Elbukott Katalónia függetlensége?


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Csütörtöki döntésében a spanyol alkotmánybíróság felfüggesztette a Katalónia Spanyolországtól való függetlenségéről szóló népszavazást. A Katalán Parlament annak ellenére fogadta el a népszavazásról szóló jogszabályt, hogy bizonyos kérdésekben még nem állapodott meg a spanyol kormánnyal.


A bíróság azonnali intézkedést hozott a határozat végrehajtására, amely megtiltja a Katalán Parlamentnek, hogy figyelmen kívül hagyja vagy megkerülje a bíróság felfüggesztő döntését. Az alkotmánybíróság döntése megtiltja a Katalán Parlamentnek a választási tisztviselők kijelölését, a nyilvántartási rendszer létrehozását, illetve a népszavazás népszerűsítését. A bíróság arra is felhívta a Katalán Parlament figyelmét, hogy büntetőjogi jogkövetkezményei is lehetnek annak, ha az alkotmánybíróság döntése ellenére elkezdik a népszavazási eljárást. Mariano Rajoy miniszterelnök korábbi nyilatkozatában kérte az alkotmánybíróságot függessze fel a népszavazást, tekintettel a spanyol alkotmányra, amely szerint a nemzet egy és „oszthatatlan”. A katalán kormány a népszavazás felfüggesztése ellenére nyomást kíván gyakorolni az alkotmánybíróságra annak érdekében, hogy a referendumot alkotmányosan megengedhetőnek minősítsék.

A Katalónia függetlenségéről szóló népszavazás a 2008-as gazdasági világválságra vezethető vissza és onnantól folyamatosan napirenden van. A spanyol alkotmánybíróság 2015-ben alkotmányellenesnek minősítette és megsemmisítette a Katalón Parlament azon döntését, amely szerint idén év végétől Katalónia Spanyolországtól független államként létezik. A spanyol legfelsőbb bíróság 2015 szeptemberében egy eljárásban idézést küldött a katalán miniszterelnöknek a 2014-es függetlenségi népszavazásban betöltött szerepének tisztázása érdekében. Mas miniszterelnök 2014-ben kelt végzésében népszavazás kiírását sürgette a Spanyolországtól való elszakadás és Katalónia függetlenségének érdekében, amely jelentős politikai feszültséget szült a katalán és a spanyol kormány között. 2014 februárjában pedig a spanyol parlament utasította el a katalán népszavazási kezdeményezést, amely arról kérdezte volna a választókat, hogy akarják-e, hogy Katalónia önálló állammá váljon, és igenlő válasz esetén akarják-e, hogy független állam legyen. Végül az alkotmánybíróság állította le a népszavazást, mert alkotmányellenesnek minősítette azt.

(jurist.org)

[htmlbox Jogászvilág_hírlevél]

Kapcsolódó cikkek

2024. április 25.

Így működik a közösségi finanszírozás

A fintech-forradalom egyik mérhető sikertörténete, hogy miként vált az adomány és előfizetés jellegű közösségi finanszírozás a hagyományos forrásgyűjtési módszerek – mint a klasszikus banki finanszírozás vagy a kockázati tőkebefektetések – alternatívájává. Ebből a gyors fejlődésből az is következik, hogy kevésbé egységes a kép a köztudatban a „crowdfunding” jelenségről. Hány formája van? Melyek esnek szabályozás alá? Kik a szereplők a folyamatban? Milyen jogszabályok vonatkoznak rá?  Hogyan adóznak? Sok-sok tisztázandó körülmény közül a fő kérdés mindenekelőtt azonban az, hogy megjelennek-e erre szakosodott szolgáltatók Magyarországon is. A Jalsovszky Ügyvédi Iroda összefoglalójából sok kérdésre választ kapunk.

2024. április 25.

NMHH: reklámriport miatt bírságolt a médiatanács

Túlmutatott a támogatás megengedett keretein a Trendmánia című műsorszám december 16-án sugárzott adása, ezzel a TV2 megsértette a törvényi rendelkezést, a médiatanács emiatt megbírságolta a médiaszolgáltatót – közölte a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) kommunikációs igazgatósága