Ügyvédi munkadíj a végrehajtásban


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A végrehajtás elrendeléséért járó ügyvédi munkadíjban nem számítható fel a végrehajtás foganatosítása során elvégzendő jogi képviseleti tevékenységért járó ügyvédi díj.


Az elsőfokú bíróság a végrehajtási lapot a kérelemtől eltérően állította ki akként, hogy a végrehajtást kérő részére behajtandó ügyvédi költséget 17 550 Ft-ban határozta meg, amelyből 13 500 Ft az ügyvédi munkadíj és 4 050 Ft a költségátalány. A behajtandó követelés 1 192 000 Ft tőke és perköltség, továbbá ezen összeg után 2012. január 7-étől a kifizetés napjáig járó, az 1959. évi IV. tv. (a továbbiakban: 1959-es Ptk.) 301. § (1) bekezdése szerinti késedelmi kamat. Az elsőfokú bíróság az ügyvédi munkadíjat a 12/1994. (IX. 8.) IM rendelet 2. § (1) bekezdésére, 3. §-ára, 8. § (1) bekezdésére hivatkozással állapította meg a kérelemtől eltérően azzal, hogy a végrehajtást kérő által csatolt díjmegállapodásban foglalt 115 000 Ft + 31 050 Ft áfa összegű ügyvédi munkadíj eltúlzott. A jogi képviselő által hat egyező tartalmú példányban, részben hibásan kitöltött végrehajtási kérelem postai szolgáltató útján való benyújtásával arányban nem állónak ítélte meg a kért összeget. Hivatkozott arra is, hogy a jogi képviselő a 12/1994. (IX. 8.) IM rendelet 1. § (4) bekezdése szerinti általános forgalmi adó fizetési kötelezettségről szóló nyilatkozatot nem csatolt. Az elsőfokú bíróság utalt a Vht. 19. § (2) bekezdésére.

A fellebbezés tartalma

A végrehajtást kérő az elsőfokú bíróság végzésének részbeni megváltoztatását és az ügyvédi munkadíj díjmegállapodásban foglalt összegére történő felemelését kérte. Hivatkozott arra, hogy a végrehajtási kérelem formanyomtatványon való kiállítása és előterjesztése mellett az őt képviselő ügyvédnek meg kellett győződnie arról, hogy a végrehajtás alá vonni kért ingatlan 1/2 része az adós tulajdonában áll-e, el kellett járnia az adós személyi adatainak feltárása érdekében, mert azokat az alapügy iratai nem tartalmazták. Hivatkozott arra is, hogy jogi képviselőjének a végrehajtás foganatosítása során várhatóan számos eljárási cselekménynél kell majd közreműködnie, például részletfizetési megállapodás, végrehajtási kifogással kapcsolatos közreműködés, stb. Utalt arra is, hogy a díjmegállapodásban az áfa fizetési kötelezettség szerepeltetve lett, ezért nincs szükség önálló okiratra e vonatkozásban.

A személyiség és a média a polgári és a büntetőjogban

Számos izgalmas, elgondolkodtató, különböző nézőpontot felvillantó tanulmány szerepel a kötetben, mely felöleli a téma polgári jogi és büntetőjogi vonatkozásait, bemutatva az ide vágó hazai bírói gyakorlatot is.

További információ és megrendelés >>

A Fővárosi Ítélőtábla megállapításai

A fellebbezés csupán az áfa-fizetési kötelezettséggel kapcsolatban alapos, ezt meghaladóan alaptalan.

Az elsőfokú bíróság helyesen járt el a 12/1994. (IX. 8.) IM rendelet 2. § (1) bekezdése értelmében, hiszen e szerint a bíróság az ügyvédi díj összegét indokolt esetben a díjmegállapodáshoz képest mérsékelheti, ha az nem áll arányban a végrehajtási kérelemben foglalt, illetőleg a végrehajtható okiratban feltüntetett főkövetelést, járulékot és költséget magában foglaló együttes összeggel, azaz a végrehajtási ügyértékkel.

Az IM rendelet külön szabályozza a végrehajtás elrendeléséért és a végrehajtás foganatosításáért járó, a végrehajtást kérő jogi képviselőjét megillető ügyvédi munkadíjat. Az IM rendelet 3. §-a értelmében a végrehajtás elrendelése (a végrehajtható okirat kiállítása) iránti kérelem munkadíja a végrehajtási ügyérték 1 %-a, de legalább 4 000 Ft. Az IM rendelet 5. § (1) bekezdése kimondja, hogy a végrehajtás foganatosítása során egy adott végrehajtási cselekménynél való közreműködés munkadíja a végrehajtási ügyérték 1 %-a, de legalább 4 000 Ft. A (2) bekezdés szerint több végrehajtási cselekménynél való közreműködés esetén együttesen a végrehajtási ügyérték 3 %-át nem haladhatja meg az ügyvédi munkadíj, aminek az összege minimálisan 4 000 Ft végrehajtási cselekményenként. A 7. § (1) és (2) bekezdése pedig a jogorvoslat benyújtásáért járó munkadíjat, illetve a jogorvoslat alapján lefolytatott eljárásban való közreműködésért járó munkadíjat tételesen határozza meg.

Az IM rendelet 10. § (1) bekezdése rendelkezik arról, hogy a bíróságnak hogyan kell megállapítania az ügyvéd díját. Az ügy szempontjából releváns szabály szerint a bíróság a végrehajtási kérelem elkészítéséért díjat csak akkor állapít meg, ha azt a díjmegállapodás külön meghatározza, egyébként a díjmegállapodásban foglalt díj a végrehajtási eljárás foganatosítása során elvégzett jogi képviseleti tevékenységért jár.

A fellebbezésben maga a végrehajtást kérő jogi képviselője is előadta, hogy a díjmegállapodásban az ügyvédi munkadíjat arra figyelemmel kötötték ki, hogy a jogi képviselő részben a végrehajtás elrendelésével kapcsolatos tevékenységet végzett el, részben pedig várhatóan a végrehajtási eljárás foganatosítása során is szükség lesz majd jogi képviseleti tevékenységre. Erre tekintettel az IM rendelet 10. § (1) bekezdés második mondat első fordulata szerint a végrehajtás elrendeléséért az ügyvédi díj külön érvényesíthető, de abban nem számolható fel a végrehajtás foganatosításáért járó ügyvédi munkadíj.

Kluwer International
Külföldi jogi e-könyvek

 

Egy kattintásra Öntől!

 

Mindezek alapján a Fővárosi Ítélőtábla úgy ítélte meg, hogy a Fővárosi Törvényszék által megállapított 13 500 Ft ügyvédi munkadíj reális a végrehajtás elrendelésének fázisában végzett jogi képviseleti tevékenységért. A díjmegállapodásban foglalt további összegek érvényesítésére pedig a végrehajtás foganatosítása során, az egyes cselekményeknél való közreműködés esetén illetheti meg a jogi képviselőt, mely kérelem az illetékes önálló bírósági végrehajtónál terjeszthető elő.

Ugyanakkor a végrehajtást kérő jogi képviselője helytállóan hivatkozott arra, hogy a díjmegállapodás tartalmazza, hogy a jogi képviseleti munkadíj áfa-köteles, ennek bíróság előtt való érvényesítéséhez nincs szükség arra, hogy az IM rendelet 1. § (4) bekezdése folytán az ügyvéd külön okiratban is tegyen nyilatkozatot arról, hogy általános forgalmi adó fizetésére köteles.

A kifejtett indokok alapján a Fővárosi Ítélőtábla csupán az áfa összegével emelte fel a végrehajtást kérő részére behajtandó ügyvédi költséget, részben megváltoztatva az elsőfokú bíróság végzését a Vht. 224. § (1) bekezdése, a Pp. 259. §-a és a 253. § (2) bekezdése alapján.

Az ismertetett döntés (Fővárosi Ítélőtábla 2201-3. Pkf. 26 068/2014/1.) a Bírósági Döntések Tára folyóirat 2014/11. számában 188. szám alatt jelent meg.


Kapcsolódó cikkek

2024. április 26.

Így választ jogi adatbázist egy nagy ügyvédi iroda

A DLA Piper magyarországi csapata 1988 óta nyújt jogi szolgáltatásokat hazai és nemzetközi ügyfelei részére, jelenleg az egyik legnagyobb hazai ügyvédi iroda. Mi alapján választ egy ekkora ügyvédi iroda jogi adatbázist? Milyen szempontokat vesznek figyelembe, milyen funkciókat tartanak fontosnak a napi munkavégzés során? Erről beszélgettünk az ügyvédi iroda munkatársával.