A srí lankai polgárháború máig kísért


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Egy emberi jogi szervezet büntetőeljárást kezdeményezett a sri lankai hadsereg volt vezetőjével szemben, aki állításuk szerint a 2009-es sri lankai polgárháború alatt háborús bűncselekményeket követett el és emberi jogokat is megsértett az elrendelt intézkedéseivel.


A vád szerint a hadsereg parancsnokaként olyan csapatokat irányított, amelyek kínzásokat követtek el és embereket öltek, valamint számos civil eltűnéséért is felelősnek tartják őket. Az állítólagos cselekményeket Jayasuriya tábornok a Tamil Tigrisek elleni háború utolsó szakaszában követte el.

Az emberi jogi szervezet ügyvédje szerint a most feltárt bűncselekmények egy elfeledett népirtást hoztak a felszínre, de remélhetőleg a demokratikus országok végre tesznek valamit a felelősök megbüntetéséért. Az ügyvéd bejelentette, hogy Brazíliában és Kolumbiában már kezdeményezték az eljárást a tábornokkal szemben, aki feltehetőleg Brazíliában bujkál. A napokban pedig Argentinában, Chilében és Peruban is meg fogják indítani az eljárást Jayasuriya ellen.

A nemzetközi közösség felszólította Sri lankát, hogy számoltassa el a 2009-es polgárháború felelőseit. Az ENSZ emberi jogi főképviselőjének a helyzetről készített jelentése szerint a srí lankai igazságszolgáltatás még nem felel meg a nemzetközi elvárásoknak, ezért egyelőre nem várható a helyzet megnyugtató rendezése.

A Srí Lankai Helyreállításért Felelős Bizottság javasolta, hogy az országban állítsanak fel egy vegyes bíróságot, amely részben belföldi részben külföldi bírákból áll és ez a bíróság vizsgálja ki az elkövetett háborús bűncselekményeket.

Az ENSZ jogi szakértőjének véleménye szerint Srí Lanka a nyolc évvel ezelőtti polgárháború lezárása után még mindig kínozza az áldozatokat. Az ENSZ kisebbségekkel foglalkozó független szakértője, Izsák-Ndiaye Rita sürgette Srí Lankát, hogy gondoskodjon jobban a kisebbségek védelméről. Az ENSZ 2015-ben publikált jelentésében szintén valószínűnek tartotta a háborús bűncselekmények elkövetését és az USA háborús bűncselekményekkel foglalkozó főképviselőjével, valamint a brit miniszterelnökkel, David Cameronnal együtt sürgette azok kivizsgálását.

(jurist.org)

[htmlbox BDT]

Kapcsolódó cikkek