Útkeresés a bizonytalanságban: szabályozási homokozók a vállalati mindennapokban
A cikksorozat második része gyakorlati módon és a szabályozási homokozók példáján keresztül arra keresi a választ, mit jelenthetnek ezek a vállalati mindennapokban.
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
Légy részese a bírósági eljárásoknak és nézd élőben a tárgyalásokat. Ismerd meg, hogy a megtanult elmélet hogyan működik a gyakorlatban, és tanulj, miközben a legizgalmasabb ügyek részletei tárulnak fel előtted.
1. Budapest
Helyszín: Fővárosi Törvényszék, Budapest, Markó utca 27., I. 97-es tárgyalóterem
Időpont: 2019.03.19. 9:00
Tárgy: Piramisjáték szervezésének bűntette
Az ügy lényege: A vádirat szerint a vádlott egy olyan egyház törvényes képviselője volt, amely 2012. január 1-jétől nem minősült egyháznak – mivel a szervezet továbbműködéséről a vádlott nem nyilatkozott, ezért elrendelték annak kényszer-végelszámolását. Ennek ellenére a vádlott az egyházi minőség megszűnését követően is az ügyfelek előtt a szervezetet valótlanul nemzetközileg bejegyzett egyházként és magát annak főpapjaként jelölte meg.
A vádlott a szervezet egyházi jellegére, illetve karitatív célokra hivatkozással a csatlakozni kívánó résztvevőktől előre meghatározott formában, kockázati tényezőt is tartalmazó módon pénzt gyűjtött azzal, hogy a tagok megfelelő számú további résztvevők beszervezésével a szervezőkön keresztül segélynek nevezett kifizetésben részesülnek.
A befizetett pénzösszegek minden alkalommal a vádlotthoz kerültek, azokkal ő rendelkezett és az egyes kifizetésekről is ő határozott.
A szervezet befektetési tevékenységet nem folytatott, bevétele kizárólag a résztvevők által befizetett összegekből állt, így a további új tagok befizetésének hiányában a résztvevők kifizetése nem volt lehetséges. Az ügyészség a vádlottat piramisjáték szervezésének bűntettével vádolja.
A tárgyalás tanúmeghallgatással folytatódik.
Érdeklődj a tárgyalásról: Fővárosi Törvényszék Sajtóosztály, 06-1-354-6729, sajto@fovarosit.birosag.hu
2. Miskolc
Helyszín: Miskolci Törvényszék, Miskolc, Dózsa György út 4., I.113-as tárgyalóterem
Időpont: 2019.03.20. 8:00
Tárgy: védekezésre képtelen személy sérelmére elkövetett emberölés bűntette
Az ügy lényege: A vádirat szerint az ittas és „herbálos” cigarettát is fogyasztó férfi ismerte a sértettet, baráti viszonyban voltak
2017. szeptember 2-án találkozót beszéltek meg az esti órákra a település temploma mellett található erdei ösvényhez.
A vádlott vitatkozott a lánnyal, majd többször ököllel arcul ütötte, aki ennek következtében eszméletét vesztette.
A vádlott az öntudatlan állapotban lévő sértettet levetkőztette, majd az ösvény vízelvezetőjének csatornájába dobta a még életben lévő lányt.
A sértett halálát vízbefulladás okozta.
A tárgyalás március 25-én és 27-én 8 órakor folytatódik.
Érdeklődj a tárgyalásról: dr. Horváth Dóra sajtószóvivő, 06-46/815-297, 06-70/361-2778, horvathd@miskolc.birosag.hu
[box title=”Polgári perrendtartás Navigátor” style=”soft” box_color=”#007ac3″ radius=”0″]Prof. dr. Wopera Zsuzsa szerkesztésében, 90 vizualizált ábra az új Pp. eljárási szabályainak, megváltozott perszerkezetének és új jogintézményeinek gyakorlati alkalmazásához.
További információ >>[/box]
3. Pécs
Helyszín: Pécsi Járásbíróság, Pécs, Széchenyi tér 14., földszint 14-es tárgyalóterem
Időpont: 2019.03.21. 8:30
Tárgy: jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés bűntette
Az ügy lényege: A vádlott nő egy alapítvány kuratóriumi elnöke.
Az alapítvány célja a rosszul felszerelt betegellátó intézmények, kórházak, klinikák gyermekosztályainak támogatása, orvosi műszerek felújításához, újak vásárlásához támogatás nyújtása, a berendezés korszerűsítése a hosszabb ideig ágyhoz kötött beteg gyerekek komfortérzetének emelése. Támogatások igénybevétele és nyújtása, a célok megvalósítását segítő eszközök felkutatása és a beteg gyerekek szállítása.
Az alapítvány kuratóriuma csak névleg működött, tényleges üléseket nem tartott, a vagyon felhasználásával, az alapítvány működésével kapcsolatos döntéseket a vádlott hozta meg. Az alapítvány bankszámlái felett a vádlott rendelkezett, a számlákhoz tartozó bankkártyákat is kezelte.
A vádlott 2015 februárjától 2016 decemberéig terjedő időszakban vagyonkezelői kötelezettségét megszegte azzal, hogy a kuratórium döntése nélkül az alapítványi célokkal nem összeegyeztethető kifizetéseket teljesített részben az alapítvány bankszámláiról történő átutalással, részben készpénzzel. Ennek során az alapítványnak – külföldi tanfolyamainak és márkás ruházati cikkeknek a kifizetésével – összesen 22.588.449 forint kárt okozott.
Érdeklődj a tárgyalásról: Dr. Barkaszi Attila sajtószóvivő, +36- 30-990-4247, barkaszia@pecsit.birosag.hu
4. Szeged
Helyszín: Szeged, Szegedi Törvényszék, Szeged, Széchenyi tér 4. 108-as tárgyalóterem
Időpont: 2019.03.21. 8:30
Tárgy: Testi sértés bűntette
Az ügy lényege: A sértett egyedül lakott szentesi lakásában. A fia azért, hogy édesanyja gondozásában részt vegyen és neki segítsen, hozzáköltözött.
A sértett természetes okú megbetegedései miatt állandó gyógyszeres kezelésben részesült, majd állapota erősen megromlott, ágyhoz kötötté vált.
A sértett ellátásában szociális gondozó is segített a vádlottnak, aki ebben az időszakban is rendszeres italozó életmódot folytatott.
A vádlott 2017. szeptember és október hónapjaiban, ittas állapotban, több alkalommal az ágyban magatehetetlen állapotban fekvő sértettet bántalmazta. A szociális gondozó 2017. október 20. napján olyan sérüléseket látott a sértett arcán és testén, hogy hozzá azonnal mentőt hívott.
A vádlott időben elhúzódó, több hetes bántalmazásai miatt a sértett a fején, a kezein, valamint a felsőtestén többszörös, köztük 8 napon belül gyógyuló, 8 napon túl gyógyuló, valamint a fejet ért bántalmazások miatt kialakuló koponyaűri vérzések miatt életveszélyes sérüléseket is elszenvedett.
Érdeklődj a tárgyalásról: Juhászné dr. Prágai Erika sajtószóvivő, +36-30/4756-007, sajto_csongrad@szegedit.birosag.hu
5. Debrecen
Helyszín: Debreceni Járásbíróság, Debrecen, Arany János u. 25-31., Fszt. 28-as tárgyalóterem
Időpont: 2019.03.22. 11:00
Tárgy: Közösség tagja elleni erőszak bűntette és más bűncselekmény
Az ügy lényege: Előkészítő ülést tart a Debreceni Járásbíróság annak a vádlottnak az ügyében, akivel szemben közösség tagja elleni erőszak bűntette és más bűncselekmények miatt emelt vádat az ügyészség.
A vádlott 2017 márciusában költözött egy debreceni társasházba, ahová a sértett és családja, férje és három lánya 2017 májusában költözött. A nő napi rendszerességgel megjelent a sértett lakásánál, ahová megkérdezése nélkül ittas állapotban bement és hiába kérték, hogy távozzon, ő nem ment haza.
A vádlott a sértett kiskorú lányát odaköltözésüktől kezdve állandó jelleggel szidalmazta roma származása miatt.
A szomszéd nő folyamatosan fenyegette az egész családot, és megöléssel fenyegette őket.
A 49 éves nő 2017 novemberében ittas állapotban ismét bement a nyitva hagyott ajtón keresztül a sértett lakásába, ahol a kiskorú lányt ismét szidalmazta. A kislány ijedtében édesanyjához menekült, eközben a vádlott őt kétszer fejen ütötte, majd a lakásból távozott.
Másnap este a vádlott újra bement a sértettek lakásába, ahol a kiskorú lányt meglátva őt a származása miatt megint becsmérlő szavakkal illette, majd ököllel hátba vágta. A vádirat szerint a sértett az ütéstől a földre esett, majd a konyhában tartózkodó édesanyjához sietett. Aznap a vádlott visszament a lakásba, ekkor azonban a kislány édesapja erőteljesen rászólt a nőre, hogy hagyja el az ingatlant.
A férfi feleségében a régóta tartó fenyegetések és a vádlott agresszív magatartása egyre komolyabb félelmet keltettek, ezért a nyomozó hatósághoz fordult.
A bíróság előkészítő ülést tart.
Érdeklődj a tárgyalásról: Dr. Dobó Dénes sajtószóvivő, 36/30 748 3847
Dr. Veszprémyné Dr. Szajkó Márta sajtótitkár, 36/30 327 0464
email: sajto@debrecenit.birosag.hu
A cikksorozat második része gyakorlati módon és a szabályozási homokozók példáján keresztül arra keresi a választ, mit jelenthetnek ezek a vállalati mindennapokban.
A Jövő Jogásza Podcast Különkiadásában a jogász társadalom életében meghatározó szerepet betöltő jogászoktól, vezetőktől kapunk betekintést abba, hogyan viszonyulnak a jogi munka digitalizációjához. Dr. Megyeri Andrea és Dr. Ungváry Botond ezúttal Dr. Herczegh Zsolttal, a Budapesti Ügyvédi Kamara Jogtanácsosi Tagozat elnökével elnökével beszélget.
A kutatók hosszú ideje nem értenek egyet abban, hogy mi minősül nyílt forráskódú mesterséges intelligenciának. Egy befolyásos csoport most felajánlott egy választ.
Köszönjük, hogy feliratkozott hírlevelünkre!
Kérem, pipálja be a captchát elküldés előtt
Ha egy másik hírlevélre is fel szeretne iratkozni, vagy nem sikerült a feliratkozás, akkor kérjük frissítse meg a böngészőjében ezt az oldalt (F5)!
Kérem, válasszon egyet hírleveleink közül!