Nem minden jövőben lejáró időszakos szolgáltatás iránt indított per tartozik az egyéb járadék iránt indított perek körébe
Kapcsolódó termékek: Jogi kiadványok, Ügyvéd Jogtár demo
Nem minden jövőben lejáró időszakos szolgáltatás iránt indított per tartozik az egyéb járadék iránt indított perek körébe, hanem csak azok, amelyek a jogosult megélhetését, ellátását szolgálják. A lakás bérbeadásának hiányából eredő elmaradt vagyoni előny nem tartozik ebbe a körbe függetlenül attól, hogy a jövőben rendszeresen felmerülő károk megtérítésének módjaként a bíróság járadékot is meghatározhat – a Kúria eseti döntése.
Releváns jogszabályhely: 2016. évi CXXX. törvény 408. § (1) bekezdés, 412. § (2) bekezdés, 415. § (1) bekezdés e) pont; 2013. évi V. törvény 6:527. § (2) bekezdés.
Ami a tényállást illeti, az alperes nem adta a felperesnek birtokba a lakást, aki ezért elmaradt vagyoni előnyben jelentkező kára megtérítésére kérte kötelezni az alperest a 2019. január eleje és 2020. április vége közé eső 16 hónapra 1 919 760 Ft összegben, valamint 2020. május 1-jétől a lakás birtokba adásáig havi 119 985 Ft összegben, mert a birtokba nem adott lakást ekkora összegért adhatták volna bérbe.
Az első- és másodfokú eljárás
Az elsőfokú bíróság összegszerűséget érintő módosítással helyt adott a keresetnek, a másodfokú bíróság azonban az ítéletet megváltoztatta, és a keresetet elutasította.
A felülvizsgálati kérelem tartalma
A felperes felülvizsgálati kérelmet terjesztett elő, kérelméhez azonban nem csatolt felülvizsgálat engedélyezése iránti kérelmet. Mert bár a felülvizsgálat kizárt egyes vagyonjogi perekben, de ezek közé nem tartozik bele a tartási vagy élelmezési követelés, egyéb járadék iránt indított perek.
A Kúria megállapításai
A Kúria kiemelte, hogy nincs helye felülvizsgálatnak olyan vagyonjogi perben, amelyben a felülvizsgálati kérelemben vitatott érték az ötmillió forintot nem haladja meg. Ez az értékhatártól függő kizárás nem vonatkozik a közhatalom gyakorlásával kapcsolatos kártérítés, illetve sérelemdíj megfizetése iránt indított perekre, valamint a tartási vagy élelmezési követelés, egyéb járadék iránt indított perekre [Pp. 408. § (1) bekezdés második fordulat]. E jogszabályi rendelkezés célja, hogy a jogosult szempontjából privilegizált egyes vagyonjogi követeléseket kivegyen a felülvizsgálat értékhatáron alapuló kizártsága alól. Így nem minden jövőben lejáró időszakos szolgáltatás iránt indított per tartozik a Pp. 408. § (1) bekezdés második fordulatában meghatározott egyéb járadék iránt indított perek körébe, hanem csak azok, amelyek a jogosult megélhetését, ellátását szolgálják. A lakás bérbeadásának hiányából eredő elmaradt vagyoni előny nem tartozik ebbe a körbe függetlenül attól, hogy a jövőben rendszeresen felmerülő károk megtérítésének módjaként a bíróság időszakonként visszatérően előre fizetendő, meghatározott összegű járadékot is meghatározhat a Ptk. 6:527. § (2) bekezdése alapján. Mindezek alapján a felperesnek felülvizsgálat engedélyezése iránti kérelmet kellett volna előterjesztenie és azt a felülvizsgálati kérelemhez csatolni. Ennek hiányában a Kúria a felülvizsgálati kérelmet visszautasította.
Az ismertetett döntés (Kúria Pfv.I.20.413/2024/4.) a Kúriai Döntések 2024/7. számában 160. szám alatt jelent meg.