Szavatossági jog hibás szoftver esetén


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A jövőben megalkotandó szerzői műre vonatkozó szerződés hibás teljesítése esetén a jogosult a szerzői jogról szóló törvényben meghatározott szavatossági jogokat érvényesítheti. A szerződés eltérő rendelkezése hiányában a mással való kijavíttatás joga nem illeti meg – a Kúria eseti döntése.


A tényállás

A felperes és az alperes között 2005 decemberében jött létre az alperes integrált szállodai, gazdasági, pénzügyi, informatikai rendszerének kialakítására és üzembe helyezésére irányuló szerződés, amelyben a felperes tizenkét havi jótállást vállalt, és jólteljesítési bankgaranciát biztosított az alperes részére. Az elkészült rendszert az alperes 2006 októberétől már éles üzemmódban használta, 2007 áprilisában pedig a tényleges átadás-átvétel is megtörtént. Az alperes a használat során azt tapasztalta, hogy az informatikai rendszer nem működik megfelelően, a felperes pedig, bár vitatta, hogy hibásan teljesített volna, együttműködött a probléma kivizsgálásában. A hiba ismételt felmerülése után az alperes közölte a felperessel, hogy a hiba kijavításával a felperes költségén más vállalkozót bízott meg, ennek fedezetéül pedig ugyanezen a napon lehívott a felperes által szolgáltatott bankgaranciából 5 100 000 forintot

Az első- és másodfokú eljárás

A felperes állítása szerint az alperes jogosulatlanul hívta le a bankgaranciát, ezért kártérítésért fordult a bírósághoz. Hangsúlyozta továbbá, hogy az alperes a felperes szerzői jogaira figyelemmel az általa szolgáltatott szoftver fejlesztésével nem bízhatott volna meg más vállalkozót. Az alperes ellenkérelmében a kereset elutasítását kérte, valamint beszámítási kifogást is előterjesztett.

Az elsőfokú bíróság a keresetet elutasította, az ítéletet azonban a másodfokú bíróság megváltoztatta, és az alperest 5 097 080 forint megfizetésére kötelezte. A bíróság álláspontja szerint, mivel a felek között szerzői mű előállítására és felhasználásának engedélyezésére vonatkozó szerződés jött létre, hibás teljesítés esetén az alperes – a szerződés eltérő rendelkezése hiányában – csak a szerzői jogi törvényben meghatározott szavatossági jogokat érvényesítheti, ezek között pedig a mással való kijavíttatás joga nem lelhető fel. Így ennek ellenértéke sem hárítható át a felperesre, és ezért a bankgarancia indokolatlan lehívásával okozott kárt az alperes köteles megtéríteni. Mindemellett a bíróság az alperes beszámítási kifogását is teljes egészében megalapozottnak ítélte.

Az új Jogtár egyes előfizetési konstrukciói

mellé most táblagépet adunk!

További részletekért kattintson »

A felülvizsgálati indítvány tartalma

Az alperes felülvizsgálati kérelmében a jogerős ítélet hatályon kívül helyezését és az elsőfokú ítélet helybenhagyását kérte a Kúriától.

A Kúria megállapításai

Mivel a felek szerződése jövőben megalkotandó szerzői műre vonatkozott, ezért hibás teljesítés esetén az alperes kijavításra vagy díjmérséklésre tarthat igényt, vagy elállhat a szerződéstől, hangsúlyozta a Kúria. Ettől a szerzői jogi törvényben foglalt diszpozitív előírástól a felek egyező akarattal eltérhettek volna, a szerződés azonban nem tartalmaz e vonatkozásban eltérő rendelkezéseket, így az alperes számára nem biztosít további szavatossági jogokat.

A másodfokú bírósággal egyetértve ezért a Kúria is arra a következtetésre jutott, hogy a más vállalkozóval való kijavíttatás joga nem illette meg az alperest, a kijavítási költség megfizetésére megalapozottan nem tarthatott igényt. Mindezek alapján pedig a jogerős ítéletet hatályában fenntartotta.

Az ismertetett döntés (Kúria Pfv. V. 21.737/2013.) a Kúriai Döntések 2015/1. számában 11. szám alatt jelent meg.

 


Kapcsolódó cikkek

2024. július 26.

Az ítélet kiegészítése

Az ítélet kiegészítésének hivatalból csak akkor van helye, ha a bíróság érdemi döntésében nem rendelkezett olyan kérdésről, amelyről a jogszabály értelmében hivatalból kötelező – a Kúria eseti döntése.

2024. július 19.

Nem minden jövőben lejáró időszakos szolgáltatás iránt indított per tartozik az egyéb járadék iránt indított perek körébe

Nem minden jövőben lejáró időszakos szolgáltatás iránt indított per tartozik az egyéb járadék iránt indított perek körébe, hanem csak azok, amelyek a jogosult megélhetését, ellátását szolgálják. A lakás bérbeadásának hiányából eredő elmaradt vagyoni előny nem tartozik ebbe a körbe függetlenül attól, hogy a jövőben rendszeresen felmerülő károk megtérítésének módjaként a bíróság járadékot is meghatározhat – a Kúria eseti döntése.