Útkeresés a bizonytalanságban: szabályozási homokozók a vállalati mindennapokban
A cikksorozat második része gyakorlati módon és a szabályozási homokozók példáján keresztül arra keresi a választ, mit jelenthetnek ezek a vállalati mindennapokban.
Kapcsolódó termékek: Jogi kiadványok, Ügyvéd Jogtár demo
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
A jövő jogászáról szóló felmérés legújabb eredményei szerint a változás ütemének, a megfelelőség összetettségének és a tehetségekkel kapcsolatos nehézségeknek a fokozódásával egyre nagyobb nyomás nehezedik a jogi szakemberekre.
A jogászok minden eddiginél nagyobb mértékben folyamodnak segítségért a jogi technológiákhoz
(2022. szeptember 14.) – A szabályszerűség fokozódó összetettsége, az ügyfelek újonnan felmerülő elvárásai, a tehetségekkel kapcsolatos nehézségek és a produktivitás iránti igények még soha nem tapasztalt nyomás alá helyezik a jogi szakembereket, derül ki a Wolters Kluwer legújabb nemzetközi kutatásának, a jövő jogászáról szóló 2022. évi felmérésnek a megállapításaiból. A felmérés emellett arra is rávilágított, hogy komolyabb előrelépésre van szükség, ugyanis a legtöbb jogi szakember úgy véli, hogy nem készült fel kellőképpen az előtte álló legfontosabb kihívásokra és lehetőségekre.
Egyre több jogi szakember folyamodik jogi technológiákhoz segítségért, mivel nehézséget okoz neki, hogy lépést tartson a kialakuló trendekkel és a fokozódó igényekkel. Európában és az USA-ban is élénkülnek a beruházások és a kereslet a jogi technológiai megoldások terén: a technológia immár egyértelműen központi szerepet tölt be a teljesítmény és a produktivitás javításában, az ügyfelek és az ügyvédi irodák közötti kapcsolatok erősítésében, valamint a tehetségekkel szembeni elvárások fokozódásában. A felmérés megállapításai:
„Munkájuk során eleve nagy nyomás nehezedik a jogászokra, és A jövő jogászáról szóló 2022. évi felmérésből is kiderül, hogy a jogi szakmára ható trendek felgyorsulásával egyre fokozódnak az igények” nyilatkozta Martin O’Malley, a Wolters Kluwer Legal & Regulatory ügyvezetője, majd hozzátette: „A nyomás pedig csak tovább növekszik, mivel a jogászok csupán mintegy harmada tartja magát nagyon jól felkészültnek e trendekre. Miközben a jogi szakemberek igyekeznek fejleszteni a készségeiket, a felmérés szerint a szervezetek minden korábbinál nagyobb mértékben folyamodnak a technológiához a teljesítményük növelése érdekében.”
A Wolters Kluwer jövő jogászáról szóló 2022. évi felmérése az Egyesült Államokban és tíz európai országban dolgozó 751 jogi szakember meglátásait tartalmazza. A felmérés immár negyedik éve nyújt időszerű áttekintést a jogi szakmán belüli trendek, készségek és változások Covid19-válság előtti és utáni alakulására vonatkozó referenciaadatokkal, és megvizsgálja, mennyire felkészültek a szervezetek a teljesítményük további növelésére.
A felmérés főbb megállapításai
Vezető trendek
Az elkövetkező három évben várhatóan az alábbi vezető trendek gyakorolják majd a legnagyobb hatást a jogi ágazatra:
Még a 36%-ot sem éri el azoknak a jogászoknak az aránya, akik szerint a szervezetük nagyon jól felkészült arra, hogy lépést tartson az említett trendekkel.
Az újonnan megjelenő, illetve előtérbe kerülő jogi szakterületek tekintetében szintén fontos trend tapasztalható, amely a jogászokat is érinti:
Emellett 2022-ben egyértelműen kirajzolódott az a trend, hogy változóban vannak a jogi munkamódszerek és az e munkát végzők személye. Mindegyik területen növekedés tapasztalható az előző évekhez képest:
A 2022. évi megállapítások az előző évek felméréseinek eredményeire is épülnek a teljesítménytrendek tekintetében, amelyek azt mutatják, hogy a technológiát maradéktalanul kihasználó jogi szervezetek felülmúlják azokat a szervezeteket, amelyek nem így tesznek.
Tehetségekkel kapcsolatos gondok
A jogi szervezetek az elmúlt évben megérezték a „nagy felmondási hullám” hatásait, és a felmérés megállapításai szerint további nehézségek várhatók a tehetségeket illetően:
A szervezetek nem készültek fel megfelelően a tehetségek lemorzsolódására. Mindössze:
A tehetségek nélkülözhetetlennek tartják a technológiát:
Javulnak az ügyfelek és az ügyvédi irodák közötti kapcsolatok
Az ügyfelek az ügyvédi irodákkal fennálló és leendő kapcsolataikban egyaránt központi jelentőséget tulajdonítanak a technológiai készségeknek:
Az ügyfelek és az ügyvédi irodák közötti kapcsolatok összességében véve javultak, mégis nagyobb az irodaváltás kockázata:
A Wolters Kluwer A jövő jogásza 2022. évi felméréséről készült teljes jelentés letölthető, amely további megállapításokat tartalmaz az ügyvédi irodákról, a vállalati jogi osztályokról, technológiáról, tehetségekről és trendekről, és külön részben foglalkozik az ESG hatásaival és a jogi ágazat vezető gondolkodóinak meglátásaival.
A Wolters Kluwer jövő jogászáról szóló 2022. évi felméréséről
A Wolters Kluwer Legal & Regulatory divíziójának a jövő jogászáról szóló 2022. évi felmérése keretében 751 jogásszal készült kvantitatív interjú ügyvédi irodákban, jogi osztályokon és üzleti szolgáltató cégeknél az Egyesült Államokban és tíz európai országban – az Egyesült Királyságban, Németországban, Hollandiában, Olaszországban, Franciaországban, Spanyolországban, Lengyelországban, Belgiumban, Svédországban és Magyarországon. Azt vizsgáltuk, hogy az ügyfelek elvárásai, a technológia és más tényezők milyen hatással vannak a jog jövőjére a legfontosabb területeken, és hogyan készülnek fel a jogi szervezetek e változásokra. A felmérést a Wolters Kluwer megbízásából az egyik vezető nemzetközi kutatóvállalat folytatta le online formában, 2022. május 16. és június 3. között.
A cikk a Wolters Kluwer Hungary Kft. termékeire/szolgáltatásaira vonatkozó reklámot tartalmaz.
A cikksorozat második része gyakorlati módon és a szabályozási homokozók példáján keresztül arra keresi a választ, mit jelenthetnek ezek a vállalati mindennapokban.
A Jövő Jogásza Podcast Különkiadásában a jogász társadalom életében meghatározó szerepet betöltő jogászoktól, vezetőktől kapunk betekintést abba, hogyan viszonyulnak a jogi munka digitalizációjához. Dr. Megyeri Andrea és Dr. Ungváry Botond ezúttal Dr. Herczegh Zsolttal, a Budapesti Ügyvédi Kamara Jogtanácsosi Tagozat elnökével elnökével beszélget.
A kutatók hosszú ideje nem értenek egyet abban, hogy mi minősül nyílt forráskódú mesterséges intelligenciának. Egy befolyásos csoport most felajánlott egy választ.
Köszönjük, hogy feliratkozott hírlevelünkre!
Kérem, pipálja be a captchát elküldés előtt
Ha egy másik hírlevélre is fel szeretne iratkozni, vagy nem sikerült a feliratkozás, akkor kérjük frissítse meg a böngészőjében ezt az oldalt (F5)!
Kérem, válasszon egyet hírleveleink közül!