Nem minden jövőben lejáró időszakos szolgáltatás iránt indított per tartozik az egyéb járadék iránt indított perek körébe


Nem minden jövőben lejáró időszakos szolgáltatás iránt indított per tartozik az egyéb járadék iránt indított perek körébe, hanem csak azok, amelyek a jogosult megélhetését, ellátását szolgálják. A lakás bérbeadásának hiányából eredő elmaradt vagyoni előny nem tartozik ebbe a körbe függetlenül attól, hogy a jövőben rendszeresen felmerülő károk megtérítésének módjaként a bíróság járadékot is meghatározhat – a Kúria eseti döntése.


Releváns jogszabályhely: 2016. évi CXXX. törvény 408. § (1) bekezdés, 412. § (2) bekezdés, 415. § (1) bekezdés e) pont; 2013. évi V. törvény 6:527. § (2) bekezdés.


Ami a tényállást illeti, az alperes nem adta a felperesnek birtokba a lakást, aki ezért elmaradt vagyoni előnyben jelentkező kára megtérítésére kérte kötelezni az alperest a 2019. január eleje és 2020. április vége közé eső 16 hónapra 1 919 760 Ft összegben, valamint 2020. május 1-jétől a lakás birtokba adásáig havi 119 985 Ft összegben, mert a birtokba nem adott lakást ekkora összegért adhatták volna bérbe.

Az első- és másodfokú eljárás

Az elsőfokú bíróság összegszerűséget érintő módosítással helyt adott a keresetnek, a másodfokú bíróság azonban az ítéletet megváltoztatta, és a keresetet elutasította.

A felülvizsgálati kérelem tartalma

A felperes felülvizsgálati kérelmet terjesztett elő, kérelméhez azonban nem csatolt felülvizsgálat engedélyezése iránti kérelmet. Mert bár a felülvizsgálat kizárt egyes vagyonjogi perekben, de ezek közé nem tartozik bele a tartási vagy élelmezési követelés, egyéb járadék iránt indított perek.

jövőben lejáró időszakos szolgáltatás

A Kúria megállapításai

A Kúria kiemelte, hogy nincs helye felülvizsgálatnak olyan vagyonjogi perben, amelyben a felülvizsgálati kérelemben vitatott érték az ötmillió forintot nem haladja meg. Ez az értékhatártól függő kizárás nem vonatkozik a közhatalom gyakorlásával kapcsolatos kártérítés, illetve sérelemdíj megfizetése iránt indított perekre, valamint a tartási vagy élelmezési követelés, egyéb járadék iránt indított perekre [Pp. 408. § (1) bekezdés második fordulat]. E jogszabályi rendelkezés célja, hogy a jogosult szempontjából privilegizált egyes vagyonjogi követeléseket kivegyen a felülvizsgálat értékhatáron alapuló kizártsága alól. Így nem minden jövőben lejáró időszakos szolgáltatás iránt indított per tartozik a Pp. 408. § (1) bekezdés második fordulatában meghatározott egyéb járadék iránt indított perek körébe, hanem csak azok, amelyek a jogosult megélhetését, ellátását szolgálják. A lakás bérbeadásának hiányából eredő elmaradt vagyoni előny nem tartozik ebbe a körbe függetlenül attól, hogy a jövőben rendszeresen felmerülő károk megtérítésének módjaként a bíróság időszakonként visszatérően előre fizetendő, meghatározott összegű járadékot is meghatározhat a Ptk. 6:527. § (2) bekezdése alapján. Mindezek alapján a felperesnek felülvizsgálat engedélyezése iránti kérelmet kellett volna előterjesztenie és azt a felülvizsgálati kérelemhez csatolni. Ennek hiányában a Kúria a felülvizsgálati kérelmet visszautasította.

Az ismertetett döntés (Kúria Pfv.I.20.413/2024/4.) a Kúriai Döntések 2024/7. számában 160. szám alatt jelent meg.


Kapcsolódó cikkek

2024. július 12.

Aki közterületi ingatlanon fakivágási engedéllyel vagy anélkül fát vág ki a kompenzációs intézkedés alanya lehet

A közterületi ingatlanon engedéllyel, vagy engedély nélkül végzett fakivágás esetén a pótlás mellett vagy helyett kompenzációs intézkedésként a károsult környezeti elem becsült költségével egyenértékű pénzbeli megváltás is előírható. Az a személy, aki közterületi ingatlanon fakivágási engedéllyel vagy fakivágási engedély nélkül fát vág ki a kompenzációs intézkedés alanya lehet – a Kúria eseti döntése.