A koronavírus-járvány hatásai a foglalkoztatásra


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A világjárvány hullámai idején az életet és egészséget védő korlátozások miatt munkavállalók százezreinek megélhetést adó munkahelyek sora került nehéz helyzetbe hazánkban is. Ezért a Kormány számos olyan munkahelymegtartó, valamint beruházásösztönző intézkedést hozott, melyek pozitív hatással voltak a munkaerőpiacra, és támogatták a gazdaság újraindulását is. Az ÁSZ szakértői elemzésükben kitérnek a foglalkoztatás strukturális és területi alakulására, a képzettségi szintek eltérő ellenálló-képességére, nemzetközi összehasonlítást is adnak, valamint kiemelik, hogy a kormányzati vállalásnak megfelelően a foglalkoztatás visszaállt a járvány előtti szintre.

Az elemzés feltárta, hogy a COVID-19 járvány eltérő hatással volt a foglalkoztatás egyes szegmenseire. A lezárások egyes ágazatokban (turizmus, szálláshely szolgáltatás, vendéglátás) a foglalkoztatási adatok jelentős visszaesését okozták, eközben a járvány előtti, foglalkoztatást jellemző területi egyenlőtlenségek tovább erősödtek. Az újraindítással ismét növekvő munkaerő-kereslet kielégítésére új lehetőséget teremt az internetes távmunka, otthoni munka szélesebb körű alkalmazása.

A foglalkoztatás szerkezete az egyes nemzetgazdasági ágak között kismértékben átrendeződött, ennek keretében a tudományos-szakmai tevékenység, az infokommunikáció területén, a pénzügyi ágazatban, szolgáltatások terén és az építőiparban a foglalkoztatottak száma emelkedett, míg a turizmus és vendéglátás, a szállítás, raktározás területén és a kiskereskedelemben a foglalkoztatottak száma némileg csökkent a járványt megelőző szinthez képest. A legnagyobb visszaesés a feldolgozóiparban, ezen belül a járműgyártásban volt. Ezzel összefüggésben a nemzetközi összehasonlító rész említi a globális értékláncok újkeletű szállítási és termelési problematikáját.

Az elemzés bemutatja, hogy a munkaerőpiacra belépő fiatalok nem tudták pótolni a kilépő korosztályt, a pályakezdő foglalkoztatottak száma csökkent, míg a nyugdíjas korúaké tovább nőtt. Az ÁSZ szakértői kiemelik, hogy a frissen végzettek ugyanakkor fontos tartalékot jelenthetnek, ennek a csoportnak a foglalkoztatását államilag is célszerű lehet ösztönözni.

Az Állami Számvevőszék elemzői rámutattak arra, hogy a COVID-19 járvány által érintett időszakban a foglalkoztatás szerkezetének korszerűsödése, a szolgáltatási szektor térnyerése tovább folytatódott. A kormányzati vállalásnak megfelelően a foglalkoztatás visszaállt a járvány előtti szintre, és a változások új lehetőségek kiaknázását is lehetővé teszik.

A teljes elemzés itt érhető el.
(aszhirportal.hu)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 15.

Fontos határidő közeledik a gazdasági szankciókkal érintett magyar cégeknek

Az ukrán-orosz háborúra reagálva az Európai Unió a közelmúltban újabb gazdasági szankciókat vezetett be Oroszországgal szemben. Az egyik legfontosabb változás, hogy bizonyos, az orosz cégek vagy szervek részére nyújtható, biztosítható vagy értékesíthető szolgáltatások, amelyek eddig a szankciók alól mentességet élveztek, 2024. június 20. napjától csak hatósági engedély birtokában végezhetők majd. Melyek ezek a szolgáltatások? Honnan szerezhető be az engedély és milyen feltételeknek kell majd megfelelni? Mivel a határidő vészesen közeleg, ezért a Schönherr Hetényi Ügyvédi Iroda munkatársai, dr. Bognár Alexandra és dr. Suller Noémi segítenek eligazodni az új szabályozásban a fenti kérdések megválaszolásával.

2024. május 14.

NIS2 visszaszámlálás: Másfél hónapjuk van a vállalatoknak a NIS2 nyilvántartásba vételre

A NIS2 direktíva számos követelményt fogalmaz meg az EU-tagállamok kiber- és információbiztonságára vonatkozóan. Magyarországon a „2023. évi XXIII. törvény a kiberbiztonsági tanúsításról és a kiberbiztonsági felügyeletről”, azaz a „Kibertan-törvény” implementálja a direktíva rendelkezéseit, melynek értelmében az érintett vállalatoknak 2024. június 30-ig regisztrálniuk kell magukat a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága (SZTFH) által kijelölt online felületen.