a munkabaleset és az üzemi baleset. Mit jelentenek a fenti fogalmak és mi közük van egymáshoz? Van-e egyáltalán egymáshoz közük? Az új munkajogi szabályok milyen változásokat hoztak a munkavállaló egészségkárosodásával kapcsolatos munkáltatói kárfelelősséget érintően?
 


1. A munkáltató kárfelelőssége általánosságban

A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (a továbbiakban: Mt.) – amely 2012. július 1-jén lépett hatályba – helyenként kisebb-nagyobb mértékben, de összességében jelentősen átalakította a teljes magyar munkajogi szabályozást. A változások szinte mindegyike a munkaviszonyt a polgári jogviszonyok felé közelítette, vagyis a korábbi jogi szabályozáshoz képest sokkal nagyobb teret adott a felek megállapodásainak. A munkaszerződésben már sokkal több Mt. előírástól lehetséges eltérni, mint korábban, illetve teljesen új jogintézmények (munkavállalói biztosíték, munkavégzés behívás alapján, a munkakör megosztása stb.) jelentek meg, amiket szintén lehetséges kikötni a munkaszerződésben.

A kollektív szerződések szerepe tovább nőtt, és ismét lehetővé vált az üzemi megállapodásokban is – a munka díjazására vonatkozó előírások kivételével – az Mt.-től történő eltérések kikötése.

A rengeteg változás mellett a munkáltató kárfelelősségének témaköre nem igazán került az érdeklődés középpontjába, aminek az oka az volt, hogy a „felületes szemlélő” számára úgy tűnhetett, hogy a jogi szabályozás ezen a területen alapvetően nem változott. A lényeg, mint mindig most is a részletekben van, és kimondható, hogy legalább olyan jelentős változás történt a munkáltató kárfelelősségével kapcsolatban, mint a munkajog többi területén.

Ez a cikk dr. Bérdi András X. Magyar Munkajogi Konferencián tartandó előadásanyagának részlete. 

Az előadás 2013. október 16-án 9 órától lesz Visegrádon

A konferenciára még lehet jelentkezni!

Az Mt. a munkáltató kárfelelősséggel kapcsolatban továbbra is fenntartja a Munka Törvénykönyvéről szóló 1992. évi XXII. törvény (a továbbiakban: 1992. évi Mt.) szabályozását, vagyis előírja, hogy a munkáltató köteles megtéríteni a munkavállalónak a munkaviszonnyal összefüggésben okozott kárt [Mt. 166.  § (1) bekezdés].

Az új törvény szintén a munkáltató objektív kárfelelősségének elvén alapul, melynek lényege, hogy a felelősség vétkességtől, illetve a vétkesség vizsgálatától függetlenül fennáll. Az objektív kárfelelősség nemcsak az 1992. évi Mt.-nek, hanem – a Munka Törvénykönyvéről szóló 1951. évi 7. törvényerejű rendelet módosítása értelmében – már 1965-től is része volt a munkajogi szabályozásnak.

Az Mt. a kimentési okokkal, vagyis a felelősség alól történő mentesüléssel kapcsolatban azonban már jelentős változásokat tartalmaz. Az Mt. szerint a munkáltató mentesül a felelősség alól, ha bizonyítja, hogy – a kárt az ellenőrzési körén kívül eső olyan körülmény okozta, amellyel nem kellett számolnia, és nem volt elvárható, hogy a károkozó körülmény bekövetkezését elkerülje vagy a kárt elhárítsa, vagy a kárt kizárólag a károsult elháríthatatlan magatartása okozta.

Az 1992. évi Mt.-ben kimentési okként még az szerepelt, hogy a munkáltató mentesül a felelősség alól, ha bizonyítja, hogy a kárt működési körén kívül eső elháríthatatlan ok vagy kizárólag a károsult elháríthatatlan magatartása okozta. Az 1992. évi Mt. definiálta is, hogy mik tartoznak a munkáltató „működési körébe”. Ezen jogszabály szerint a munkáltató működési körébe esnek különösen a munkáltató által feladatai során kifejtett tevékenységgel összefüggő magatartásból, a használt anyag, felszerelés, berendezés és energia tulajdonságából, állapotából, mozgatásából és működéséből eredő okok (1992. évi Mt. 174. §).

Az Mt. nem határozza meg a munkáltatói „ellenőrzési körbe” tartozó körülményeket, de látható, hogy amennyiben a munkáltatónak nincs ráhatása, illetve befolyása a fent leírtakra (például a használt anyag állapotára), akkor a kárfelelőssége sem áll fenn.

A fentiek alapján a jogalkotó szándéka egyértelmű, vagyis az objektív munkáltatói kárfelelősség megtartásával, de a kimentési okok jelentős bővítésével is a polgári jogviszony felé közelíti a munkáltatói kárfelelősséget.

További tartalom:

2. Az egészségkárosodással kapcsolatos munkáltatói kárfelelősség jogalapja
3. Bizonyítási teher
4. Baleset, munkabaleset, foglalkozási megbetegedés
5. Üzemi baleset
6. A munkabaleset, az üzemi baleset és a munkáltatói kárfelelősség elhatárolása
7. A baleseti ellátások és a kárfelelősség alapján járó kártérítés
8. Foglalkozás körében elkövetett veszélyeztetés

A teljes cikket a HR&Munkajog októberi számában olvashatják. Megrendelhető papíralapon és online verzióban is, valamint csomagban más online termékekkel együtt. 


Kapcsolódó cikkek

2024. június 26.

Fókuszban a kiberbiztonság és a kibercsalások elleni védekezés

Hetedik alkalommal rendezte meg a Magyar Nemzeti Bank (MNB) és a keretei között működő Pénzügyi Békéltető Testület (PBT) az Alternatív Vitarendezési Konferenciát 2024. júniusában. A rendezvényen neves hazai és külföldi szakemberek mutatták be, hogy a kibercsalások milyen kihívások elé állítják az alternatív vitarendezés szereplőit.

2024. június 25.

Egy éves az építményi jog – mik a tapasztalatok?

Egy évvel ezelőtt, 2023. június 24-én lépett hatályba a Polgári Törvénykönyv új fejezete, amely az építményi joggal kapcsolatos szabályokat tartalmazza. Dr. Kiss Dávid ügyvéd segítségével megnéztük, hogy egy év alatt miként alakult ennek az új jogintézménynek az alkalmazása, miként viszonyulnak hozzá a hatóságok és milyen értelmezési kérdések merültek fel az alkalmazás során, valamint összeszedtünk, hogy a különböző jogszabályok milyen bizonytalanságokat tartalmaznak és milyen előnyöket biztosítanak az építményi jog alkalmazása esetén.