Megjelent a Wolters Kluwer a Jövő Jogásza 2024 kutatási jelentés: A jogász kollégák bizakodóak, úgy érzik felkészültek a mesterséges intelligencia okozta változások kezelésére


A felmérés a GenAI jogi szakmára gyakorolt hatását vizsgálja, és feltárja azokat a kulcsfontosságú trendeket, amelyek a következő három évben alakítják az iparágat.

  • GenAI használat: A vállalati jogi osztályokon dolgozó jogi szakemberek 76%-a, az ügyvédi irodákban dolgozók 68%-a használ generatív AI-t legalább hetente egyszer; több mint egyharmaduk napi szinten alkalmazza. 
  • Változó üzleti modellek: A jogi szakemberek 60%-a arra számít, hogy az AI által hozott hatékonyságnövekedés csökkenti a számlázható órák arányát. 
  • GenAI beruházások: Az ügyvédi irodák 58%-a, a vállalati jogi osztályok 73%-a tervezi az AI vonatkozású beruházások növelését a következő három évben. 
  • Vissza az irodába: A válaszadók 73%-a nyilatkozott úgy, hogy munkatársaiknak hetente legalább négy napot az irodában kell tölteniük. 
  • ESG felkészültség: Csak az ügyvédi irodák 29%-a és a vállalati jogi osztályok 41%-a nyilatkozott arról, hogy „nagyon felkészültnek” érzi magát az ESG iránti növekvő kereslet kezelésére. 

A több mint 700 jogi szakember – ügyvédi irodák és vállalati jogi osztályok munkatársai – körében az Egyesült Államokban és Európában 6. alkalommal, a Wolters Kluwer megbízásából végzett felmérés a generatív mesterséges intelligencia (GenAI) jogi szakmára gyakorolt hatását vizsgálja, és feltárja azokat a kulcsfontosságú trendeket, amelyek a következő három évben alakítják az iparágat. 

A 2024-es felmérés eredményei azt mutatják, hogy az iparág átalakulásban van, igyekszik lépést tartani az új technológiákkal, a gyorsan változó szabályozási környezettel és a jogi munkaerő új igényeivel. Mindeközben a jogi szakemberek azt kutatják, hogyan gyorsíthatják fel a generatív AI (GenAI) és más innovatív technológiák a hosszú ideje fennálló üzleti gyakorlatok átalakulását. 

„A 2024-es Jövő Jogásza kutatás egy olyan iparágat mutat, amely nemcsak az új és feltörekvő technológiák elsajátítása iránt elkötelezett, hanem a jövőben várható, alapvető változások kezelésében is,” mondta Martin O’Malley, a Wolters Kluwer Legal Regulatory részlegének vezérigazgatója. „Számos kihívás van a láthatáron. Ki kell alakítani és adaptálni azokat a változásokat, amellyel a mesterséges intelligencia eszközök beépülhetnek a munkafolyamatokba, ez továbbra is kritikus fontosságú marad, e mellett az ESG iránti növekvő igény is továbbra is egyik fontos fókuszterület. Azonban világos, hogy a jövő azoké a jogi szakembereké, akik optimizmussal és rendíthetetlen elkötelezettséggel állnak a technológia alkalmazásához és innovatív módon igyekeznek kiszolgálni ügyfeleiket.” 

Befektetés a jövőbe, a GenAI megoldásokba 

A GenAI egyre inkább alapvető elemévé válik a jogi iparágnak – annak ellenére, hogy a szervezetek még mindig küzdenek azzal, hogyan illesszék be azt meglévő munkafolyamataikba. A megkérdezett jogi szakemberek közül a vállalati jogi osztályokon dolgozó ügyvédek 76%-a és az ügyvédi irodákban dolgozók 68%-a hetente legalább egyszer használja a GenAI-t, míg a vállalati jogi osztályok jogászai 35%-a és az ügyvédi irodákban dolgozók 33%-a naponta is alkalmazza. Az elsődleges felhasználási módok közé tartozik a jogi folyamatok hatékonyságának növelése és a nagy mennyiségű részletes információ kezelésével járó manuális feladatok csökkentése. Ezenkívül az ügyvédi irodák több mint fele (58%) és a vállalati jogi osztályok közel háromnegyede (73%) tervezi az AI-hoz kapcsolódó befektetések növelését a következő három évben. Azonban az ügyvédi irodák alkalmazottainak 37%-a és a vállalati jogi osztályok dolgozóinak 42%-a jelezte, hogy nehézségekkel szembesülnek a GenAI meglévő jogi rendszereikbe és folyamataikba történő integrálásakor. 

Az AI okozta változások menedzselése 

A jogi szakemberek optimisták és úgy érzik képesek arra, hogy lépést tartsanak a változások gyorsuló ütemével. A válaszadók több mint fele (56%) úgy érzi, hogy jól felkészült üzleti gyakorlatainak, szolgáltatásainak, munkafolyamatainak és árazási modelljeinek módosítására az AI technológia bevezetésével. Ennek példája, hogy a válaszadók többsége (60%) úgy gondolja, hogy az AI-vezérelt hatékonyságnövekedés hatással lesz a számlázható órák arányára. Ez a nézet azonban erősebben érvényesül a jogi osztályokon belül (67%), mint az ügyvédi irodákban (55%). 

Vissza az (ügyvédi és vállalati) irodákba 

A jogi szakemberek egyre több időt töltenek személyes munkavégzéssel. A válaszadók jelentős többsége (73%) nyilatkozott úgy, hogy munkatársaiknak hetente legalább négy napot az irodában kell tölteniük – ez a tendencia kicsit erőteljesebben jelentkezik a vállalati jogi osztályokon (77%), mint az ügyvédi irodákban (69%). A globális trendek szintén hasonló tendenciát mutatnak: az Egyesült Államokban (56%), Olaszországban (54%) és Lengyelországban (51%) az alkalmazottak több mint felétől elvárják, hogy hetente öt napot az irodában töltsenek. Hollandiában a válaszadók 40%-a és a francia résztvevők 46%-a szerint heti négy nap irodai jelenlétet várnak el. 

Az ESG-felkészültség terén fennálló hiányosságok továbbra is kihívást jelentenek 

Az adatokkal kapcsolatos kihívások és az egyre bonyolultabb szabályozási környezet miatt az ESG kiemelt fontosságú marad. Bár a válaszadók 68%-a fokozott keresletet lát az ESG-orientált jogi szakértelem iránt, az ügyvédi irodák csupán 29%-a és a vállalati jogi osztályok 41%-a nyilatkozott úgy, hogy „nagyon felkészült” az ESG iránti kereslet növekedésének kezelésére. Az ügyfélvárakozások és a rendelkezésre álló szakértelem közötti szakadék áthidalása érdekében a jogi osztályok 56%-a ESG-képzést indított meglévő munkatársai számára – ezt az ügyvédi irodák 45%-a is követte. 

A Wolters Kluwer 2024-es Jövőre Felkészült Ügyvéd Felmérése 700 ügyvéd véleményét tartalmazza, akik ügyvédi irodákban és vállalati jogi osztályokon dolgoznak az Egyesült Államokban és kilenc európai országban – Németországban, Hollandiában, az Egyesült Királyságban, Belgiumban, Franciaországban, Olaszországban, Spanyolországban, Lengyelországban és Magyarországon. Hatodik éve készül ez a felmérés, amely továbbra is azt mutatja, hogy a jogi szakemberek világszerte alkalmazkodnak a technológiához, és lassan elfogadják az új munkamódszereket. Az ügyvédi irodák és a vállalati jogi osztályok kihasználják a GenAI előnyeit, több időt töltenek az irodában, és fejlesztik ESG szakértelmüket, miközben egyre nehezebb feladat elé állítják magukat, hogy valóban a jövőre felkészült jogászokká váljanak. 

További részletekért kérjük látogasson el az alábbi oldalra


A Wolters Kluwerről 

A Wolters Kluwer Jogi-Szabályozási divíziója élen jár az olyan jogi, valamint jogi-megfelelőségi megoldások fejlesztése terén, melyek lehetővé teszik ügyfeleink számára a termelékenység és a teljesítmény növelését, a kockázatok minimalizálását, továbbá segítségükkel jobb eredmények érhetők el. 

A Wolters Kluwer éves árbevétele 2024-ben 5,6 milliárd euró volt. A csoport több mint 180 országban rendelkezik ügyfelekkel, negyvennél is több országban van jelen, és mintegy 21 400 munkatársat foglalkoztat világszerte. A vállalat székhelye a hollandiai Alphen aan den Rijnben található. 

Ha többet szeretne megtudni cégünkről és az általunk kínált megoldásokról, látogasson el a www.wolterskluwer.com/hu-hu oldalra, valamint kövessen bennünket a Facebook, LinkedIn vagy YouTube oldalunkon. 

(Forrás: Sajtóközlemény)


Kapcsolódó cikkek

2024. november 5.

A jövő jogásza podcast: exluzív beszélgetés dr. Herczegh Zsolttal, a BÜK Jogtanácsosi Tagozat elnökével

A Jövő Jogásza Podcast Különkiadásában a jogász társadalom életében meghatározó szerepet betöltő jogászoktól, vezetőktől kapunk betekintést abba, hogyan viszonyulnak a jogi munka digitalizációjához. Dr. Megyeri Andrea és Dr. Ungváry Botond ezúttal Dr. Herczegh Zsolttal, a Budapesti Ügyvédi Kamara Jogtanácsosi Tagozat elnökével elnökével beszélget.