Több magyar beadvány érkezett Strasbourgba


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Idén az első fél évben 3247 magyar beadvány érkezett a strasbourgi székhelyű Emberi Jogok Európai Bíróságához, tavaly 1451 – írta a Magyar Idők pénteki számában.


A testület a beadványok zömét elutasítja, az elmúlt évek magyar adatai szerint átlagosan az indítványok 5-10 százaléka jut el bírósági szakaszba. Többnyire perek elhúzódása és börtönviszonyok miatt fordulnak Strasbourghoz.

A bíróság idén eddig 404 beadványt küldött meg észrevételezésre a magyar kormánynak és 74 magyar vonatkozású döntést hozott.

Az 1451 tavalyi magyar beadványból 1363-at utasított el a bíróság és 44 ügyben hirdetett ítéletek, ezek közül 42-ben állapította meg az emberi jogi egyezmény megsértését. Az egyezmény védi többek között az élethez, a tisztességes eljáráshoz, a véleménynyilvánításhoz, a gondolat-, lelkiismereti és vallásszabadsághoz fűződő jogot, továbbá tilalmazza többek között a kínzást, megalázó, embertelen bánásmódot.

Tavaly decemberben, illetve idén januárban például csaknem félmilliárd forint kártérítést ítélt meg a strasbourgi bíróság 92 magyar rabnak fogvatartásuk körülményei miatt. Jelenleg is folyamatban vannak a bírói nyugdíjkorhatár 70 évről 62-re történő leszállítása nyomán indított eljárások, továbbá rokkantsági, öregségi nyugdíjak kifizetésével, valamint egy lelkész elbocsátásával kapcsolatos ügyek.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. április 25.

Így működik a közösségi finanszírozás

A fintech-forradalom egyik mérhető sikertörténete, hogy miként vált az adomány és előfizetés jellegű közösségi finanszírozás a hagyományos forrásgyűjtési módszerek – mint a klasszikus banki finanszírozás vagy a kockázati tőkebefektetések – alternatívájává. Ebből a gyors fejlődésből az is következik, hogy kevésbé egységes a kép a köztudatban a „crowdfunding” jelenségről. Hány formája van? Melyek esnek szabályozás alá? Kik a szereplők a folyamatban? Milyen jogszabályok vonatkoznak rá?  Hogyan adóznak? Sok-sok tisztázandó körülmény közül a fő kérdés mindenekelőtt azonban az, hogy megjelennek-e erre szakosodott szolgáltatók Magyarországon is. A Jalsovszky Ügyvédi Iroda összefoglalójából sok kérdésre választ kapunk.

2024. április 25.

NMHH: reklámriport miatt bírságolt a médiatanács

Túlmutatott a támogatás megengedett keretein a Trendmánia című műsorszám december 16-án sugárzott adása, ezzel a TV2 megsértette a törvényi rendelkezést, a médiatanács emiatt megbírságolta a médiaszolgáltatót – közölte a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) kommunikációs igazgatósága