Kézi és gépi tanulás alapú kategorizálás összehasonlítása a jogi informatikában


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A kutatásban azt vizsgálták, hogy milyen előnyei vannak az anonimizált bírósági határozatok gépi tanulás alapú kategorizálásának.

Az utóbbi években számos különböző machine learning, azaz gépi tanulás alapú megoldás jelent meg a szakmai adatbázisok területén is. Ezek az alkalmazások képesek lehetnek a különböző adatbáziskezelési feladatok munkaintenzitását csökkenteni, és a vállalati adatállomány strukturáltságát és értékét növelni. A programok célja az is, hogy megszabadítsák a munkatársakat a monoton munkavégzést igénylő feladataiktól azért, hogy a sokkal kreatívabb, nagyobb hozzáadott értékkel rendelkező szakértői munkával tudjanak foglalkozni. A mesterséges intelligencia alapú megoldások bevezetése egy szervezet munkafolyamatai közé azonban sok esetben költséges és nagy időráfordítású lehet, ezért érdemes tisztában lenni azok pontos előnyeivel.

A Wolters Kluwer Hungary és a MONTANA Tudásmenedzsment Kft. ezért egy közös kutatásban azt vizsgálta, hogy milyen előnyei vannak a publikusan elérhető, anonimizált bírósági határozatok gépi tanulás alapú kategorizálásának. A kutatás során egy SVM (Support Vector Machine) alapú bináris klasszifikáló, valamint a Jogtár szerkesztőinek, más jogászoknak, illetve jogi végzettséggel nem rendelkező embereknek a dokumentumkategorizáló hatékonyságát hasonlítottuk össze. A feladat az volt, hogy a gép is és az emberek is minden olyan címkét rárakjanak a bírósági határozatokra, amelyek illenek rájuk. A kategorizálásokat a címkézés gyorsasága, pontossága és hatékonysága, valamint a különböző címkézők közötti egyetértés függvényében értékeltük ki.

A kutatásból készült tanulmány megállapításai magyarul holnap induló cikksorozatunkban lesznek olvashatók. Kövesse Ön is keddenként LegalTech témájú cikkeinket A jövő jogásza rovatban!


Kapcsolódó cikkek

2024. április 22.

Az ELTE ÁJK csapata kiemelkedően szerepelt a médiajogi és adatvédelmi perbeszédmondó verseny Világdöntőjén

Az idei tanévben ismét megmérettette magát az ELTE ÁJK csapata a legnevesebb médiajogi, szólásszabadsági és adatvédelmi nemzetközi perbeszédmondó versenyen, a Monroe E. Price Media Law Moot Court Competition-ön. Az idei Világdöntőn az ELTE – legjobb európaiként – a világ legjobb nyolc csapata közé jutott, és emellett megnyerte a verseny írásbeli beadványainak összesített első helyezését (Best Memorials Award).

2024. április 18.

A technológia által támogatott joggyakorlat jövője: az AI precizitása egyensúlyba kerül az emberi szakértelemmel

A jog kritikus válaszút előtt áll, ahol egyensúlyba kell hoznia a nagy nyelvi modellek szabályalapú, algoritmikus és adatvezérelt logikáját az ember értelmező, stratégiai és empatikus gondolkodásmódjával, a mesterséges intelligencia által generált eredményeket az emberi szakértelemmel párhuzamosan alkalmazva az ügyfelek problémáinak átfogó kezelése érdekében.

2024. április 17.

Digtális megfelelés: Miért nem működnek a régi rutinok, és ez miért fájdalmas?

A digitális gazdaságban mind többen érezzük úgy, hogy általános közérzetünket minden téren meghatározza, hogy a régi és bevált rutinokat újra és újra felül kell vizsgálnunk. Ahogy Kahnemann mondaná, a gyorsról a lassú gondolkodásra kell váltanunk. A rutin lényege pedig éppen abban rejlik, hogy felgyorsítja és „fájdalommentesíti” az ismétlődő döntési szituációk megoldását. Különösen nagy kihívás, miközben a figyelmünket ezer csatornán felfoghatatlan számú inger bombázza. Ne felejtsük el, hogy az időnk és figyelmünk az egyik legnagyobb gazdasági értékké vált.