A kötelező szakmai gyakorlat munkajogi szabályai


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A közép- és felsőfokú tanulmányokat folytató diákok képesítésének megszerzéséhez az oktatási intézmények kötelező szakmai gyakorlat letöltését írhatják elő a nyári szünidő alatt.  Írásunkban áttekintjük, milyen munkajogi szabályokat kell figyelembe venniük azoknak a gazdálkodó szervezeteknek, akik külső gyakorlóhelyként tanulókat, hallgatókat fogadnak nyári szakmai gyakorlatra.


Cikksorozatunk eslő részét itt olvashatja.

A középfokú tanulmányokat folytató diákok esetében, amennyiben a gyakorlati képzést szervező szakképző iskola és a gyakorlati képzést folytató szervezet csak az összefüggő nyári szakmai gyakorlatot szervezi meg, az iskola és a gazdálkodó szervezet közötti együttműködési megállapodás alapján folytatható a tanuló gyakorlati képzése.

A képzési idő a fiatalkorú tanuló esetében a napi 7 órát, nagykorú tanuló esetében pedig a napi 8 órát nem haladhatja meg. A gyakorlati képzést 6 és 22 óra között kell megszervezni, azaz éjszaka nem kerülhet sor munkavégzésre. A tanuló részére a napi gyakorlat befejezése és a másnapi gyakorlat megkezdése előtt 16 óra pihenőidőt kell biztosítani.

Ha a napi gyakorlati képzési idő meghaladja a négy és fél órát, akkor a tanuló részére a képzési időn belül legalább 30 perc megszakítás nélküli szünetet kell biztosítani. A tanuló rendkívüli munkavégzésre és készenlét ellátására nem vehető igénybe.

A tanuló gyakorlati képzése heti pihenőnapokon, munkaszüneti napokon csak akkor lehetséges, ha a gazdálkodó szervezetnél rendeltetése folytán e napon is munkát végeznek, pl. kereskedelem vagy vendéglátás területén. Ehhez az iskola hozzájárulása is szükséges. Az igénybe vett idő helyett szabadidőt kell biztosítani, lehetőleg a következő képzési napon.

Az együttműködési megállapodás alapján kötelezően biztosítania kell a fogadó gazdálkodó szervezetnek a tanuló részére napi egyszeri kedvezményes étkeztetést vagy étkezési költséghez természetbeni hozzájárulást. Az étkezési hozzájárulás mértékét jogszabály nem rögzíti, ajánlott napi 250-300 Ft értékű Erzsébet utalvány juttatása.

Ha változó munkahelyen foglalkoztatják a tanulót, akkor jogosult utazási költségtérítésre.
A szervezet köteles továbbá munkaruházatot, tisztálkodási eszközt, egyéni védőeszközt, védőfelszerelést juttatni.

Most tekintsük át a felsőfokú tanulmányokat folytató hallgatókkal kapcsolatos munkajogi szabályokat.
A képzési program keretében illetve a képzés részeként megszervezett szakmai gyakorlat vagy gyakorlati képzés során a hallgató a szakmai gyakorlóhellyel kötött hallgatói munkaszerződés alapján végezhet munkát. A hallgatói munkaszerződés alapján munkát végző hallgatók foglalkoztatására a munka törvénykönyvének rendelkezéseit megfelelően alkalmazni kell.

A munkavégzés során munkavállalón a hallgatót, munkáltatón a szakmai gyakorlatot biztosítót, munkaviszonyon pedig a hallgatói munkaszerződés alapján létrejött munkaviszonyt kell érteni. A munkaviszony fennállása alatt jár szabadság, betegszabadság a hallgatónak.

A hallgatók vonatkozásában a munka törvénykönyvétől eltérően az alábbi rendelkezéseket kell alkalmazni. Nem lehet próbaidőt kikötni. Továbbá nem rendelhető el éjszakai munka, valamint rendkívüli munkaidő. Több műszakos munkavégzés lehetséges, ilyen esetben a műszakpótlék jár a hallgatónak a pótlékra jogosultságot adó feltételek fennállásakor.

A hallgató napi munkaideje legfeljebb 8 óra lehet. Amennyiben a munkáltató munkaidőkeretet alkalmaz, a munkaidőkeret tartama legfeljebb 1 hét lehet a szakmai gyakorlat alatt foglalkoztatott diák esetében. Munkaidőkeret alkalmazásakor a heti pihenőnapokat nem lehet egyenlőtlenül beosztani, és nem lehet pihenőnapok helyett összevont pihenőidőt kiadni.

A hallgató részére a napi munka befejezése és másnapi munkavégzés megkezdése között legalább 12 óra pihenőidőt kell biztosítani.

A munkába járás, hazautazás költségeit meg kell téríteni úgy, mint a többi munkavállaló esetében, mivel a hallgatói munkaszerződésesek is munkaviszonyban állónak minősülnek.

Azon diákok esetén, akik a kötelező szakmai gyakorlaton kívül vállalnak gyakornokságot vagy egyéb munkát, az általános szabályok szerint kell eljárni a létrehozott jogviszony függvényében. Ilyen jogviszonyok lehetnek jellemzően a munkaviszony, megbízási jogviszony, továbbá az iskolaszövetkezeten keresztüli munkavégzés, egyszerűsített foglalkoztatás vagy a háztartási munka.

A cikk szerzője: UCMS Group Hungary


Kapcsolódó cikkek

2024. május 15.

Fontos határidő közeledik a gazdasági szankciókkal érintett magyar cégeknek

Az ukrán-orosz háborúra reagálva az Európai Unió a közelmúltban újabb gazdasági szankciókat vezetett be Oroszországgal szemben. Az egyik legfontosabb változás, hogy bizonyos, az orosz cégek vagy szervek részére nyújtható, biztosítható vagy értékesíthető szolgáltatások, amelyek eddig a szankciók alól mentességet élveztek, 2024. június 20. napjától csak hatósági engedély birtokában végezhetők majd. Melyek ezek a szolgáltatások? Honnan szerezhető be az engedély és milyen feltételeknek kell majd megfelelni? Mivel a határidő vészesen közeleg, ezért a Schönherr Hetényi Ügyvédi Iroda munkatársai, dr. Bognár Alexandra és dr. Suller Noémi segítenek eligazodni az új szabályozásban a fenti kérdések megválaszolásával.

2024. május 14.

NIS2 visszaszámlálás: Másfél hónapjuk van a vállalatoknak a NIS2 nyilvántartásba vételre

A NIS2 direktíva számos követelményt fogalmaz meg az EU-tagállamok kiber- és információbiztonságára vonatkozóan. Magyarországon a „2023. évi XXIII. törvény a kiberbiztonsági tanúsításról és a kiberbiztonsági felügyeletről”, azaz a „Kibertan-törvény” implementálja a direktíva rendelkezéseit, melynek értelmében az érintett vállalatoknak 2024. június 30-ig regisztrálniuk kell magukat a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága (SZTFH) által kijelölt online felületen.