Képmáshoz való jog érvényesítése anyagi határidővel


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A képmáshoz való jog érvényesítése iránt indított per esetén a keresetindítási határidő anyagi jogi jellegű, a sérelem orvoslása iránti kérelemben foglaltak teljesítésére rendelkezésre álló határidő utolsó napjától számított 15 nap alatt a keresetlevélnek meg kell érkeznie a bírósághoz – a Fővárosi Ítélőtábla esti döntése.


Ami a tényállást illeti, az I. rendű alperes szerkesztésében megjelenő internetes oldalon 2015. június 29-én került sor a „Végleges: július 31-én bezár G. luxusáruháza” című cikkhez készített videoriport megjelentetésére. A felperes az I. rendű alpereshez 2015. július 28-án eljuttatott kérelmében kérte a jogsértő módon készített videofelvétel felhasználásának abbahagyását, valamint megfelelő elégtételadás címén bocsánat kérését 15 napon belül a levél kézhezvételét követően. A felperes által biztosított határidő 2015. augusztus 12. napján lejárt. A felperes 2015. augusztus 27. napján adta fel ajánlott küldeményként keresetlevelét, amely az elsőfokú bírósághoz 2015. augusztus 31. napján érkezett. 

Az elsőfokú bíróság eljárása

Az elsőfokú bíróság ítéletével a keresetet elutasította. A felperes keresetét a Pp. 346/A. § (1) bekezdésében, a 346. § (1), (3) bekezdésében foglaltakra figyelemmel bírálta el.

Az alperesi védekezésre tekintettel a bíróság elsőként abban foglalt állást, hogy a felperesi igényérvényesítés elkésett-e. E körben arra az álláspontra helyezkedett, hogy a 2015. június 29-ei írás illusztrációjaként felhasznált felperesi képmást tartalmazó videófelvétel közzétételét követően a 2015. július 28-án az alperesi sajtószervhez eljuttatott kérelem határidőben érkezett. Miután az alperesek nem tettek eleget a kérelemben foglaltaknak a Pp. 346/B. § (3) bekezdésében írt 15 napos határidőn belül, a 15. napon postára adott kérelmével a felperes a peres eljárást határidőben indította meg.

A bíróság kifejtette, hogy a 2013. szeptember 12-ei első képmás készítésekor és a felhasználáskor hatályos régi Ptk. 80. §-a, de az új Ptk. a 2015. június 29-ei újbóli felhasználáskor hatályos 2:48. § (1) bekezdése is általános érvénnyel rögzíti, hogy képmás vagy hangfelvételek készítéséhez és felhasználásához az érintett személy hozzájárulása szükséges. Osztotta ugyanakkor azt az alperesi álláspontot, hogy nyilvános közéleti szereplésnek tekinthető – a riport körülményeire, az ábrázolás véletlenszerűségére is figyelemmel – az, hogy a felperes a luxusáruház előtt sétál, ott parkol a nagy értékű terepjárójával, így a sajtó számára a szabad felhasználás lehetősége adott az új Ptk. 2:48. § (2) bekezdésének második mondata értelmében. A felperes bemutatásának, spontán rögzítésének apropóját az adás témája adta, jelesül az, hogy kik vásárolhatnak Magyarországon egy ilyen luxusáruházban. A felperes bemutatása nem öncélúan történt, aktualitását a helyszínen tartózkodása adta.

A bíróság a sajtószabadságra, a közügyek szabad vitatásának jogára hivatkozással úgy foglalt állást, hogy a közéletre hatással bíró, a sajtókritikák össztüzében álló felperes közéleti szereplőnek tekinthető, korábban maga is a nyilvánosság elé lépett. A közéletben betöltött szerepére, a kormányzati kommunikációban való részvételére, a vitatott és széleskörűen taglalt jövedelmi helyzetére figyelemmel tűrni köteles az alperes általi megjelenítést. A rövid bejátszás a felperes társadalmi megítélésén nem ront, az ábrázolása az emberi méltóságot nem sérti.

 

A fellebbezés tartalma

Az elsőfokú bíróság ítéletével szemben a felperes terjesztett elő fellebbezést, amelyben az elsőfokú határozat megváltoztatását és a keresetének helyt adó döntés meghozatalát kérte. Hivatkozott arra: irreleváns az elsőfokú bíróság azon fejtegetése, hogy nyilvános közéleti eseménynek tekinthető-e egy luxusáruház megnyitója, mivel a filmezés idején nem volt megnyitó. A bíróság megalapozatlanul jutott arra a következtetésre, hogy a luxusáruház előtt parkol, a Mercedes terepjáró nem köthető a személyéhez. Tévesen került sor annak megállapítására is, hogy az áruházból lépett ki, csupán az állapítható meg a felvételről, hogy az Andrássy úton sétál. Szintén téves az a megállapítás, hogy a kormányzati kommunikáció kialakításában elismerten vesz részt, ilyen elismerés nem volt sem részéről, sem a kormányzat felől. Nem áll jogviszonyban egyetlen kormányzati szervvel sem, közfunkciót nem tölt be, politikusnak nem minősül. Amiatt, hogy a sajtó valótlanságokat ír személyére vonatkozóan, nem minősülhet közszereplőnek. E vonatkozásában a nyilvánosság önkéntes és tudatos vállalása sem állapítható meg. Annak megítélése során, hogy az adott szituációban való megjelenése közszereplésnek minősül-e, az elsőfokú bíróság hibásan mérlegelt, de az ügy megítélése során nincs is jelentősége annak, hogy közszereplő vagy sem, mivel a videóra vett helyzet nem minősülhet közszereplésnek. Nem helytálló megállapítás az sem, miszerint az a körülmény, hogy egy luxusáruház közelében tartózkodik, közügy.

Az alperesek fellebbezési ellenkérelmükben az elsőfokú határozat helybenhagyása mellett érveltek. Kiemelték, hogy köztudomású tény, hogy a felperes közéleti szereplő.

 

A Fővárosi Ítélőtábla megállapításai

A Fővárosi Ítélőtábla kiemeli, hogy a perbeli jogvita elbírálásakor a 2015. április 2-ától hatályos Pp. 346/A. § és a 346/B. § szabályai alapján kellett eljárni. A Pp. 346/B. § (1) bekezdése szerint, ha a képmás vagy hangfelvétel készítője, illetve felhasználója a sérelem orvoslása iránti kérelemben foglaltakat nem teljesíti az arra biztosított, napokban megállapított határidőben, a kérelmet előterjesztő fél ellene az e fejezetben foglaltak szerint keresetet indíthat. A keresetben a felperes a Ptk. 2:51. § (1) bekezdés a)-d) pontjában foglaltak alkalmazását kérheti. A személyiségi jogok megsértése egyéb szankcióinak alkalmazása iránt külön per indítható. A (3) bekezdés szerint a keresetet a sérelem orvoslása iránti kérelemben foglaltak teljesítésére rendelkezése álló határidő utolsó napjától számított 15 nap alatt kell megindítani. A határidő elmulasztása esetén igazolásnak (106-110. §) van helye. Ha az, aki a képmás vagy hangfelvétel készítőjének, illetve felhasználójának minősül, nem természetes személy, félként jár el akkor is, ha egyébként nincs perbeli jogképessége (48. §).

Visszatérve a tényállásra, az Ítélőtábla megállapította, hogy az I. rendű alperes szerkesztésében megjelenő internetes oldalon 2015. június 29-én került sor a videoriport megjelentetésére. A felperes az I. rendű alpereshez 2015. július 28-án eljuttatott kérelmében kérte a jogsértő módon készített videofelvétel felhasználásának abbahagyását, valamint megfelelő elégtételadás címén bocsánat kérését 15 napon belül a levél kézhezvételét követően. Így a felperes által biztosított határidő 2015. augusztus 12. napján lejárt. Ehhez képest 2015. augusztus 27. napjáig kellett volna keresetlevelének beérkezni a bíróságra, ugyanakkor a felperes ezen a napon adta fel ajánlott küldeményként keresetlevelét, amely az elsőfokú bírósághoz 2015. augusztus 31. napján érkezett. A Pp. 346/B. §-ában foglalt szabályozásból következően a képmásper megindításának egyik alapvető feltétele a keresetindítási határidő betartása: a pert a sérelem orvoslása iránti kérelemben tűzött teljesítésre rendelkezésre álló határidő utolsó napjától számított 15 nap alatt kell kezdeményezni. A perindítási határidő megtartásával kapcsolatosan a 4/2003. Polgári Jogegységi Határozatban foglaltakra kell figyelemmel lenni, mely szerint a keresetlevél benyújtására a jogszabályban megállapított határidő számítására – amennyiben a jogszabály másként nem rendelkezik – a Pp. 105. § (4) bekezdésében foglaltak nem alkalmazhatók. A képmásper megindításával kapcsolatos határidő helyes értelmezése tehát az, hogy a keresetlevélnek a 15 napos határidőn belül meg is kell érkeznie a bírósághoz. A perindítási határidőt nem lehet megtartottnak tekinteni akkor, ha a felperes a keresetlevelét a határidő utolsó napján ajánlott küldeményként postára adta. A keresetlevél késedelmes benyújtása esetén, ha a keresetlevél előterjesztésére megállapított határidő – jogszabály kifejezett rendelkezése folytán – jogvesztő, vagy a mulasztás kimentésére előírt igazolással (Pp. 107-110. §) a fél nem él, illetve az alaptalan, a keresetlevelet idézés kibocsátása nélkül hivatalból el kell utasítani [Pp. 130. § (1) bekezdés h) pont], ennek elmaradása esetén a pert meg kell szüntetni [Pp. 157. § a) pont].

Fentiekből következően a keresetlevél elkésett. A felperes a perindítási határidő elmulasztása miatt igazolási kérelemmel nem élt, ezért az elsőfokú bíróságnak a keresetlevél idézés kibocsátása nélkül történő elutasításáról kellett volna határoznia.

Mindezek alapján a másodfokú bíróság a Pp. 251. § (1) bekezdése értelmében a rendelkező részben foglaltak szerint a pert megszüntette és az elsőfokú bíróság ítéletét hatályon kívül helyezte.

 

Az ismertetett döntés (Fővárosi Ítélőtábla 2. Pf. 21 449/2015/4/II.) a Bírósági Döntések Tára folyóirat 2016/5. számában 79. szám alatt jelent meg.


Kapcsolódó cikkek

2024. április 26.

Így választ jogi adatbázist egy nagy ügyvédi iroda

A DLA Piper magyarországi csapata 1988 óta nyújt jogi szolgáltatásokat hazai és nemzetközi ügyfelei részére, jelenleg az egyik legnagyobb hazai ügyvédi iroda. Mi alapján választ egy ekkora ügyvédi iroda jogi adatbázist? Milyen szempontokat vesznek figyelembe, milyen funkciókat tartanak fontosnak a napi munkavégzés során? Erről beszélgettünk az ügyvédi iroda munkatársával.

2024. április 24.

Szolgáltató közigazgatás – 3. rész

Alábbi cikksorozatunk betekintést ad a Szolgáltató közigazgatás – A tájékoztatáshoz való jog a magyar szociális ellátórendszerben című Wolters Kluwer-kiadvány egyes részleteibe.