Vagyonosodási vizsgálatok: egyre kevesebb a kibúvó


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Egyre gyakoribbak az összefüggések elemzésén alapuló adóellenőrzések: ilyenkor a revizorok egybevetik többek között a bizonylatokat, a helyszíni ellenőrzés adatait, a beszállítóktól nyert adatokat és a dolgozók vallomását. A cég honlapján szereplő adatokkal is vigyázni kell, és a vállalkozások ellenőrzése sokszor vagyonosodási vizsgálathoz vezet, amelyek során egyre kevesebb a kibúvó.


Az interneten fellelhető információk nemcsak a betörők számára lehetnek értékesek, hanem az adóellenőrök is felhasználhatják őket a vizsgálatok során. A vállalkozás honlapján szereplő információk és az ellenőrzés folyamán megállapított céges gyakorlat közötti eltérések kiindulási pontját képezhetik a további keresésnek. Tudom, hogy a mai gazdálkodási körülmények között nagyon megfontolják a vállalkozások, hogy áldozzanak-e honlapjuk frissítésére, de a már régen nem létező munkatársak adatait törölni szükséges, és az árváltozást is át kell vezetni. Egy régi dolgozó esetében természetesen bizonyítani szükséges, hogy a kérdéses személy mikor dolgozott nálunk. (A munkaügyi iratok nem selejtezhetők.)

A világhálóra felkerülő adatok, információk bővülésével pedig az adóhatóság tovább erősíti a nyilvánosan elérhető adatoknak a kockázatelemzés során történő hasznosítását, amely különös jelentőséggel bír akkor, amikor a NAV kiválasztja azokat az internetes értékesítéssel foglalkozó vállalkozásokat, amelyeket ellenőrizni kíván.

Elemzik az összefüggéseket

Az ételek házhozszállításával foglalkozó vállalkozásnál jelentős tételt képez a csomagolóanyag (például a műanyag doboz). Beszerzésének költségei természetszerűleg elszámolhatók az adózás során. A nyugtaadási adatokból megállapítható, hogy egy meghatározott időszakban hány adag ételt szállítottak ki. A csomagolóanyag beszerzési számláiból – a selejtes darabokat is kalkulálva – meghatározható a fogyás, valamint helyszíni szemlével a meglévő készlet. Amennyiben indokolatlanul nagy eltérést találnak a csomagolóanyagok felhasználása és a kiszállított ételek darabszáma (árbevételben megjelenő mennyisége) között, akkor az adóellenőrök további vizsgálatokat folytatnak le a bevallott bevétel valódiságát illetően.

Az összefüggések elemzésén alapuló ellenőrzés előtérbe került a bevételek eltitkolásának feltárására vonatkozó adóellenőrzések során. A különböző bizonylatokon, iratokon, okmányokon szereplő, illetve egyéb forrásból származó információk elemző összehasonlítása, valamint az adatgyűjtésre alapozott megállapítások egyre tágabb teret nyernek az adóhatóság ellenőrzési eljárásában. Például az áru útját a termelőtől illetve gyártótól a végfelhasználóig kísérve, a termelési/kereskedelmi ciklusokra, termékpályákra specializáltan végzett adatgyűjtésre irányuló ellenőrzések hatékony eszközök a csalárd értékesítési láncolatok visszaszorításában. Az adóellenőrzések során az áru valódi útjára vonatkozóan nyert információk jelentős mértékben támogatják a számlázási láncolatba kizárólag az adóelőny realizálása érdekében beiktatott szereplők megtalálását.

A helyszíni ellenőrzés (üzletben, műhelyben, telephelyen, raktárban, mozgó árusítás helyszínén, stb.) fontos ismeretek megszerzését teszi lehetővé az ellenőrzött vállalkozásról.

Az összehasonlító eljárások alkalmazásával gyakran kerül előtérbe a beszerzési számlák és az értékesítés közötti összefüggés valóságtartalmának elemzése. A tényállás tisztázásához tartozik a beszerzési számlákat kiállító vállalkozások ún. kapcsolódó vizsgálata is. Ilyenkor összehasonlítják a beszállítónál szereplő értékesítési adatokat, számlákat, az ellenőrzött cég nyilvántartott beszerzési adataival. Ezzel összefüggésben vizsgálható az értékesítés és a beszerzés összhangja, figyelembe véve a ténylegesen meglévő készletet is.

Ha például egy vendéglátó vállalkozás ellenőrzéséről van szó, akkor a különböző nyilvántartások (pl.: anyaghányad nyilvántartás, kalkuláció, kiszabat, stb.) vagy mintavételezés alapján, esetleg valamely társhatóságot igénybe véve megállapítható a nyersanyag-felhasználás fajlagos egysége. Amennyiben az értékesítés mennyiségéhez képest kirívó a megállapított különbözet egy meghatározott időszakban, – és selejtezési jegyzőkönyveket sem tudnak bemutatni, – akkor további vizsgálatok elvégzése szükséges.

Ilyen esetben az az ellenőrök az alkalmazottakat is nyilatkozattételre kötelezhetik bizonyos kérdésekben:

  • alapanyagok rendelésének gyakorlata,
  • adóigazgatási azonosításra alkalmas nyugtaadás folyamata,
  • ételek megromlásának gyakorisága és az ilyenkor követendő eljárás,
  • vendégek átlagos létszáma napszakonként hét közben és hétvégén, stb.

Több pénztárgép, keményebb vizsgálat

A pénztárgéppel dolgozó vállalkozások mindig számíthatnak helyszíni ellenőrzésre. Jellemző eljárás, hogy a vállalkozás számítógépén szereplő adatállományt lemásolják és összehasonlítják a pénztárgép adómemóriájával, valamint a könyvelés és a bevallások adataival.

Több pénztárgép alkalmazása esetén feltétlenül szükséges megállapítani azok eredetét, szabályos nyugtakibocsátását, karbantartását, kiíratását, valamint azt, hogy mindegyik gép adata belekerül-e a könyvelésbe és a bevallásokba.

Céginfo.hu – az üzleti információ

Ha szeretne részletesebb információhoz jutni meglévő vagy leendő üzleti partnereiről, üzleti érdekeltségeikről, pénzügyi helyzetükről, akkor látogasson el a ceginfo.hu oldalra!

A saját igényei alapján kiválasztott előfizetési modulokat itt rendelheti meg

Kik következnek?

A NAV tájékoztatója szerint, a 2013. évben ellenőrizendő főbb tevékenységi körök a szolgáltató szektorban a következők:

  • nagykereskedelem (különösen a cukor, édesség nagykereskedelem, az élőállat- és a hús-, húskészítmény nagykereskedelme; az elektronikus és egyéb háztartási cikk-, a számítógép, szoftver-, elektronikus, híradás-technikai berendezés és alkatrészei nagykereskedelme; a vegyes termékkörű ügynöki-, illetve vegyes termékkörű nagykereskedelem;)
  • dísznövény, vetőmag, műtrágya kiskereskedelem;
  • munkaerő-piaci szolgáltatás;
  • biztonsági, nyomozói tevékenység.

Az ipari ágazatban pedig:

  • a hús-, baromfihús-készítmény gyártása, és
  • a műanyag csomagolóeszköz-, műanyag építőanyag gyártása

vizsgálandó.

Vagyonosodási vizsgálat: nem lesz mentség

Végül említsük meg a vagyonosodási vizsgálatokat is, melyek gyakran összefüggnek a vállalkozás ellenőrzése kapcsán megismert adatokkal. Eljárás indulhat adócsalás-gyanús ügyletekkel érintett magánszemélyek esetében, vagy a csőd-, a felszámolási és a kényszertörlési eljárások alá került adózók vagyonával kapcsolatban, esetleg egy bejelentés alapján.

2013 júliusától az adóhatóság az eddiginél jóval könnyebben és gyorsabban juthat a pénzintézetek elektronikus megkeresésével a vizsgált magánszemélyekkel kapcsolatos bankadatok birtokába. Nehezítheti az adózók helyzetét, hogy ún. kötött bizonyítási rendszer lép életbe azokban az esetekben, amikor a magánszemély a vagyonosodásának forrásaként olyan fedezetet jelöl meg, amelyet 2006. szeptember 15. után szerzett. Ez lényegében azt jelenti, hogy az elévülési időn kívüli jövedelemszerzés forrásának, a szerzés tényének és időpontjának igazolásául csak közhiteles nyilvántartás, jogerős bírósági vagy hatósági határozat, illetve egyéb közokirat, bankszámlakivonat adatai szolgálhatnak.

Az a magánszemély tud a legtöbbet veszíteni egy vagyongyarapodási vizsgálat során, aki bízva a saját szabályos eljárásában egyedül és azonnal beleugrik a revizor kérdéseinek megválaszolásába. Írásbeli válaszadáshoz kell ragaszkodni a vizsgálat során és szakértőt igénybe venni! Ennek oka a vizsgálati módszerekben keresendő, melyet az adózó nem ismer. Nagyon sajátosan, pénzforgalmi szemléletben értelmezi az adóhatóság az általa készített vagyonmérleget, amire előzetesen fel kell készülni, hiszen pont a készpénzforgalom bizonyítható a legkevésbé.


Kapcsolódó cikkek

2024. június 26.

Fókuszban a kiberbiztonság és a kibercsalások elleni védekezés

Hetedik alkalommal rendezte meg a Magyar Nemzeti Bank (MNB) és a keretei között működő Pénzügyi Békéltető Testület (PBT) az Alternatív Vitarendezési Konferenciát 2024. júniusában. A rendezvényen neves hazai és külföldi szakemberek mutatták be, hogy a kibercsalások milyen kihívások elé állítják az alternatív vitarendezés szereplőit.

2024. június 25.

Egy éves az építményi jog – mik a tapasztalatok?

Egy évvel ezelőtt, 2023. június 24-én lépett hatályba a Polgári Törvénykönyv új fejezete, amely az építményi joggal kapcsolatos szabályokat tartalmazza. Dr. Kiss Dávid ügyvéd segítségével megnéztük, hogy egy év alatt miként alakult ennek az új jogintézménynek az alkalmazása, miként viszonyulnak hozzá a hatóságok és milyen értelmezési kérdések merültek fel az alkalmazás során, valamint összeszedtünk, hogy a különböző jogszabályok milyen bizonytalanságokat tartalmaznak és milyen előnyöket biztosítanak az építményi jog alkalmazása esetén.