Digitális „túlvilág” – Hogyan kezeljük a közösségi média fiókokat, ha valaki meghal?
Bonyolult és időigényes feladat lehet eldönteni, hogyan kezeljük egy elhunyt barát vagy rokon online jelenlétét, de vannak rá megoldások.
Kapcsolódó termékek: Jogi kiadványok, Ügyvéd Jogtár demo
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
A Wolters Kluwer nemrégiben végzett nem reprezentatív online kutatásában a Jogtár innovációs csapata a nemzetközi kollégákkal közösen arra kereste a választ, hogy mely információk segítenek a legjobban a jogi és adózási szakembereknek a keresett jogi dokumentumok relevanciájának megítélésében. Az alábbiakban olvashatja a kutatási eredmények legfontosabb megállapításait.
A kérdőív során feltett kérdésekre – Magyarországon, Hollandiában, Belgiumban és Csehországban – ügyvédek, jogászok, adószakemberek, közjegyzők adtak visszajelzéseket. Büszkék vagyunk arra, hogy a legtöbb választ a magyar kitöltők adták.
Tapasztalataink és ügyfeleink visszajelzései alapján tudjuk, hogy a jogi adatbázisok felhasználóinak gyakran nehéz megállapítani, hogy egy találati listában szereplő dokumentumok közül melyek a számukra relevánsak. Azt feltételeztük, hogy amennyiben feltüntetjük a dokumentumok metaadatait a találati listában, az segítségül fog szolgálni.
A dokumentumok négy kategóriájában (joganyagok, döntvények, kommentárok, hírek) kerestük a válaszokat az alábbi kérdésekre:
Dokumentumtípusonként eltérő metaadatokra kérdeztünk rá, így többek között a joganyagok esetében az alábbiakat jelölhették be a kitöltők. Maximum 6-ot választhattak ki, melyeket utána fontossági sorrendbe kellett állítani.
A résztvevők értékeléseit összegezve ezeket a megállapításokat tehetjük:
A résztvevők többsége mindegyik dokumentumtípus esetében (joganyagok, döntvények, kommentárok, hírek) több mint egy metaadatot talált elengedhetetlennek a találat relevanciájának megállapításához. Átlagosan 5 metaadatot jelöltek be a kitöltők.
Az alábbi táblázat a TOP5 metaadat fontossági sorrendjét mutatja, dokumentumtípusonként.
A metaadatok fontossági sorrendje egyértelműen kiderült, azonban érdekes eltérés mutatkozik a metaadat fontossága és elhagyhatósága tekintetében. Például a kivonatot minden dokumentumtípus esetében egybehangzóan fontosnak minősítették, azonban nem minden válaszadó számára indokolt annak megjelenítése a találati listában.
Az elhagyható metaadatokra vonatkozó válaszok kevésbé voltak egybehangzóak. A joganyagok vonatkozásában a kihirdetés dátuma a válaszadók 40 %-a szerint elhagyható, a döntvények esetében a felek nevét 58 % nem érzi szükségesnek.
Joganyagok
A joganyagok esetében egyes metaadatok, amelyek valamelyik országban relevánsak, máshol nem számítanak annak (pl. a kivonat a joganyagoknál a magyar felhasználóknak nem fontos, míg a belga és holland felhasználók esetében az első helyen szerepel). A kihirdetés dátuma minden országban a legkevésbé releváns metaadatként került megjelölésre.
Döntvények
A döntvényeknél a kivonat a legfontosabb minden országban. A felek neve minden ország kitöltői szerint elhagyható metaadat. A fontossági sorrend tekintetében országonként eltérések mutatkoznak.
Kommentárok
A kommentárok tekintetében szintén a kivonat a legfontosabb minden országban. A magyar kitöltők szerint a jogterület és a szerzők bírnak magas relevanciával.
Hírek
A hírek esetében a fontossági sorrend nem mutat igazán közös mintázatot. A magyar kitöltők számára a kivonat, a cím és az érintett jogszabályhely(ek) feltüntetése nyújt hasznos segítséget.
Következő lépések
A kutatással sikerült kideríteni, hogy a szakemberek számára melyek a legfontosabb információk egy találati listában. A metaadat preferenciák tekintetében tapasztalt országonkénti eltéréseket további kvalitatív vizsgálatokkal fogjuk felderíteni.
Szeretnénk tovább vizsgálni a metaadatok használatának és kombinálásának mentális modelljét. Feltételezésünk, hogy befolyással bír a relevanciára a keresési kontextus és a felhasználói szándék.
A kutatásban a jogi szegmens és a szenior beosztású kitöltők többségben voltak, így az adó szegmens és a junior szakemberek véleményének megismerésére is hangsúlyt fordítunk.
A magyar kutatási eredmények, különösen a szöveges visszajelzések alapján tovább folytatjuk az elemzést az innovációs panel tagjaival. Amennyiben szeretne (online) interjún részt venni, írjon az innovacio@wolterskluwer.com-ra!
Meggyőződésünk, hogy a legjobb és legértékesebb termékeket innovatív gondolkodású ügyfeleinkkel közösen készíthetjük.
A Wolters Kluwer Hungary innovációs és tartalomfejlesztői csapata
Bonyolult és időigényes feladat lehet eldönteni, hogyan kezeljük egy elhunyt barát vagy rokon online jelenlétét, de vannak rá megoldások.
„Egyre nagyobb az igény a jogi szolgáltatásokra. A kérdés az, hogy hogyan lehet ezeknek az igényeknek megfelelni?” – mondta Richard Susskind professzor, a mesterségesintelligencia-kutatás nemzetközileg elismert szaktekintélye.
A Jövő Jogásza Podcast Különkiadásában a jogász társadalom életében meghatározó szerepet betöltő jogászoktól, vezetőktől kapunk betekintést abba, hogyan viszonyulnak a jogi munka digitalizációjához. Dr. Megyeri Andrea és Dr. Ungváry Botond ezúttal Dr. Csere Bálinttal, az Országos Kamarai Jogtanácsosi Tagozat elnökével, a Magyar Ügyvédi Kamara elnökhelyettesével beszélgetett.
Köszönjük, hogy feliratkozott hírlevelünkre!
Kérem, pipálja be a captchát elküldés előtt
Ha egy másik hírlevélre is fel szeretne iratkozni, vagy nem sikerült a feliratkozás, akkor kérjük frissítse meg a böngészőjében ezt az oldalt (F5)!
Kérem, válasszon egyet hírleveleink közül!