Enyhén optimisták a magyar munkaadók
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
Óvatos optimizmus jellemzi a magyarországi munkáltatókat: a Manpower munkaerő-piaci szolgáltató legfrissebb felmérése szerint az idei második negyedévben a munkaadók 15 százaléka azzal számol, hogy növeli a foglalkoztatási szintet, 7 százalékuk csökkenéssel kalkulál, 77 százalékuk pedig nem vár változást.
A Manpower felmérése reprezentatív minta alapján, 750 magyarországi munkaadó megkérdezésével készült és a felmérésben szereplőktől azt kérdezték, milyen változásokkal számolnak vállalatuknál a foglalkoztatásban a következő három hónapban – 2014. júniusáig – a mostani negyedévhez képest.
A Manpower keddi közleményében kiemeli: a felvételt és elbocsátást terezők arányának különbségéből számított Manpower munkaerő-piaci mutató értéke plusz 8 százalékon áll , ami a legerősebb érték, amióta 2009 harmadik negyedévében megkezdődött a felmérés.
A munkaerő felvételi hajlandóság negyedéves összehasonlításban 5 százalékpontot javult, éves összehasonlításban pedig 3 százalékpontot erősödött. a szezonálisan kiigazított adatok szerint a Manpower munkaerő-piaci mutató értéke plusz 3 százalék volt. A szezonálisan kiigazított eredményt vizsgálva az látható, hogy negyedéves összehasonlításban a munkaerő felvételi hajlandóság viszonylag stabil, az éves változás plusz 2 százalékpont.
„2014 eleje óta érzékelhetően a kereslet emelkedését tapasztaljuk több pozíció esetében, különösen a gyártás, az IT és telekommunikáció, a szolgáltató központok, illetve call centerek területén” – idézi a közlemény Kiss Juditot, a ManpowerGroup Magyarország ügyvezetőjét.
A szakértő elmondta: nő a kereslet a megfelelő képzettséggel és tapasztalattal rendelkező tehetségek iránt, a vállalatok aktívan keresik a jelölteket, és kezdik az interjúztatási folyamatot. A kiválasztás során azonban gyakran előfordul, hogy a bérvárakozások és az ajánlatok nem egyeznek, tehát miközben az jó hír, hogy a cégek óvatosan optimisták, és felvételi folyamatokat indítanak el, gyakran kérdéses, hogy a foglalkoztatás megvalósul-e – hívta fel a figyelmet Kiss Judit, hozzátéve, hogy ennek két fő oka a tehetség hiánya vagy a jelöltek magasabb bérelvárása.
A munkaadók a kilenc ágazatból hétben számítanak a foglalkoztatás növekedésére a következő negyedévben. A legoptimistább várakozásokról a pénzügyi, biztosítási, az ingatlan- és üzleti szektorból számoltak be, az ágazat mutatója plusz 11 százalékon áll. Ugyancsak pozitívak a kilátások a gyártási szektorban, amelynek mutatója plusz 9 százalékos. Három ágazatban plusz 6 százalékot jelentettek a munkaadók: az építőiparból, a köz- és szociális területről, illetve a nagy-és kiskereskedelmi szektorból. Ugyanakkor nem várható változás a mezőgazdaságban, a vadászati, erdészeti és halászati ágazatban, valamint a közszolgáltatási szektorban sem.
Munkaügyi és tb-nyilvántartás, adatszolgáltatás 2014 |
Bizonytalan az új szabályok alkalmazásában? Értesüljön az újdonságokról, tegye fel kérdéseit szakértő előadóinknak Farkasné Gondos Krisztina OEP osztályvezetőnek, dr. Kártyás Gábor munkajogásznak és dr. Kovács Ferenc adószakértőnek – jöjjön el 2014. március 20-án szakmai konferenciánkra
Ízelítő a tematikából:
- A bejelentési szabályok módosulásai
- A bevallások változásai, különös tekintettel a járulékbevallásokra
- Nyilvántartási és adatszolgáltatási kötelezettség
- A munkaidő-nyilvántartás törvényi követelményei
- A szabadság és egyéb távollétek kezelése a nyilvántartásban
Helyszín: Best Western Hotel Hungária, 1074 Budapest Rákóczi út 90.
Bővebb információk és jelentkezés itt
|
A felvételi szándék a kilenc iparágból négyben gyengülnek az előző negyedévhez képest. A legjelentősebb, 6 százalékpontos visszaesést a közszolgáltatóknál, illetve a vendéglátóiparból jelentették. A munkaadók három ágazatban jobb kilátásokról számoltak be. Az építőipar előrejelzése 4 százalékponttal javult, és 3 százalékkal nőtt a nagy-és kiskereskedelmi szektorban.
Éves összehasonlításban a munkaadók magasabb felvételi készséget jeleznek a kilencből hét területen. Az építőiparban jelentősen, 16 százalékponttal erősödik a munkaerő-felvételi szándék – derül ki az adatokból.
(Forrás: MTI)