Szabálysértés lehet az életvitelszerű közterületen tartózkodás


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Egy elfogadásra váró törvényjavaslat gyakorlatilag szabálysértéssé nyilvánítja a hajléktalan életformát.


A T/10749. számú törvényjavaslat a szabálysértésekrõl, a szabálysértési eljárásról és a szabálysértési nyilvántartási rendszerrõl szóló 2012. évi II. törvénynek az Alaptörvény negyedik módosításával összefüggő módosításáról szól.

A tervezet legvitatottabb része az „Életvitelszerű közterületi tartózkodás szabályainak megsértése” szabálysértési tényállás.

A tervezet szerint ha a helyi önkormányzat rendeletében meghatározott közterületen (kijelölt terület) életvitelszerűen tartózkodik, és a kijelölt területet a rendõrség, illetve erre jogosult hivatalos személy felkérése ellenére nem hagyja el, szabálysértést követ el.

A helyi önkormányzat, a főváros tekintetében a fővárosi önkormányzat, rendeletében kijelölheti a közrend, a  közbiztonság, a közegészség  és a kulturális értékek  védelme érdekében a közterület meghatározott  azon  részeit, ahol az  életvitelszerűen megvalósuló  közterületi  tartózkodás jogellenesnek minősül. 

Életvitelszerű tartózkodásnak  tekinthető minden olyan magatartás, amely alapján megállapítható, hogy a kijelölt területen való életvitelszerű tartózkodás a lakó- és tartózkodási  hely,  valamint egyéb szállásra való  visszatérés szándéka nélkül, a kijelölt területen való huzamos tartózkodás érdekében valósul meg, és a kijelölt területen való tartózkodás körülményeibõl, vagy a magatartásból arra lehet  következtetni, hogy a jellemzõen  lakóhelyül szolgáló kijelölt területen végzett tevékenységet  –  így  különösen alvás, tisztálkodás, étkezés, öltözködés, állattartás – az elkövetõ a kijelölt területen rövid időnként visszatérően és rendszer esen végzi.


Kapcsolódó cikkek

2024. június 26.

Fókuszban a kiberbiztonság és a kibercsalások elleni védekezés

Hetedik alkalommal rendezte meg a Magyar Nemzeti Bank (MNB) és a keretei között működő Pénzügyi Békéltető Testület (PBT) az Alternatív Vitarendezési Konferenciát 2024. júniusában. A rendezvényen neves hazai és külföldi szakemberek mutatták be, hogy a kibercsalások milyen kihívások elé állítják az alternatív vitarendezés szereplőit.

2024. június 25.

Egy éves az építményi jog – mik a tapasztalatok?

Egy évvel ezelőtt, 2023. június 24-én lépett hatályba a Polgári Törvénykönyv új fejezete, amely az építményi joggal kapcsolatos szabályokat tartalmazza. Dr. Kiss Dávid ügyvéd segítségével megnéztük, hogy egy év alatt miként alakult ennek az új jogintézménynek az alkalmazása, miként viszonyulnak hozzá a hatóságok és milyen értelmezési kérdések merültek fel az alkalmazás során, valamint összeszedtünk, hogy a különböző jogszabályok milyen bizonytalanságokat tartalmaznak és milyen előnyöket biztosítanak az építményi jog alkalmazása esetén.