Az egyéni vállalkozói tevékenység és annak bejelentése
Egyre elterjedtebb az egyéni vállalkozói tevékenység végzése, ám sokak körében még mindig kérdéseket vet fel ezen működési forma miben léte, ezért ennek főbb elemeit kívánjuk összefoglalni.
Kapcsolódó termékek: Jogi kiadványok, Ügyvéd Jogtár demo
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
A szervezeti hatékonyságról szóló három részes cikksorozat az emberi erőforráshoz kapcsolódó teljesítménymérési módszereket és mutatókat veszi számba. Bemutatja a létszámhatékonyság, a munkaidő-hatékonyság, valamint a bér-és jövedelem hatékonyság mutatóit valamint az emberi erőforrás hatékony foglalkoztatásának lehetőségeit. Azok a vállalkozások, melyek felismerik a szervezeti hatékonyság erejét, kimagasló eredményeket érhetnek el. Ez különösen igaz, ha a foglalkoztatás területén is figyelemmel kísérik a hatékonyság alakulását, és az emberi erőforrás hatékonyságának növelésére törekszik.
Érdekviszonyok a bérezésben
A személyi jellegű ráfordítások alakulása, nagysága a vállalkozás hatékonysága szempontjából kiemelt jelentőségű, hiszen a személyi jellegű ráfordítások a nagy súlyt képviselnek a költségek között. Személyi jellegű ráfordítás részét képezik a bérköltség, a munkavállalóknak adott béren kívüli juttatások, illetve az ezek után fizetett közterhek.
A bérezés tekintetében a munkáltató és a munkavállaló első megközelítésben ellenérdekelt, hiszen a munkáltató a költségei csökkentésére, illetve szinten tartására törekszik, a munkavállaló pedig a magasabb bér, jövedelem elérésében érdekelt. Ugyanakkor a vállalkozás célja a teljesítmény, az árbevétel, és az eredmény növelése, amit a munkavállalók teljesítményének fokozásával tud megvalósítani. A munkavállalókat viszont akkor tudja nagyobb teljesítményre, több és jobb minőségű munkára ösztönözni, ha teljesíti a munkavállalók nagyobb jövedelem elérésére irányuló igényét. A vállalkozás vezetőinek kezében lévő eszközökkel befolyásolni lehet a munkavállalók magatartását, teljesítményét. Az ösztönzés pozitív és a negatív eszközeit egyaránt érdemes felhasználni, természetesen a pozitív eszközökre helyezve a hangsúlyt. Pozitív ösztönzést jelent például a fizetésemelés, negatív következményekkel járó hatású például a prémiummegvonás.
A munkavállalók motiválása a vállalkozás hatékonysága szempontjából stratégiai kérdés, motiváció nélkül nem tud a szervezet eredményesen működni. Az ösztönzés és azon belül hatékony bérezési rendszer mellett biztosítható, hogy a szervezet elérje céljait, megvalósítsa stratégiáját.
Milyen egy hatékony ösztönzési rendszer?
A motivációs elméletek szerint a leghatékonyabb motivátorok a bérösztönzők, amelyek a teljesítménnyel közvetlen kapcsolatban állnak és a differenciált munkavállalói igények kielégítésére alkalmasak. A bérezésnek elsődleges szerepe van a munkavállalók megszerzésében és megtartásában, illetve ösztönzésében. Egy hatékony bérrendszer kialakításával a munkavállalók teljesítményével arányosan növelhető a jövedelmük, ha ennek eredményeként növekszik a vállalkozás összteljesítménye, árbevétele, eredménye, mivel a többlet árbevételből, többleteredmény terhére fedezhető a többletköltség. Tehát egy hatékony ösztönzési rendszerrel egyidejűleg valósíthatók meg mind a vállalkozás, mind a munkavállalók céljai.
Az ösztönzési stratégiát vagyis a bérezés során alkalmazott stratégiai célokat, a célok eléréséhez szükséges eszközöket és módszereket a szervezeti stratégiából kell levezetni. A rugalmas, differenciált és igazságos bérezés alapján biztosítható a stratégia megvalósítása, fokozható a szervezeti hatékonyság, és általa érvényesíthetők a munkavállalói érdekek, biztosítható a munkavállalóknak a teljesítményfüggő jövedelem. Az ösztönzés elősegíti a munkavállalók szervezeti célokkal való azonosulását.
A különböző szervezeti stratégiákból levezetve különböző bérezési célok határozhatók meg, például:
A bérezés során figyelembe kell venni azt a körülményt, hogy a munkavállaló magatartását alapvetően befolyásolja a befektetett munkáért kapott jövedelem nagysága. A munkavállaló számára akkor elfogadható a jövedelem mértéke, ha a vele szemben elvárt teljesítmény, illetve a végzett munka és annak ellenértékeként kapott bér között összhangot talál. Ha az összhang nincs meg, a munkavállaló elégedetlen lesz a jövedelmével, aminek hatására kedvezőbb feltételeket keres munkaképességének hasznosítására, várhatóan teljesítmény-visszafogással, kevesebb munkaráfordítással próbálja a jövedelemhátrányát behozni.
A hatékony bérezés alapkövetelménye, hogy a munkavállalók számára előírt feladatok és a követelmények teljesítésének mértékét tükrözzék a munkavállalói jövedelmek. A bérek ösztönző hatása abban van, hogy a munkavállaló munkája ellenértékeként olyan jövedelemhez jut, ami kellő színvonalú megélhetést, életszínvonalat biztosít számára, és emellett igazságosan, a végzett munka mennyisége és minősége alapján történik a rendelkezésre álló bér elosztása.
Hatékonysági szempontok a bérezésben
A bérezésben hatékonysági és gazdaságossági szempontok érvényesíthetők. A hatékonysági szempontok akkor teljesülnek, ha a vállalkozás által előállított termék, illetve szolgáltatás értékesítéséből származó árbevételből fedezhetők az anyagjellegű költségek mellett a munkaerő foglalkoztatásával kapcsolatban felmerülő ráfordítások is és azon felül még nyereség is keletkezik.
A bérezésnek két alaptípusát különböztethetjük meg, az egyik a ráfordítás orientált, a másik a teljesítményorientált bérezés.
A ráfordítás orientált bérezésnél a költségek alakulása, illetve azok megtérülése az elsődleges szempont. A munkaerővel, mint termelési tényezővel kapcsolatban költségek merülnek fel, melyeknek az árbevételben meg kell térülnie. A munkaerő felhasználása során a kedvező költség- és haszon elv érvényesítése kap prioritást, a bevételnek nagyobbnak kell lennie a kiadásnál. Az ilyen típusú bérezésnél a bérgazdálkodási funkciónak nagy jelentősége van.
A teljesítményorientált bérezésnél a teljesítménykövetelmény, illetve annak teljesítése kerül a középpontba, a bérek a realizált teljesítményen alapulnak. Az ilyen típusú bérezésnek a teljesítménynövelést kell szolgálnia, ezért ennek megfelelő bérezési formákat szükséges alkalmazni. Kiemelkedő szerepet kap a teljesítménybérezési forma az időbérezéssel szemben, melynek erősebb ösztönző hatása van a teljesítmények fokozására.
A bérszerkezet kialakítása
A bérezésnek része a kereset egyes összetevőire vonatkozó arányok meghatározása, melyek az alapbér, a bérpótlékok, a le nem dolgozott időre járó kiegészítő fizetés, a prémium, a jutalom, és a 13. illetve további havi fizetés. Az alapbérre, illetve a többi bérelem fejlesztésére, különösen a prémium és a jutalom növelésére fordított összegeket évente érdemes meghatározni a bértervezés során, indokolt esetben módosítani kell a bérszerkezeten. A bérszerkezeten belüli arányok megváltoztathatók, illetve hozzáigazíthatók az aktuális célokhoz és követelményekhez. A kereseten belül az alapbér arányát, a jutalom, illetve a prémium célú kifizetésekkel szemben akkor indokolt emelni, ha a standard feladatok elvégzésére kell ösztönözni a munkavállalókat. Ha a pluszfeladatok és a kiemelkedő egyéni teljesítmények elérésére akarják motiválni a munkavállalókat, akkor a prémium, és jutalom arányát kell növelni. A prémium az előre meghatározott feladatok teljesítéséhez kötődő keresetelem, a jutalom pedig a kiemelkedő egyéni, illetve csoport teljesítmények utólagos elismerésére szolgáló bérelem.
A béren kívüli juttatások is a jövedelem részét képezik
Az ösztönzési rendszer a bérezési rendszer elsődlegessége mellett magában foglalja a béren kívüli juttatási rendszert is. A béren kívüli juttatásoknak fontos szerepük van a munkaerő biztosításában, a munkaszervezet iránti munkavállalói elkötelezettség kialakításában és fejlesztésében. A dolgozók részére az egyéb munkajövedelem formájában nyújtott juttatások az érdekeltségi rendszer része, amely kiemelt jelentőségű funkció a szervezeti célok megvalósítása szempontjából, hozzájárul a szervezeti hatékonyság növeléséhez.
A bérhatékonyság mérése
A munkaerő amellett, hogy jövedelmet termel, termelési értéket hoz létre, jelentős költséget is okoz munkáltatójának, és ez befolyásolja a vállalkozás eredményét. A bér ugyanakkor az ösztönzés elsődleges eszköze, a bérek nagysága jelentősen befolyásolja az egyéni teljesítmények alakulását és ezen keresztül a gazdálkodás hatékonyságát. A bérköltség növelésére hosszú távon akkor van lehetőség, ha a vállalkozás teljesítményének növekedése ezt indokolja, és megteremti a magasabb bérköltség és annak közterhei forrását.
A bérköltség és a termelés kapcsolatának alakulásához a bérhányad mutatókat alkalmazzuk. A bérköltség összevetését az árbevételhez, vagy az összes költséghez is elvégezhetjük, de a termelési értékhez történő viszonyítás az általánosan elfogadott.
Bérhányad mutatók:
bérköltség
____________
termelési érték
A bérhányad mutatókból megállapítható, hogyan alakul az egységnyi termelési értékre jutó bérköltség. Kifejezi, hogy a felhasznált bérköltség milyen arányát teszi ki az előállított termelési értéknek, vagyis egységnyi termelési érték létrehozásához mennyi bérköltségre van szükség.
Hasznos döntés előkészítő információ nyerhető a mutató változásának, a tervezettől való eltérésének az elemzése.
A bérhányad mutatóhoz kapcsolódik a relatív béreltérés mutatója. A mutatóban a termelési érték változásával korrigált tervezett bérköltséget kell a tényleges bérfelhasználáshoz viszonyítani.
Relatív béreltérés összege:
tényleges termelési érték
tényleges bérköltség – (________________________ x tervezett bérköltség)
tervezett termelési érték
A bérhányad mutató reciproka a bérrentabilitási mutató.
Bérrentabilitási mutató:
Termelési érték
_______________
Bérköltség
A bérrentabilitási mutató azt mutatja meg, hogy adott bérköltség felhasználásával mennyi termelési értéket érhetünk el.
Költségrugalmassági mutatók
Kiemelt hatékonysági mutató a költségrugalmassági mutató, amely kifejezi a rugalmassági kapcsolatot az értékesítés nettó árbevétele, illetve a termelési érték valamint a felhasznált erőforrások, mint például a bérköltség között. A rugalmassági mutatók az árbevétel illetve a termelési érték értékbeli változásának, illetve ezek erőforrás-igényességének megállapítására alkalmasak.
Árbevétel dinamikus viszonyszáma (%)
Rugalmassági mutató = __________________________________
Bérköltség dinamikus viszonyszáma (%)
vagy
Termelési érték dinamikus viszonyszáma (%)
Rugalmassági mutató = _____________________________________
Bérköltség dinamikus viszonyszáma (%)
Tárgyidőszak adatai
Dinamikus viszonyszám = ____________________
Bázis időszak adatai
A rugalmassági mutató megmutatja, hogy:
A termelékenység és az átlagkereset viszonya
Ha a bérrentabilitási mutató számlálóját és a nevezőjét elosztjuk a munkaráfordítással, például a létszámmal, a bérrentabilitási mutatóból levezethető a termelékenység és az átlagbér mutatók viszonya.
Termelési érték
_______________
Létszám Termelékenység
____________________ = _______________
Bérköltség Átlagbér
__________
Létszám
A bérrentabilitási mutató alakulása akkor kedvező, ha értéke nő, ugyanis ekkor a termelékenység növekedési üteme meghaladja az átlagbérek növekedési ütemét, vagyis a termelékenység javulása megteremti az átlagbér növelésének lehetőségét.
Egyre elterjedtebb az egyéni vállalkozói tevékenység végzése, ám sokak körében még mindig kérdéseket vet fel ezen működési forma miben léte, ezért ennek főbb elemeit kívánjuk összefoglalni.
A szerzői jogok védelme nemzetstratégiai érdek, amely elősegíti a gazdasági növekedést és hozzájárul Magyarország versenyképességéhez. Ezért kiemelt közérdek a szerzői jogok védelmét biztosító intézményrendszer, valamint az erre fordított közpénzek ellenőrzése. Az Állami Számvevőszék az ellenőrök ellenőreként értékelte a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala közös- és független jogkezelőkkel kapcsolatos feladatellátását és felügyeleti tevékenységét, továbbá első alkalommal értékelte […]
Pénzügyi kockázatok, közvélemény által érzékelt korrupció és reputációs károk: nem olyan kifejezések, amelyeket a cégvezetők szívesen hallanának, mégis foglalkozni kell velük, mivel a vállalat jó hírnevét (és így közvetve működését) már egyetlen ügy is jelentősen ronthatja.
Köszönjük, hogy feliratkozott hírlevelünkre!
Kérem, pipálja be a captchát elküldés előtt
Ha egy másik hírlevélre is fel szeretne iratkozni, vagy nem sikerült a feliratkozás, akkor kérjük frissítse meg a böngészőjében ezt az oldalt (F5)!
Kérem, válasszon egyet hírleveleink közül!