Válságkezelési keretet mutatott be az Európai Bizottság


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az Európai Bizottság új egységes piaci válságkezelési keretet mutatott be, hogy jövőbeli vész- és válsághelyzetek esetén megőrizze az áruk, a szolgáltatások és a személyek szabad mozgását, valamint a kulcsfontosságú áruk és szolgáltatások folyamatos elérhetőségét – tájékoztatott a brüsszeli testület hétfőn.

Margrethe Vestager, a digitális korra felkészült Európáért felelős uniós biztos a válságkezelési keret bemutatásakor elmondta, az új eszközök lehetővé fogják tenni a gyors és egységes reagálást, hogy újabb válságok esetén biztosítani lehessen az egységes piac nyitottságát, valamint azt, hogy a létfontosságú áruk továbbra is rendelkezésre álljanak.

Az új eszköz kiegyensúlyozott válságkezelési keretet hoz létre az egységes piacot fenyegető különböző veszélyek azonosítására és a piac zökkenőmentes működésének biztosítására. Új mechanizmust biztosít az egységes piac nyomon követésére, a különböző kockázati szintek azonosítására és a megfelelő válasz koordinálására. Létrejön egy tanácsadó csoport is, amely az Európai Bizottság és a tagállamok képviselőiből áll. Feladata az adott helyzet értékelése és a legmegfelelőbb válaszintézkedések ajánlása lesz – közölte.

Az uniós bizottság közleményéből kiderült, a testület ajánlhatja a tagállamoknak, hogy a válság idején fontos áruk rendelkezésre állásának elősegítésére bővítsék vagy módosítsák termelőkapacitásaikat, illetve gyorsítsák fel a termékek engedélyezésének folyamatát. Azt is ajánlhatja a tagállamoknak, hogy a normál körülmények között képzett stratégiai tartalékokat célzottan osszák el.

Rendkívüli körülmények között a brüsszeli testület célzott, adott esetben kötelező információkéréseket intézhet a gazdasági szereplőkhöz. Arra is felkérheti őket, hogy fogadják el a válság idején fontos termékekre vonatkozó elsőbbségi minősített megrendeléseket. Továbbá bizonyos termékek gyorsabb tesztelés és akkreditáció révén gyorsított forgalomba hozatalát rendelheti el, ami vészhelyzetben is biztosítani fogja elérhetőségüket – írták.

A javaslatot az Európai Parlament és az Európai Unió Tanácsa fogja megvitatni. Elfogadása után a rendelet a kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba – közölte az Európai Bizottság.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2022. június 1.

A Bizottság új prioritásokat és új irányítási modellt határoz meg a schengeni övezetben

„A Bizottság a mai napon előterjesztette a schengeni rendszer helyzetéről szóló 2022. évi jelentést. A tavaly kidolgozott schengeni stratégia nyomán a Bizottság most első ízben tesz közzé ilyen jelentést. A jelentés a Bizottság arra irányuló kezdeményezésének részét képezi, hogy megerősítse a schengeni irányítást egy olyan éves jelentés révén, amely bemutatja a schengeni rendszer helyzetét, meghatározza a következő évre vonatkozó prioritásokat és nyomon követi az adott év végéig elért eredményeket. A schengeni rendszer helyzetéről szóló jelentés alapul szolgál majd az európai parlamenti képviselők és a belügyminiszterek megbeszéléseihez a június 2-i schengeni fórumon, illetve a Schengen Tanács június 10-i soron következő ülésén.
2021. június 22.

A Tanács aktualizálta a szabad mozgás korlátozásáról szóló ajánlást

„A Tanács módosította egy korábbi ajánlását, amely koordinált megközelítést javasol a szabad mozgásnak a Covid19-világjárvány miatti korlátozására vonatkozóan. Az aktualizált változat a változó járványügyi helyzetet, a folyamatban lévő oltási kampányokat és az uniós digitális Covid-igazolvány elfogadását tükrözi.