Data Governance Act és adataltruizmus: Az MI fejlesztésének támogatása a közjó érdekében – Compliance & Investigations Hungary Konferencia 2024


Októberben került megrendezésre a Magyar Vállalati Compliance Társaság – Wolters Kluwer Hungary Kft. és a Hegymegi-Barakonyi és Fehérváry Baker McKenzie Ügyvédi Iroda által támogatott – legnagyobb éves szakmai eseménye, a Compliance & Investigations Hungary konferencia.

Az írás a konferenciáról szóló beszámoló cikksorozat záró része. Az első rész itt, míg a második rész itt olvasható.

A Provaris Ügyvédi Iroda képviseletében, dr. Bereczki Tamás előadásában számos a gyakorlat számára kifejezetten hasznos alapvetést emelt a Data Governance Act kapcsán és részletesen kitért az adataltruizmus hatásaira is.  

A kulcs az európai adatstratégia

Ha belegondolunk egységes gondolkodás nélkül nem működhet egy szisztéma sem. Ez halmozottan igaz a mesterséges intelligencia világában, ahol elengedhetetlen “az adatok biztonságos, szabad és interoperábilis felhasználása”. A kérdés az, hogy vajon az Európai Unió jogalkotási mechanizmusaiban elég konkrét-e a megfogalmazott célkitűzés. Jelen állás szerint az “EU célja egy határok nélküli digitális piac és megbízható adattársadalom létrehozása, ágazatspecifikus szabályozásokkal”. Jól látható, hogy ennek kiváló eszköze a DGA, mely kiemelt szerepet tulajdonítva a kkv-k és az innovatív vállalkozások számára lehetővé teszi az adathozzáférés semlegességét, az interoperábilitást.  

Hogyan kapcsolódik a DGA és a GDPR?  

A válasz egyszerű dr. Bereczki Tamás megfogalmazásában: “a DGA szabályait a GDPR szabályaival együtt szükséges alkalmazni, amely azt eredményezi, hogy a személyes adatoknak minősülő adatok megosztásában és felhasználásában szintén biztosítani kell a célhoz kötöttség elvének az érvényesülését, és azt, hogy ezen adatkezelési célok az eredeti célokkal kompatibilisek, valamint az érintettek megfelelő módon tudják az érintetti jogaikat gyakorolni.” 

Miért hasznos számunkra az adataltruizmus? 

A közérdek számára jelentős potenciál rejlik az önkéntes adatmegosztási folyamatokban. Ha belegondolunk, az AI rendszerek alapja a tanulás. Tanulni abból lehet, amit a rendszer elé tárnak. Az adatok önkéntes megosztása hozzájárulhat nagy adatkészletek létrejöttéhez, támogatva a tudományos kutatást, a gépi tanulást és az adatelemzést, amely határokon átnyúlóan is megkönnyíthető.” 

Fontos azonban, hogy vannak alapkövei a megfelelő önkéntes működésnek. Ilyen a szükséges nemzeti intézkedések megtétele, mely nemzeti politika megalkotását és a Bizottság kötelező érvényű tájékoztatását foglalja magában. Nélkülözhetetlenek az elismert adataltruista szervezetek, melyek átlátható működését a nemzeti és uniós nyilvántartások biztosítják. Emellett említendő a NAVÜ, melynek “célja, hogy elősegítse az adatvagyon hatékony hasznosítását a közfeladatot ellátó szerveknél, így támogatva az adatvezérelt közpolitikák és szolgáltatások fejlesztését.” 

Fontos a lelkes altruista gondolkodás mellett feltérképezni a vonatkozó potenciális előnyöket és hátrányokat is. Előadásában dr. Bereczki Tamás a következőket említette:  

Forrás: dr. Bereczki Tamás előadásának diasora


A cikk a Wolters Kluwer Hungary Kft. termékeire/szolgáltatásaira vonatkozó reklámot tartalmaz.


Kapcsolódó cikkek