A techcégek vezetőinek büntetőjogi felelőssége


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az Egyesült Királyságban végső esetben, akár a techcégek vezetőit is felelősségre vonnák, ha nem tesznek meg mindent a jogsértő posztok eltávolítása érdekében.

Nagy-Britannia felgyorsíthatja a nagy techcégek vezetőinek büntetőjogi felelősségre vonását a platformjaikon megjelenő káros tartalmakért, ha nem tesznek lépéseket a probléma megoldására – jelentette be Nadine Dorries digitális miniszter csütörtökön a törvényhozóknak.

Nagy-Britanniában törvényjavaslatot terjesztenek elő, amely szerint a Facebookhoz hasonló cégeket akár az éves forgalmuk 10%-ára is megbírságolhatják, ha nem távolítják el vagy nem korlátozzák az illegális tartalmak terjesztését.

techcégek

A kormány közleménye szerint „utolsó megoldásként” javasolják a cégvezetők felelősségre vonására vonatkozó jogkört.

A szeptemberben kinevezett digitális miniszter azt mondta, hogy szeretné, ha a hatásköröket már most jogszabályba foglalnák.

„Nem lesz két év, azt tervezzük, hogy lerövidítjük” – jelentette be a miniszter a képviselőknek. – Három-hat hónap közötti időt kell biztosítani az új szabályok bevezetésére.

Ugyanakkor a miniszter szerint a nagy technológiai cégek már képesek voltak platformjaikat biztonságosabbá tenni.

„Miért adnánk nekik még két évet, hogy megváltoztassák azt, amit akár ma is megváltoztathatnak?” – zárta gondolatait.

(reuters.com)




Kapcsolódó cikkek

2024. április 19.

Jogi tudatosság a profit érdekében

Megalakult a KKVHÁZ Jogi Bizottsága Dr. Gábriel Gyula ügyvéd vezetésével, aki a Bogsch és Társai Ügyvédi Iroda irodavezetője. A Bizottság célja, hogy felhívja a KKV-k figyelmet a jogi tudatosságra, hogy a jogi munka ne legyen tűzoltás.

2024. április 15.

Felszámolná a nemek közötti bérszakadékot az EU

A bérek átláthatóságáról szóló európai uniós irányelv hamarosan részletes jelentésre kötelezi a közép- és nagyvállalatokat a női és a férfi dolgozóik fizetéséről. Az Európai Bizottság döntése értelmében a kikért adatok alapján akár bírósági pert is indíthatnak majd a hátrányosan érintett alkalmazottak – hívja fel a figyelmet az EY. A tanácsadócég kollégái arra ösztönzik a társaságokat, hogy minél hamarabb világítsák át a szervezetüket, és szükség esetén tegyék meg a bérszakadék megszüntetéséhez vezető lépéséket.